AK Parti Milletvekili Bulut'un yanıtı: "Yanlışlık olmuş"

Elazığ'ın 6 köyünde pancar üretimi yapan çiftçilere aylık toplam 7 milyon 300 bin TL elektrik faturası geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'çiftçimizin arkasındayız' sözlerini hatırlatan çiftçiler "Hani, kim var arkamızda" diyerek isyan etti. Üreticiler, AKP'li il başkanına da ulaştıklarını hiç kimsenin ilgilenmediğinden dert yandı. Ak Parti Milletvekili Metin Bulut ise Türkiye'de hiçbir sulama birliğinde böyle bir şey yok nasıl olmuşsa burada firma iki yıl çalıştırma koşuluyla aldığı için onun endeksi üzerinde okuyorlarmış onu da düzelteceğiz.” dedi

AK Parti Milletvekili Bulut'un yanıtı: "Yanlışlık olmuş"
15 Ağustos 2022 - 16:29 - Güncelleme: 15 Ağustos 2022 - 16:44
Elazığ’ın merkez Kozova bölgesinde bulunan Fatmalı, Muratcık, Dallıca, Dambüyük, Koruk ve Pirinççi köylerinde pancar ekimi yapan çiftçilere bir ayda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi.
Gelen yüklü elektrik faturalarının altında kalkamadıklarını ve ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirten çiftçiler, yetkililere tepki göstermek amacıyla eylem yapacaklarını açıkladı.
Çiftçiler adına konuşan ve bir ayda sadece kendisine gelen elektrik faturasının 1 milyon 380 bin lira olduğunu söyleyen Kürşat Aykaç, “Kuzova olarak biz çiftçiler ölmüşüz. Yarın bu topraklarımıza icra koyar hepsini alırlar” diye kaydetti.

‘ÖDEME ŞANSIMIZ YOK, VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’
Muratcık köyünde toplanan çiftçiler adına konuşan çiftçi Kürşat Aykaç, bir ayda 5 köye toplamda 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldiğini belirterek, “Şu an biz köylülerin bu gelen elektrik faturasını ödeme şansımız yok. Bu parayı veremeyiz şu an” dedi.
“Pancarın satış fiyatı bile belli değil” diyen Aykaç, “Bu elektrik ve sulama sorunuyla ilgili yetkililerin bizlere vermiş olduğu sözlerin hiçbirisi tutulmadı” diye konuştu.

EYLÜL’E KADAR 22 MİLYON TL’YE ÇIKACAK
29 Temmuz'da Güneş Enerjisi Santralinin ihalesi olacağını ve burada çiftçilere mahsuplaştırma sözü verildiğini belirten Aykaç, “Ama bu konuda da herhangi bir ilerleme yok. Temmuz ayında 7 milyon 300 bin lira elektrik faturası geldi. Ağustos ayında da yine aynı rakam gelecek. Bu rakam Eylül'e kadar yaklaşık 22 milyon lira bir borç olacak. Bizim bu paraları ödeyecek bir durumumuz yok tarlamızı satsak yine ödeyemeyiz. Pancarımızın hepsini versek yine ödeyemeyiz” dedi.
“Buna devletimizin bir an önce el koyması lazım” diyen Aykaç, şöyle devam etti:
“Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin gibi illere yüzde 60 hibeli elektrikler verildiğini biliyoruz. Yalnız biz Kuzovalı çiftçiler olarak bu elektrik faturasını ödeyemeyiz. Yakında çiftçimiz yine traktörlerine biner bu pancarları söker arkasına takar ‘ne biz yiyelim ne de başkası yesin' demek zorunda kalacak ve bu şekilde de devam eder gider.”

‘MİLLETVEKİLLERİMİZDEN DE ŞİKÂYETÇİYİZ’
“Milletvekillerimizden de şikâyetçiyiz. Metin Bulut (AK Parti Elazığ Milletvekili) kendisi bizzat gelip burada 700 bin lira vaadini veren kendisiydi ve bize bu ekimi yaptıran da kendisiydi” diyen Aykaç, şöyle dedi:
“‘Ekin yanınızdayım eğer bir sıkıntı olursa ben sizden önce yürürüm' dedi. Hani nerede, o da boş. Tarım bakanlığımızda bu sorunumuzla ilgili görüşmek için randevu talep ediyoruz. Çünkü buradaki olaylardan haberi olmadığı için buradakiler yalan dolanla gidiyorlar. Gerçek çiftçiyi gelsin dinlesin gerçek neyse öğrensin. 7 milyon 300 bin lira bir ayda kim ödeyebilir?”

AKP’Lİ İL BAŞKANI İLGİLENMEDİ: NE ARADI, NE SORDU
Yüklü elektrik faturalarının çözümü için AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım'ı da aradıklarını söyleyen Aykaç, “Bu sorunumuzla ilgili AK Parti Elazığ il Başkanımız Şerafettin Yıldırım'ı da aradık  ve ‘elektrikten dolayı sorunlarımız var bakanlıktan randevu almak istiyoruz' dedik. Kendisi de ‘Erzurum'da kampım var dedi kamp bittikten sonra Ankara'da il başkanları toplantımız var' diye cevap verdi” dedi.
“Bende ‘bize kim bakacak' diye sordum, ‘il başkan yardımcımıza sizi yönelteyim il başkan yardımcısı sizi arayacak' dedi ama il başkan yardımcısı ne aradı ne sordu” diyen Aykaç, şöyle dedi:
“İl başkanı buraya da gelmedi. Biz bu sorunumuzu çözmek için ya kamplarda gideceğiz ya yollarda gideceğiz başka bir alternatifimiz yok. Kuzova olarak biz çiftçiler ölmüşüz.
Yarın bu topraklarımıza icra koyar hepsini alırlar. Tarım İl Müdüründen tutun da milletvekillerine kadar buraya gelenler medyaya bir şeyler yaptık demek için geliyorlar. Başka hiçbir şey yok sadece kendi reklamlarını yapıyorlar. Gerçekten çiftçiyi dinleyen burada bir tane yok.”
Öte yandan Elazığ’ın Kuzova bölgesi Dallıca köyünde pancar ekimi yapan 45 yaşındaki çiftçi Nilay Balağ’a 4 günde 55 bin lira elektrik faturası geldiğini belirterek faturayı ödemek için 7 danasını satmak zorunda kaldığını söyledi.
 

 “TRAKTÖRÜM BANKADA REHİNLİ”
Geçen ay sadece 4 günlük elektrik faturası kullandık 55 bin lira elektrik faturası geldi ve bu borcu ödemek için 7 danamı sattım geriye kalanla ise işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Traktörüm hâlâ bankaya rehinli traktörümü ve danalarımı da satsam bu faturaların altından kalkamayız.
Eğer böyle devam edersen ne hayvancılık yapabileceğiz ne de çiftçilik. Çünkü gübre fiyatları çok pahalı pancar birazcık kalkınmaya çalışmıştık ama bu elektrik faturalarından dolayı artık oda olmayacak.
Pancar ekimini de bırakacağız çünkü borçların altından kalkamadığımız için bazı işçilerimizi de göndermek zorunda kaldık”

AK PARTİLİ METİN BULUT “YANLIŞLIK OLMUŞ”
Çiftçilere gelen milyonlarca liralık faturalara ilişkin konuşan AK Parti MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, enerji fiyatlarının yükselmesiyle birlikte çiftçilerin faturaların yüksek geldiğini kaydetti.

 “SULAMA BİRLİĞİNİN HİÇBİR BÜTÇESİ YOK”
Bölgede yaşanan süreçle ilgili bilgi veren Bulut şunları söyledi: “Biz Kuzova'da GES projesini ihale ederken şu şartla ihale etmiştik, ihaleyi alan firma alacak işi bitirecek iki sene de işletecek ve elektrik parasını kendisi ödeyecek öyle teslim edecek. Hatta bunu, üçüncü seneye uzattık.
Orada elektrik parası ödenmeden vatandaş ekip biçti. Daha sonra süresi dolunca geçen sene elektrik vermemekle karşı karşıya kalındı. Çünkü oranın sulama birliğinin hiçbir bütçesi yok ve o makinaları çalıştıracak adam yoktu.
Bu sorunlar sonrasında beni çağırdıklarında gittim. Çiftçilerimiz bana, ‘eğer elektrik vermeyecekseniz biz ekip biçmeyelim çünkü biz pancar ekeceğiz. Eğer elektrik olmazsa su olmaz su olmazsa biz ekemeyiz' dediler.
Bizde,' söz ne pahasına olursa olsun biz sizin elektriğinizi sağlayacağız ve en kısa zamanda da sizi bu elektrik yükünden kurtaracak şekilde GES yapacağız' diye söz verdik. Öyle anlaştık. GES ihalesi de geçen aydı ihaleye çıktı ama maalesef fiyat farklılığından dolayı hiçbir firma ihaleye girmedi.”

“EPDK BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜM SORUNU ÇÖZECEĞİZ”
Çiftçilere gelen elektrik faturalarının sanayi tip üzerinden faturalandırılmasını haksızlık olduğunu belirten Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Enerji fiyatlarının yükselmesiyle birlikte orada çok yüksek faturalar gelmeye başladı ama fatura o kadar değildir. Mesela geçen ay 800 bin liraydı ondan önceki 900 bin liraydı sanırsam.
Bu sanayi tipi elektrik ile tarım arasındaki fark ise, doğru orada bir haksızlık olmuş. Onu da ben EPDK'yla görüştüm çözecekler. Fakat o bu kadar farklı gelmiyor birinde 2,4 lira diğerinde ise 2,8 lira civarında. Öyle yüzde yüzlük bir farktan kaynaklanan bir şey değil. Bu konuyu EPDK başkanına söyledim.
Türkiye'de hiçbir sulama birliğinde böyle bir şey yok nasıl olmuşsa burada firma iki yıl çalıştırma koşuluyla aldığı için onun endeksi üzerinde okuyorlarmış onu da düzelteceğiz.”

KAYNAK: SÖZCÜ


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum