Altyapı ihalesi şartnamesinde adrese teslim ihale iddiaları…!

Elazığ Belediyesinin 20 Mayıs Cuma günü yapacağı "Elazığ İçmesuyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Hattı 1 Bölge Yapım İşi” ihalesi ile ilgi çok çarpıcı iddialar gündeme geldi. İddialar arasında tek firmaya göre şartnamenin hazırlanmasından tutunda birçok maliyeti artırıcı maddelerin konulması ihaleyi şaibeli hale getirdiği ihalenin peşkeş çekileceği ileri sürüldü

Altyapı ihalesi şartnamesinde adrese teslim ihale iddiaları…!
19 Mayıs 2022 - 21:39 - Güncelleme: 11 Haziran 2022 - 16:40
Elazığ Belediyesi tarafından 20 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek ihalenin Maden ilçesindeki zengin maden yatakları ihalesi gibi adrese teslim ihale şartnamesi hazırlandığı iddia edildi.

İhale ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz isminin açıklamasını istemeyen uzmanlar geçtiğimiz günlerde İlimizde sağanak yağışlar nedeniyle yaşanan sel baskınlarında sonrası Belediye tarafından kamuoyuna 20 Mayıs tarihinde yapılacak altyapısı ihalesinin yağmur suyu ve kanalizasyon altyapı çalışmalarını kapsadığı yönündeki algısının gerçeği yansıtmadığını, ihale şartnamesine sadece 3 km’lik kısmının kanalizasyon ve yağmur suyu hattının olacağı geriye kalan 315 km’lik kısmın ise içme suyu altyapı işleri olduğu ifade edildi. .

Ayrıca Elazığ Belediye tarafından 20 Mayıs tarihinde yapılacak ihale de uzmanlar  öncelikle yapım süresi 900 gün olan ihale ile ilgili olarak 5393 Sayılı Belediye kanununun 67.Maddesine göre belediye meclisinden “yıllara sari ihale” kararı alınmasını gerektiğini ancak böyle bir karar alınmaması nedeniyle ihalenin iptal olacağı ifade edilirken ihale ile ilgili diğer çarpıcı iddia ve dikkat çeken ayrıntılarını elaziginsesi.com haber sitesine şöyle açıkladılar.

Şartname ihaleyi alacak firmaya göre ayarlandı.
İdari açısından ise ihaleye katılabilme şartları yazılırken adeta bir veya birkaç firmanın teklif vermesi üzerine kurgu yapılmıştır. İhaleye katılacak altyapı konusunda uzman firmalardan seçmek yerine ihaleye 11 gün kala ikinci bir zeyilname eklenerek ek iş deneyim belgesi istenmesi manidardır. Asıl iş deneyim belgesinin teklifinin %70 i kadarını karşılaması yeterli görülmüştür. İller Bankası altyapı ihalelerinde firmalardan %100 iş bitirme belgesi istemesine rağmen Elazığ Belediyesinin %70 iş deneyim belgesi istemesi birkaç firmaya ihalenin alınmasını önünü açmıştır. Örnek vermek gerekirse 1 milyar tl’lik benzer iş deneyim belgesi olan firma tam puan almazken 150 milyon ve 250 milyon tl lik iş deneyim belgesi olan firma bu ihalede tam puan alabilecek ve rakibinden 10 milyon tl yüksek teklif dahi verse işi alabilecektir”. Ayrıca ihaleye ilanına son 10 gün itiraz süresi konulması anlamlıdır. Şartnamede son dakikada yapılan değişiklikler ihalenin bir veya birkaç firmaya göre hazırlanırken şeffaf olması gereken ihaleye girecek birçok firmanın ihaleye girememesine sebep olmuştur.

İhalenin %95 içme suyu şebekesi isale hatları yapımını içermektedir.
Öncelikle şunu söylemek gerekir. Yapılacak ihalenin kapsamı yaklaşık %95 içme suyu şebeke isale hatları ve %5 kanalizasyon ve yağmur suyu imalatlarıdır. Yani geçtiğimiz günlerdeki aşırı yağışlar sonucu şehrin yağmur suyu hatlarına sahip olmadığından hemen her bölgesinde meydana gelen sel ve baskın problemlerini çözmeye yönelik imalatlar ifade edildiği gibi bu ihalede yer almamaktadır. İhalenin adında geçen “1 Kısım” ifadesi acaba diğer ihalelerde mi olacak yağmur suyu hatları? Sorusunu akıllara getirse de proje incelendiğinde 1. Kısmın şehrin merkez mahallelerini ve doğu yakasıdaki mahalleleri kapsadığı, en çok ihtiyacı olan bu bölgelerde yağmur suyu hatları inşaa edilmeyeceği anlaşılmaktadır. Daha sonra yapılamaz mı? sorunun cevabı ise ikinci kez bütün şehrin kazılamayacağı öngörüsüyle mümkün gözükmemektedir.

Asfaltlamanın özel firmaya verilmesi hata
Belediyenin bu işi uzman firmalara yaptırmak istemesi olağandışı değildir. Fakat ihale şartnamesiyle daha güçlü firmaları bu şekilde saf dışı bırakıp bir altyapı firmasına asfalt işlerini yaptırmak istemesi anlaşılmaz bir durumdur. İller Bankası altyapı işlerinde maliyetler artmasın diye asfalt işlemlerini belediyelere yaptırıken Elazığ Belediyesinin şartnamede firmaya yaptırması dikkat çekicidir. Şöyle ki belediyeye ait asfalt plenti, serme sıkıştırma işlemleri için her türlü araç gereç ve personel bulunmasına rağmen bunların hiçbirine sahip olmayan bir firmaya bu işleri yaptırmak istenmesi sadece 1.kısım işleri için belediyeye 35-40 milyon tl ekstra maliyete sebep olacağı açıktır.

İhalede Otomasyon sisteminde tek firma işaret edilmiş
Bir diğer önemli problem ise bu ihale kapsamında yaptırılacak olan scada ve otomasyon sistemleriyle ilgilidir. Scada ve otomasyon sistemlerinin mevcut sistemlerle uyumlu çalışabilecek birçok sistem mevcut var iken. Bu sistemlerin mevcut sistemlerle hem donanım hem yazılım olarak birebir aynı olması şartı getirilmiş, bunda da tek bir firma işaret edilmiştir. Bu da belediyeye ilave olarak 10-15 milyon tl civarında ek maliyet yükü olarak yansıyacaktır. Aynı zamanda bu durum “tekel oluşturma” olarak anlaşılmakta ve yürürlükteki kanunlara aykırıdır.

Altyapı ihalesi önceliği yanlış seçildi
Bir şehri ilgilendiren altyapı ihalesinde öncelikli olarak kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının ihalesinin başlatılması ondan sonraki süreçte içme suyu hatlarının ihalesinin yapılması gerekirken tam tersi önce içme suyunun altyapı ihalesinin yapılması dikkat çekmektedir.

İmar onaylanmadan altyapı ihalesinin yapılması yanlıştır

Uzmanlar, İmar planı iptali yönünde mahkemeye verilmiştir. Altyapı imar planlarına göre yapılan işlerdir. İmar planının ilki iptal edilmiş, ikincisi imar planının iptali için mahkeme süreci başlatılmıştır. İmar planın yeniden iptal edilmesi halinde altyapı neye göre yapılacaktır. Elazığ’ın 25 yılını ipotek altına alan bu ihale bedeli bir siyasi hırsa kurban edilmemelidir. O nedenle altyapı ihalesi imar planı iptal edilmez ise ihale yapılarak çalışmalar başlatılmalıdır.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum