Vatandaşa, İdareden doğan zararın ödenmesi Anayasada açıkça belirtilmiştir

Av. Fatih Kehya, İdare açısından zararın karşılanması için öncelikle idari kanallardan tazminat alabilmek Anayasanın 125. Maddesi idarenin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu açık olduğunu belirtmiştir dedi.

Vatandaşa, İdareden doğan zararın ödenmesi Anayasada açıkça belirtilmiştir
26 Kasım 2021 - 00:14 - Güncelleme: 17 Aralık 2021 - 13:53
İlimizde yaşanan deprem sonrasında yaşanan can kayıpları ve büyük ölçüde maddi kayıplar nedeniyle hukuka sirayet eden insanların haklarını ve taleplerini karşılanmasını talep eden yolların olduğunu ifade eden Av. Fatih Kehya, İdare açısından zararın karşılanması için öncelikle idari kanallardan tazminat alabilmek Anayasanın 125. Maddesi idarenin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu açık olduğunu belirtmiştir dedi.
Elaziginsesi.webtv’ye konuk olan Av. Fatih Kehya, burada zaman aşımı noktasında hızlı ve ivedi hareket edilmesi noktasında menfaat var. Yoruma dayalı olarak ret edilme durumları artıyor.  Vatandaşları devletin vermiş olduğu hakkı kullanmalarından çekinceleri olmasın diye konuştu.
Av. Kehya konuşmasında; Elazığ’da ihdas edilen davada diyor ki, Elazığ belediye başkanlığının proje ve uygulama konusundaki denetim görevlerini tam olarak yerine getirilmiş olmamasında dolayı bir kusur atfedilmiş. Sonra Afet ve acil yönetim başkanlığı AFAD deprem tehdidi altında bulunan bölgede afet durumu ile ilgili gerekli çalışma ve denetimlerin yapılmamasından dolayı kusurlu bulmuş son kurum ise burada Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ise sen proje aşamasında gerekli özeni göstermedin. Bu sorumlulukları nedeniyle idari mahkemesi bu kurumlar aleyhine bir tazminat hükmetti. Bu oranlarda  Elazığ’ın deprem dosyalarında bu bize emsal oldu. Güncel bu konuda kararlar var. Kusur oranı Van’da %25 oranında belirlemiş, % 20 si Belediye %3 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı %2’side AFAD kurumu sorumlu tutmuş. İlimizde İdare Mahkemesinde bilirkişide Elazığ da yine aynı şekilde aynı kusur oranını takdir etti. Belirlenen maddi hasar oranına göre kurumların kusurları oranında sorumlu tuttuğunu görüyoruz dedi.Davalarda zaman aşımını kaçırmamak gerekir
Zaman kaybı konusunda ise görüşlerini açıklayan Av. Kehya, “Burada işin esasında zararı öğrendikten sonra zarar vereni öğrendikten sonra zarara neden olan eylemi öğrendikten sonra başlayan bir zaman aşımı var. Esasında belirtilen zaman aşımı süreleri yorum yoluyla değişmeye çok açık. Elazığ’da 6.8 şiddetindeki deprem sonrası açılan davalarda idare mahkemesi bize süre yönünde bir ret kararı sunmadı. 6.8’lik deprem sonrasında da açılan davalarımız görülmeye devam ediyor. Vatandaşlarımız oluşan zararın nereden kaynaklandığını idare kurumlarının sorumlusunu olduğunu neredeyse bilmemekteler. Vatandaşlarımız başvurularını yapabilir. Burada zaman aşımı noktasında hızlı ve ivedi hareket edilmesi noktasında menfaat var. Yoruma dayalı olarak ret edilme durumları artıyor.  Vatandaşları devletin vermiş olduğu hakkı kullanmalarından çekinceleri olmasın diye konuştu.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum