DASK, 30 gün içerisinde primleri neden ödemedi ?

DASK'ın depremden sonra 30 gün içerisinde ödeme yapması gerekirken neden ödemediği belli oldu. DEVA Partisi İl Başkanı Murat Dağhan, DASK’ın 25 milyar TL tutarında hasar ödeyecek kapasiteye sahip olduklarını söylemesine rağmen ödeme yapmamasını Devletin aklını ve kurnazlığını vatandaşına karşı kullanıp DASK paralarının ödenmesini istemediğine bağladı.

DASK, 30 gün içerisinde primleri neden ödemedi ?
09 Ocak 2021 - 18:49 - Güncelleme: 14 Ocak 2021 - 15:55

DASK'ın depremden sonra hasar gören ve evleri yıkılan vatandaşlara 30 gün içerisinde ödeme yapması gerekirken neden ödemediği belli oldu. DEVA Partisi İl Başkanı Murat Dağhan DASK’ın parası olmasına rağmen depremde zarar gören sigortalı evlere neden ödemeleri geciktirdiğini eleştirdi. Dağhan, Doğal afet sigortaları kurumu yönetim kurulu başkanı Mete Güler’in 25 milyar TL tutarında hasar ödeyecek kapasiteye sahip olduklarını söylemesine rağmen ödeme yapmamasını Devletin aklını ve kurnazlığını vatandaşına karşı kullanıp DASK paralarının ödenmesini istemediğine bağladı.   
DASK 6305 sayılı Afet Sigortalar Kanunun 13 maddesi zorunlu deprem sigortası bulunan ve deprem nedeniyle hasar gören binalar için tazminat gerekli bilgi ve belgeler hasar tespitini tamamlanmasından sonra en geç 30 gün içerisinde ödeme yapması gerektiğini belirten DEVA Partisi İl Başkanı Murat Dağhan; “Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen DASK ile alakalı hala binlere insanımız mağdur. İnsanlara hala bir açıklama yapılmamaktadır.  Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler 7.2.2020 tarihinde Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında yaptığı açıklamada muhtemel büyük depremlere karşı ödeme güçlerini artırdıklarını sigortalılara verdikleri teminat boyutu ile birikmiş rezervinin 25 milyar TL tutarında hasar ödeyecek kapasiteye sahip olduklarını söylemiş olmalarına rağmen Elazığ’da DASK mağduriyetlerinin durumu hala giderilmiş değildir. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün tutturduğu hasar tespit raporlarından kurumlar arası koordinasyonsuzluklarından bir çok davalar var. Devlet aklını ve kurnazlığını vatandaşına karşı kullanıp DASK paralarının ödenmemesini istemiştir “diye konuştu.  

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum