Devlete zararı 150 milyon tL'ye mal olacak

Elazığ İl Genel Meclisi Ağustos ayı meclis toplantısında il özel idaresi ile AKP Elazığ il yöneticisi Mustafa Tetik’in ortaklığında yapılan 26 katlı binanın konut ve dükkanların satışıyla ilgili gündem maddesi görüşüldü. MHP grup başkanvekili Osman Dilek, ”Az değil milyonlarca zararımız var resmen. Özel idarenin zararı lafla anlatılacak boyutta değil onun için buradan uyarıyorum kim üzerine ne düşüyorsa yapmalı” dedi. CHP Elazığ il genel meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, “Buradan komisyona rica ediyorum. Komisyon bütün detayları inceleyip sonrasında bu konunun meclise gelmesini rica ediyorum diye konuştu. AK Parti Meclis üyelerin ise bu konuda sessiz kaldığı görüldü

Devlete zararı 150 milyon tL'ye mal olacak
03 Ağustos 2022 - 14:17 - Güncelleme: 29 Ağustos 2022 - 08:39
Elazığ il genel meclisi Ağustos ayı meclis toplantısında İl Özel İdaresi ve AK Parti Elazığ il yöneticisi Mustafa Tetik ortaklığında yapılan Elysium Alışveriş ve Yaşam Kompleksi'ndeki konut ve dükkanların satışı için encümene yetki verilmesi talebi görüşüldü.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ ziyaretinde 26 katlı binayı görmesi sonrasında çalışmayı durdurmuş sonrasında ise mahkeme kararıyla inşaatın çalışmalarına devam edilmişti.
Durdurulan kat yüksekliklerinden sonra Özel İdarenin zararı nasıl karşılanacak sorusu gündeme geldi. Edindiğimiz bilgilere göre Önceki Bakanlar tarafında onaylanan şimdiki Bakan Kurum’un keyfi tutumu ile durdurulan kat eksikliğinin devleti 150 milyon Tl zarara uğratacağı, Özel idarenin ilgili firma ile anlaşamaması halinde ceketini alıp çıkacağı gibi firmaya borçlu kalacağı ileri sürülüyor.  
https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/02/a0770a77-3dac-4fdc-bedd-27cb4302b0dd.jpg
TÜM AYRINTILARI İLE ARAŞTIRILSIN
Konut ve dükkanların satışı talebine ilişkin söz alan ve projeyle ilgili bilgi alamadıklarını belirten CHP Elazığ il genel meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, “Buradan komisyona rica ediyorum projenin bitimiyle ilgili başlangıcından sonuna kadar projede ne tür değişiklikler yapılmış, ihale aşaması nasıl olmuş? Özel idarenin payı ne kadar düşmüş, ne kadar zararımız olmuş, müteahhittin buradaki kaybı ne olmuş? Bu soruların hepsinin komisyon tarafından bakılıp incelenmesi sonrasında bu konunun meclise gelmesini rica ediyorum” diye konuştu.
https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/02/6d53f987-eba7-4185-83ea-98e06dcc254c.jpg
“AZ DEĞİL MİLYONLARCA ZARARIMIZ VAR”
Yapılan projede özel idarenin milyonlarca zararı olduğunu ve bu zararın karşılanması gerektiğini belirten MHP grup başkanvekili Osman Dilek ise şu ifadeleri kullandı;
“Bu yerle ilgili özel idarenin müteahhit firmayla anlaşarak yapmış olduğu bir sözleşme var. Bu sözleşme normal şartlarda devam ediyor. Biz her aşamasında bu işin takipçisi olduk. Fakat biliyorsunuz sayın bakanımız ilk sözlü olarak sonrasında da yazılı olarak buradaki yüksek kat tasarrufunu belirli bir noktadan sonra durdurma talimatı verdi. Durdurma talimatı doğrultusunda bir bina 26 kata çıktı geri kalan üç bina belirli bir yerde kaldı.
Burada yüklenici firmanın da il özel idaresinin de büyük bir mağduriyeti var. Buradaki bu mağduriyet için meclisin yapacağı şu; bu durumun daha üst safhalarda, daha ileri kademelerde, bakanlık nezdinde korumalıdır. Şu an yapılan hesap belli kimin ne kadar zararı olduğu belli. Yüklenici firma zararını tazmin etmek için özel idareyi mahkemeye verebilir. Özel idarenin muhatabı kim şu anda görünen kurum olarak bakanlık. Bizim zararımızı karşılayacak mekanizma sadece bakanlıktır.
Özel idarede ortaklık payına düşen zararın tanzimi için ‘hep beraber bakanlıkla görüşelim' dedik. Az değil milyonlarca zararımız var resmen. Bir de haklı olarak firma kendi zararını tanzim etmek için dava açtığını düşünün. Biz orada ceketimizi alıp çıkma konumuna düşeriz. Özel idarenin zararı lafla anlatılacak boyutta değil onun için buradan uyarıyorum kim üzerine ne düşüyorsa yapmalı. Yarın Bakan Bey istifa edebilir ya da değişiklik olup başka bir bakan gelebilir. Bu zarar ziyan burada kalmasın bunu çözmemiz lazım.”
https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/02/26a9bb40-e2c3-4ae3-953f-2cc5fa755e39.jpg
“BİLGİLERİ BİR DAHAKİ AY MECLİSE SUNACAĞIZ”
Projeyle ilgili meclise bilgi veren AKP'li meclis üyesi Ertuğrul Kar ise, “Komisyonumuz buradaki ana sözleşmesi dahil yapım aşamasındaki bütün değerlerle ilgili yazılı olarak kurumdan bazı belgeleri istedik. Sözleşmesi dahil inşaat metrekare alanını eksik kalan kısmının ne kadar olduğunu değerlendirmek için bazı evrakların tekrar istenmesi icap etti. Tabi malumunuz müdürlükten yazılı istedik bu taleplerimizi. Yazılı evraklara cevap verilme süresi 15 gün olduğundan ve şuanda 15 gün süre dolmadığından meclise kavuşturamadık. Bunu önümüzdeki ay ki mecliste değerlendirip bütün inşaat alanlarıyla ilgili dairelerin satışlarının yapılması konusunda encümene yetki verilip verilmemesi komisyonca görüşülüp önümüzdeki ay mecliste bilgilerinize sunacağız” ifadelerini kullandı.
Meclis üyesi Kar’ın açıklamasından sonra AK Parti Meclis üyelerin kurumun uğrayacağı zarar ve nasıl karşılanacağı konusunda sessiz kalması dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?
Elazığ'da, AKP'li il yöneticisi ve Elazığ İl Özel İdaresi ortaklığında yapılan alışveriş merkezi ve konut inşaatı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kat yüksekliğinin fazla olduğu gerekçesiyle “çalışmalar durdurulsun” talimatı vermiş ve inşaat çalışmaları durdurulmuştu. Firmanın, inşaat çalışmasının durdurulmasına itiraz ederek mahkemeye gittiği ve mahkemenin yapımı durdurulan 26 katlı inşaatın çalışmalarına devam etmesi kararlaştırılmıştıKANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum