Reklam

"VATANDAŞIN EVİNİ İKİ KATINA VATANDAŞA SATIYORLAR"

Elaziginsesi.webtv’ye konuk olan Yeniden Refah Partisi İL Başkanı Av. Erhun Karakuş vatandaşa verilen konutların iki katı fiyatalarla vatandaşa satıldığını ileri sürdü. Karakuş mülk sahibi olan vatandaşa sormadan yapılan ihalelerin mülkiyet hakkı sorunu da gündeme getireceğini vurguladı.

"VATANDAŞIN EVİNİ İKİ KATINA VATANDAŞA SATIYORLAR"
29 Şubat 2020 - 11:28 - Güncelleme: 05 Mart 2020 - 18:03

Elaziginsesi.webtv ilimizde yaşanan deprem sonrası gelişmeleri konuşmaya devam ediyor. Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş özellikle deprem sonra vatandaşın mülkü olan binaların vatandaşa sormadan ihalesinin yapılmasının ileride hukuki sonuç doğurabileceği vurgu yaparak 160-170 bin tl ye mal olacak binaların yine vatandaşa 273 bin tl rakamlarla satacaklarını ve buna da faizsiz sistem dediklerini söyledi.
Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş depremzedeye verilen beş bin tl yardımın konteynerlere taşınması ile 2.500 Tl sinin geri istediğini ifade ederek bu işin sıkıntılarının iki üç ay sonra ortaya çıkağını açıkladı.
DEPREMEZEDEYE BU YAPILMAZ
Karakuş’un konularla ilgili açıklaması;  “Biz bu işin artısını eksisini iki üç ay sonra çok net bir şekilde görürüz. Konteyner kenti  Efendim Elazığ da on beş gün içerisinde kuracak firma yok dediler Trabzon’dan firma getirdiler. Konteyner kent daha geçtiğimiz gün okulların açılışı ile beraber aileleri almaya başlamadı mı? Bir ay hani on beş günde yapacaktı. Buna ne cevap verecekler. Biz eski Devlet hastanesine gittik. Teyzenin biri geldi. İnsanlar o kadar müşkül durumdaki ben Yeniden Refah Partisi İl Başkanıyım. Biz muhalefetiz. Elimiz de birilerine söz geçirecek yetkimiz yok. Sizin sesiniz olmak istiyoruz. Bir anlatıyor. Sanki Çözüm noktası biziz. Ben konteyner kente müracaat ettim. Bana beş bin Tl kira yardımı verdiler. Konteyner kent bana çıktı diye paramı geri istiyorlar. Ben konteyner kente gitmek istemiyorum. Benim dilekçemi iptal ettirin diyor. Bu kadarda olmaz. İnsaf merhamet. Beş bin Tl vermişsin depremzedeye evi yıkılmış iki bin beş yüz lirasını geri istiyorsun.
FIRSATI RANTA ÇEVİRMEYE ALIŞIYORLAR
İlimizde yaşanan depremden sonra geleceği fırsata çevrilmesi gerektiğini dile getiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş, “Başımıza gelmiş mi böyle bir felaket gelmiş. Bu memlekette 20 bin küsur konut yeninde yapılacak mı yapılacak. Yeni yaşam alanları oluşturulacak mı oluşturulacak. Biz dedik ki gerek İmar gerek kentleşme alanında biz bunu fırsat çevirelim dedik. Ama birileri bu fırsatı ranta kapısı, para kapısı olarak fırsata çevirme derdine düştüler. Verilen ihalelerden biz onu anlıyoruz.  
MİLLETİN ARSASINI İKİ KATINA ARSA SAHİPLERİNE SATIYORLAR
Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş, “Biz sürekli söylüyoruz. Harita Mühendislerimiz söylüyor. Paniğe kapılmaya gerek yok. Korkuya kapılmaya gerek yok. Bizim zemin artı 15-16 kat binalarımız da şu an hiçbir hasar yok. Gelin şu işi zemin artı 7*8 e çıkaralım. Burada vatandaş karlı çıkacak. Devlet yöneticileri bu gün 140 bin Tl evleri 280 bin Tl’ye ihaleye veriyorsa birde bunu meşru görüyorsa meşru zemine oturtuluyorsa gariban vatandaşımın var yok bir tane evi var. Bin Tl’lik evini 2 BinTl’ ye vermiş onlar dururken ben bunlara kızmam ki, adamın kendi evi kendi malı kendi mülkü, 5 bin tl’ye de veririm tutuyorsan tut. Tutmuyorsan tutma mal benim diyor. Şimdi biz ihaleyi Dilek ve Petek Apartmanın yere gelin bakalım. Mülk kimin vatandaşın ihaleyi yapan kim Devlet kime veriyor. İstediği adama veriyor. İstediği rakama veriyor. Mülk sahibi ben senin yerine ihale yaptım. Sen bu işleri bilmezsin firmanı da belirledim. Rakamı da belirledim. Ben senin evini 110 bin 120 bin bir rakam Bakan Soylu konuştu düşecem kalanı ödeyeceksin 20 yıl sıfır faizli diyor. Vatandaş normal şartlarda oranın müteahhittin karı ile beraber verilecek rakam 160-170 bin Tl dir. Hadi 180 bin Tl’ye verin. 120 bin tl vatandaşın payını düştüğünüz zaman 60 bin tl kalıyor. Siz diğer taraftan vatandaşa diyorsunuz ki 273 bin Yl ye verdim. 120 bin Tl düşüyorum. Gel 150 bin Tl öde. İki buçuk katı. Sen 6in tl yerine 150 bin tl ödeterek faizini alıyorsun. Bari adını sıfır faiz koymayın. Ona da sıfır faiz uygula 20 yıl değil 5 yıl kullandır. 10 yıl kullandır.
BENİM ADIMA NASIL PROJEYİ ONAYLATIRSIN
Mülk benim sen bana sormadan nasıl projeyi onaylatırsın diyen Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş,  “Sen bana sormadan nasıl pazarlık yaparsın. Mülk benim. Devlet şunu dese, benim işime karışma ben senin evini yapacağım. Senden bir Tl istemiyorum. Git evinde otur. Söylediğimin her şeyi geri alacağım. Öyle demeyecek. Ben senin yerine pazarlık ettim. Senin evini ben beğendim. Metre karesini ben belirledim. Ama farkı gelip sen ödeyeceksin. Burada mülkiyet sorunu ile ilgili problem çıkarsa çıkar.
VERİLECEK CEVAPLARI YOK
Her gün soru işaretlerinin arttığını ifade eden Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş, Kamuoyunun bilgilendirilmemesini  verilecek cevapları yok. Ne diyecekler. Biz bu konutları 273 bin tl ye verdik. Sende getirip bunun farkını ödeyeceksin. Ama bizim gerekçemiz şudur. Vatandaş sen 160-170 bin Tl ye vereceğin ihaleyi 273 bit tl ye neden veriyorsun. Nasıl bir açıklama yapacaklar.       
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum