Yıkımları doğrudan teminle yaptıran gizli bir el kim...?

İlimizde kurumların depremden dolayı ağır hasar alan binaların yıkımları ile ilgili olarak iddialar dinmek bitmiyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen yıkım ihalelerinin yandaşa peşkeş çekilmesi haberlerinden dolayı Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım vicdanım rahat değil açıklaması Ak Parti Milletvekilleri Zülfü Demirbağ ve Metin Bulut’un rahatsızlıklarını dile getirmelerine rağmen ihaleler doğrudan teminle yapılmaya devam ettiği ileri sürüldü

Yıkımları doğrudan teminle yaptıran gizli bir el kim...?
01 Ekim 2021 - 21:24 - Güncelleme: 14 Ekim 2021 - 20:42
MHP İl Genel Meclis Üyesi ve grup başkan vekili Osman Dilek Gazi Endüstri Meslek Lisesinin yıkım ihalesinin de rahatsızlık yaratan doğrudan teminle adrese teslim ihale edilmesinin tepkisini dile getirirken bu işin gizli eli kim diye sordu?
İl Genel Meclis üyelerini hassasiyete davet eden Dilek Özel idarenin zan altından kurtarılması gerektiğini Özel idaresine yıkım ihalelerinde doğrudan teminle  yap emrini verenin ortaya çıkarılması gerektiği söyledi.
Dilek gündem dışı konuşmasında konu ile ilgili çarpıcı iddialarda bulunarak asıl rantın kurum demirbaşlarından elde edilen gelirlerle yandaşa rant sağlandığını söyledi.

Okul demirbaşlarının listesi Milli Emlak Müdürlüğüne verilmiyor
MHP İl Genel Meclis Üyesi ve grup başkan vekili Osman Dilek’in konu ile ilgili çarpıcı açıklaması şöyle; “Şehrin gündeminde olan yıkım faaliyetleri yıkım faaliyetleri aynı tempo ile devam ediyor. Özel idareyi bizleri ilgilendiren ise Milli eğitime bağlı okullar yurtlar, yıkıldığı zaman biz takip ediyoruz. Nasıl aldı kim aldı. Takibimizin neticesinde özel idare yatırım aş üzerinden talimatlar doğrultusunda doğrudan teminle bu ihaleler verildiği mevcut haliyle devam ediyor. En son örneği ise geçen gün eski emniyet müdürlüğünün altında Gazi endüstri meslek lisesinin yıkım işi var. Burasıda talimatla doğrudan teminle verilmiş. Arkadaşlarımız yıkmaya başlamışlar. Özel idareye sorduk. Bir partinin il bakanı televizyondan çıkıp benim vicdanım rahat değil sıkıntı bir iş diyor. Bazı vekillerimiz bu işten rahatsız olduklarını söylüyor. Fakat ne hikmetse hiçbir şey olmuyor. Yani bir gizli el mi var. Bunun çözümü nedir. Özel idare diyor ki, doğrudan temin kağıt üzerinde evraklar uygun tamam. Kaç kişiye doğrudan temin veriyorsun. Üç kişiye, on kişi çağırın rekabet şartlarını oluşturun. Kurumlardan gelen yazılarda diyorlar ki, özel idare burayı boş bina olarak veriyor. Kamu kuruluşlarının içerisindeki demirbaşlar. Makine kimya enstitüsüne ait. Oradaki işlemler burada bizim milli emlak müdürlüğümüz zaptını tutar. Hangi müdürlüğe bağlı ise o müdürlük buradaki raporu tutar. Milli emlak müdürlüğüne bildirir. Milli emlak müdürlüğü zapturap altına alır. Onların ihalesini makine kimya enstitüsü yapar. Yaptırtır veya. Bu güzergah işlemiyor. Vatandaş geliyor buraya doğrudan teminle boş bina olarak alıyor. Fakat içeride kazan dairesi, kalorifer petekleri, güneş enerji sistemleri, para edecek demirbaşların tamamını alıyor. Milli eğitimde şunu diyor. Bize lazım olan demirbaşlarımızı aldık. Nedir aldığınız demirbaşlarınız. Masayı, sandalyeyi, perdeyi birde askılık var. Onları alıyor, geri kalanı biz yıkıma başlamadan önce bu demirbaşları söküyor. Ve demirbaşları satıyor. En son verilen yer 278 bin tl ye verilmiş. Boş binanın verilmesi normal. Ama geriye kalan demirbaşlar hiçi biri zapturap altına alınmamış bu güne kadar bir tek yer alındı. Harput’taki yetiştirme yurdu yapıldı.  Orada da kendisine teşekkür ederim. Elazığlı müdür arkadaşımız vardı. Orayı zapturap altına alıp Milli Emlak’a veren bir tek arkadaşımız onu da görevden aldılar. Bunu sizinle paylaşmak istedim.Özel idareyi zan altından kurtarmamız lazım
Doğrudan teminlerle ilgili nereye gitsek kolumuzdan tutup yıkımlarla ilgili nedir bu nereye gidiyor. Nedir yıkımlarla ilgili sorularla karşılaştıklarını belirten Dilek; “Diyorlar ki; bütün kurum müdürünün söyledikleri birilerinin talimatı ile Elazığ Özel İdare Yatırım AŞ üzerinden yapılıyor. Sorumlusu suçlu arıyorsanız özel idare. Konuşmamın amacı şudur. Özel idareyi bu zan altından kurtarmamız lazım. Bu işleri kim talimat veriyorsa bu işleri kim organize ediyorsa bu işlerden kimler nemalanıyorsa buradan isimlerini bundan sonraki konuşmamda isimlerini teker teker zikredeceğim. İhalelerin kimlerin aldığını ihaleler alınır. Ama boş bina diye alıyorsunuz içerisinde çok büyük meblağlar teşkil eden demirbaşlarınıza sahip çıkmıyorsunuz. O suçu ötekine atıyor. Öteki suçu berikine atıyor. Beriki suçu hiç üstlenmiyor. En son herkes diyor ki bu işi özel idare yapıyor. Özel idare doğrudan temin işlerini yapıyor ama. Kendi kafasına göre yapamaz herhalde. Siyaset diyor ki biz bu işten rahatsızız. Vekiller diyor ki biz bu işten rahatsızız.  Özel idare bu işten rahatsız. Bizde bu işlerden mustaribiz. Bu işlerin düzelebilmesi için sesimizin nereye gitmesi lazım. Kim bu işlerle ilgileniyor. Yine doğrudan teminle yapın. Rekabet şartlarını artırın. Katılımı sağlayın. Kamuyu zarara uğratmayın.

Usulsüzlük meşrulaştırılmıştır
Kamu malını zarar uğratılmamasını ifade eden Dilek; ”Bugün buradasınız, yarın yoksunuz. Bu şehir bizim şehrimiz. Vicdan sahibi kim bu işi kabullenebilir. Binayı yıkacaksanız onun gelirini zapturap altına alın. Çağırın Milli emlak müdürlüğüne evraklarını malzemelerinizi zapturap altına alsın. Verin yıksınlar. Bugüne kadar bir tek yer zapturap altına alındı. Birde Baskil de yatılı bölge okulunun yıkımında afaki kafadan gittiler, 60 bin tl para yatırdılar. O malların değerini 500-600 bin tl ye alınrken 60 bin tl yatırıp milleti susturup yüklenici firmaya para kazandırmak için bu işleri yapıyorlar.
Cumhuriyet tarihinde hiçbir şey bu kadar ayyuka çıkmamıştır. Usulsüzlük meşrulaştırılmıştır. Buna bir dur demenin bu işin zararının kimler çektiğini kimler çekeceğini hepiniz tahmin edebiliyorsunuzdur” diye konuşmasını tamamladı.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum