Çölyak Hastalığı ''Glutensiz Yaşam''

Uzman Diyetisyen Kübra Tekay, ’Ülkemizde çölyak hastalığının 1 yaş sonrası glüten içeren besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıktığını açıkladı. Tekay, Gülentsiz yaşamda dikkat edilmesi gereken konuları elaziginsesi.com haber sitesine anlattı

Çölyak Hastalığı ''Glutensiz Yaşam''
02 Mayıs 2022 - 11:04 - Güncelleme: 02 Mayıs 2022 - 11:14
Ülkemizde çölyak hastalığının 1 yaş sonrası glüten içeren besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıktığını açıklayan Uzman Diyetisyen Kübra Tekay, ’’ Her geçen gün görülme sıklığı artan, buğday, arpa, çavdar gibi besinlerin içindeki glütene karşı vücudun bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal bir tepki sonucu oluşan bir hastalıktır. Glüten içeren besinlerin tüketilmesinin ardından bağırsakların hasar görmesi sonucu görülmektedir. 1 yaş sonrası glüten içeren besinlerin tüketilmesinin ardından ortaya çıkar’’. Diye konuştu.

ÇÖLYAK HASTALIĞINDA KİLO KAYBI DA GÖRÜLMEKTEDİR
Çölyak hastalığının belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Kübra Tekay;’’ Çölyak hastalarının glüten içeren besinleri tükettikten sonra tipik olarak, karın ağrısı, şişkinlik ve yağlı ishal şeklinde belirtileri olmaktadır. Demir eksikliği gibi mineral ya da vitamin eksiklikleri ile birlikte kilo kaybı da gözlemlenmektedir.’’ Dedi.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ TEK TEDAVİSİ ‘’SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEDİR’’
Çölyak hastalığında glüten içeren besinlerin hastanın diyetinden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen Kübra Tekay;’’ Çölyak hastalığında tek tedavisi, glüten içeren besinlerin hastanın diyetinden çıkarılması ve sağlıklı-dengeli bir beslenme programına uymasıdır’’. İfadelerini kullandı.

ÇÖLYAK HASTALIĞINDA ÖNERİLEN BESLENME PROGRAMI
Çölyak hastalığında glütensiz bir beslenme programını öneren Uzman Diyetisyen Kübra Tekay;’’ Çölyak hastalığında glüten içermeyen besinler önerilmektedir. Buğday, arpa, çavdar ve bunlardan yapılmış bulgur, irmik, makarna, erişte, kek, börek gibi her türlü yiyecek gluten içerir. Bu sebeple bu ürünler çıkarılmalıdır. Patates, mısır, pirinç, kurubaklagiller tüketilecek karbonhidrat grubudur. Paketlenmiş gıdalarda glüten içeren hiçbir besin tüketilmemelidir.  Glütensiz ibaresi aranmalıdır. Jelatin nişasta, modifiye nişasta, tıbbi gıda aromaları, soya sosu da dikkat edilmesi gereken ürünler arasındadır. Tüm sebze-meyveler, malt içermeyen süt ve ürünleri, yağlı tohumlar ve yağlar serbest besinlerdir. Doktorunuzun önerisi ile de gerekli vitamin takviyelerini alabilirsiniz.’’ Açıklamalarda bulundu.

Haber: Aylin Solmaz

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum