Elazığ'da durağan inşaat sektörü durma noktasına geldi

ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Ayaz, 9 Mayıs Pazartesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıklanan paketin 3 ayrı kategoride olduğunu bu paketlerin sektörde azda olsa hareketlenmeye yol açacağını dile getirdi.

Elazığ'da durağan inşaat sektörü durma noktasına geldi
10 Mayıs 2022 - 18:00 - Güncelleme: 10 Mayıs 2022 - 19:31
ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Miraç Ayaz 9 Mayıs Pazartesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası konut sektöründeki arazi dalgalanma yaratacak konut finansman paketi ile ilgili bir dizi açıklamada bulundu. Başkan Ayaz, paketin 3 ayrı kategoride olduğunu bu paketlerin sektörde azda olsa hareketlenmeye yol açacağını dile getirdi.

10 YIL VADELİ AYLIK 0,99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ DE VERİLECEK !
Paket ile alakalı açıklamada bulunan Miraç Ayaz ‘’İlk paket, ilk evim konut finansman paketi olduğu buradan da anlaşıldığı gibi paketin ilk defa ev alacaklar ve 1. El konutlar için 2 milyon TL’ye kadar finansman desteği sağlanacağını taahhüt ettiklerini belirtirken burada 10 yıl vadeli aylık 0,99 faizli konut kredisi de verilecek. İkinci paketimiz genişletilmiş konut finansman paketidir. Yalnız burada devletin uygun gördüğü bir husus vardır. 1 konutun yüzde 50 si kadar altın veya Dövizi merkez bankasındaki bankalarda bozdurulduğu takdirde konut faizin 0.89 a çekileceği belirtiliyor. Örneğin vatandaş ev alacağı zaman alacağı bedelin yüzde 50 bankadaki hesabında bulunan döviz ve altın bozarak sağlandığı takdirde 1 puan daha faiz indirimi sağlanacak.’’ cümlelerini kullandı.

MÜTEAHHİTLERİMİZE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ SAĞLANACAK
Ayaz “3. paketimiz ise genelde sektörümüz ile alakalı olup şuan daralan piyasada müteahhitlerimize destek olsun diye sağlanan bir finansmandır. İnşaatların yüzde 40 tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış olacağı belirtilirken burada yarı yolda kalmış müteahhitlerimize bir destek düşünülmüştür. Yüzde 40 tamamlanan inşaatlara genel olarak 20 milyar TL’ye kadar kredi destek paketi sağlanacak. Şart olarak da müteahhitlerin 1 yıl boyunca konut fiyatlarında artış yapmayıp sabit tuttuğu takdirde müteahhitlerimize düşük faizli kredi sağlanacak” dedi.

ELAZIĞ’DA DURAĞAN İNŞAAT SEKTÖRÜ DAHA ÇOK DURMA NOKTASINA GELDİ.
Başkan AYAZ “Bu 3 paketinde iyi niyetli bir finansman paketi olduğu bu paketi yetersizdir çünkü geçen yıl ki inşaat maliyetlerinin bu yıla oranla artışı konut fiyatlarına yansıyarak 2 yıl arasındaki farkın uçurum derecesinde olduğu bu da yaklaşık yüzde 300 ile yüzde 400 arasındadır. Hal böyle iken vatandaşın alım gücü azaldı. Elazığ’da durağan inşaat sektörü daha çok durma noktasına geldi. Devlet büyüklerimizden talebimiz artan inşaat maliyetleri noktasında çalışma yapılması gerektiği serbest piyasanın var olduğu tartışılmaz olmasına rağmen denetleme mekanizması olmadığı için konut fiyatlarındaki artışlar vatandaşa doğal olarak yansımaktadır. Temennimiz odur ki kısa zaman içerisinde inşaat maliyetlerindeki artışını nasıl aşağı çekeriz konusu gündeme gelir bu tip paketlere ihtiyaç duymayız.” dedi.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum