Yönetime katılma ve politika belirlemede engellilerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı

Elazığ Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Engin Kırçıl, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nın anlam ve önemi hakkında basın açıklamasında bulundu

Yönetime katılma ve politika belirlemede engellilerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı
10 Mayıs 2022 - 16:23 - Güncelleme: 10 Mayıs 2022 - 19:31

Engin Kırçıl “Yönetime katılma ve politika belirlemede engelli bireylerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı , “öteki” muamelesine maruz kalmalarına müsaade edilmemelidir.” ifadelerini kullanarak engelli bireylerimizin ö”teki”leşmesinin önünde durulması gerektiğini belirtti.

İTLİĞİ MÜMKÜN KILACAK BİR ZEMİNİN İNŞA EDİLMELİ
Elazığ Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Engin Kırçıl “Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak engelli bireylerin çalışma hayatında, kamu personel sisteminde var olmasını sadece sosyal adalet” ve sosyal devlet” paradigmasına dayandırmıyor, bunun aynı zamanda bireysel bir hak olduğunu ifade ediyoruz. Bu çerçevede engeli bulunan bireylerin istihdamında kamunun öncülük yapmaya devam etmesi yanında, çalışma şartları, kariyer imkânları, mali, sosyal ve özlük hakları konusunda bütünüyle eşitliği mümkün kılacak bir zeminin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz.” Sözlerini kullandı.

ENGELLİ BİREYLERİN ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL BIRAKILMAMALI
Kırçıl “Kamu hizmetlerinin ve kamu yönetiminin bütününde engeli bulunan bireylere söz hakkı tanınmalı, katılım imkan ve fırsatları oluşturulmalı, katkıları yok sayılmamalıdır. Birçok batı ülkesinde yapılageldiği gibi söz hakkı yerine sus payının, birey iradesi yerine sistem idaresinin esas alındığı bir işleyişin bu alanda oluşmasına izin verilmemelidir.
Özellikle engelli bireylerin kendilerini gerçekleştirmesi, geliştirmesi için her kademe ve türde eğitim imkan ve fırsatının sağlanması devlet için temel bir sorumluluk ve zorunluluktur. Yanı sıra yönetime katılma ve politika belirlemede engelli bireylerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı , “öteki” muamelesine maruz kalmalarına müsaade edilmemelidir. “ dedi.

HALA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARIMIZ MEVCUTTUR
Sorunlarına çözüm bekleyen Kırçıl “Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak üyelerimizin ve toplumumuzun bizden beklentilerini karşılamak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için gayret ve özveriyle çalışıyoruz.  Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla elde ettiğimiz pek çok hak ve kazanım engelli kamu görevlilerine sorunlarını aşmada, kendilerine ve topluma faydalı olmada büyük bir aşama kaydettirmiştir.
Fakat hala çözüm bekleyen sorunlarımız mevcuttur. Bu sorunların çözümü için;
6. Dönem Toplu Sözleşme hükmüne bağlı olarak ek göstergelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin yapılacak çalışmalarda ek göstergesi olmayan ve çoğunluğu  engelli  kamu görevlilerinden oluşan Yardımcı Hizmetli Sınıfı (YHS) da kapsama dahil edilmeli,
Asgari ücret miktarına getirilen vergi muafiyetiyle yok olan engelli vergi indirimi avantajı yeniden sağlanmalı,
ÖTV muafiyeti ile araç alımlarında limit yükseltilmeli,
Protez, ortez gibi tıbbi yardımcı cihazlarda SGK katkı payı arttırılmalı veya tamamen kamu eliyle karşılanmalı,
Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları daha da iyileştirilmelidir. “ şeklinde gerekli maddeleri sıraladı.

HERKES İÇİN ENGELSİZ DÜNYA” UMUT VE KARARLILIĞIMIZI YİNELİYOR
Son olarak Kırçıl “Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak, engelli kamu görevlilerinin, insan onuruna uygun ücret, çalışma ortamı ve şartlarına kavuşturulması, sosyal yaşama engelsiz erişiminin mümkün kılınması, hak temelli bir kamu yönetimi anlayışıyla muhatap olması noktasında bu yılın ve günün milat olmasını diliyoruz. Herkes için engelsiz dünya” umut ve kararlılığımızı yineliyor, Engelliler Haftası’nın engellilerin sorunlarına çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyoruz.” Cümleleriyle açıklamasını noktaladı.KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum