Reklam
Reklam

Elazığ'ın bir Kırmızı kitabı olmalıdır…

Elazığ’ın yeni teşvik kararnamesinde 4’üncü bölgeye alınması tepki oluştururken ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan bu yol kazalarının yaşanmaması Elazığ’ın bir anayasasının olması gerektiğini söyledi. Elaziginsesi.webtv de gündemi değerlendiren Erdoğan, Elazığ’ın temel meselelerinin belirlenmesi ve bu işleri takip edecek bir kurumun olmasını gerektiğini belirterek ekonomik alanda faaliyet gösteren Kamu meslek örgütlerininde yetersiz olduğunu dile getirdi.

Elazığ'ın bir Kırmızı kitabı olmalıdır…
05 Eylül 2020 - 18:45 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 23:48

Elazığ’ın yeni teşvik kararnamesinde 4’üncü bölgeye alınması tepki oluştururken ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan bu yol kazalarının yaşanmaması Elazığ’ın bir anayasasının olması gerektiğini söyledi. Elaziginsesi.webtv de gündemi değerlendiren Erdoğan, Elazığ’ın temel meselelerinin belirlenmesi ve bu işleri takip edecek bir kurumun olmasını gerektiğini belirterek ekonomik alanda faaliyet gösteren Kamu meslek örgütlerininde yetersiz olduğunu dile getirdi. Erdoğan şöyle konuştu.

Elazığ’ın bir Anayasası olmalı….   

Elazığ’ın Mesela nedir 10 tane temel meselesi var. Bu 10 tane temel meselesine bağlı olarak da 20 tane yan meselesi var. Elazığ'ın ekonomik gövdesinin %90'nı. Şimdi bizim bir önceliğimizin olması lazım. Bizim hem ekonomide önceliğimizin olması lazım, şehirleşmede önceliğimizin olması lazım, hem bürokrasi de önceliğimizin olması, siyasette önceliğimizin olması lazım. Yani bizim aslında stratejik hedeflerimizin olması lazım. Şimdi bizim stratejik hedeflerimiz olduğu taktirde bunların genel kabul görmüş şeyler olduğu taktirde bu kurum gitse diğeri gelir bu siyasetçi gitse diğeri gelir ama o stratejik hedefler, işte diyelim 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık stratejik hedefler hep takip edilir. Şimdi Elazığ mesela bir turizm kenti midir? , Elazığ bir sanayi kenti midir? ,Elazığ tarım kenti midir?, Hayvancılık kenti midir, Elazığ yüksek teknolojinin üretildiği bir kent midir? Yani şimdi Elazığ nedir işin gerçeği. Şimdi biz Malatya'ya baktığımızda Malatya bir kayısıyla yıllık 300 milyon dolarlık bir ticaret yapıyor. Şimdi 300 milyon dolar bir şehir için çok ciddi bir getiridir. Çünkü bu para kimin cebine giriyor köylünün cebine giriyor, esnafın cebine giriyor, ihracatçının cebine giriyor. Burada yatırıma dönüşüyor. Şimdi diyelim ki Malatya'ya aslında gerçekten Malatya yapan öncelikle bu temel gelirinin olmasıdır. Daha sonra Malatya diğer alanları doldura doldura gelmiştir. Elazığ'ın da yani temel hareket noktalarının olması lazım. Mesela sanayicilikse evet o zaman sanayiye çalışalım ama sanayiye bağlı olarak tarımı da geliştirelim. Turizmi de geliştirelim. Ama bizim ana hareket noktalarımız belli olsun. Şimdi bugün mesela teşvik meselesini konuşuyoruz. Aslında yarın imar meselesini konuşmamamız lazım öbür gün tarım meselesini konuşmamamız lazım. Yol haritamız belli olmalı ve biz o yol haritasına göre de yürüyebilmemiz lazım. Ben bunu hep şöyle diyorum Elazığ'ın bir anayasası olmalı, Elazığ'ın kırmızı kaplı bir kitabı olması ” gerektiğini söyledi.

Şehir Konseyi nerede?

Yol haritamız belli olması gerektiği, bizim o yol haritasına göre de yürüyebilmemiz için bütün kesimleri bir arada toplayacak bir kurumun olması gerektiğini vurgulayan ELSAD Başkanı Erdoğan; “Ben bu konuda hala eksiklik görüyorum. Bunu kim oluşturacak. Bunu siyasetçiler oluşturacak. Bürokratlar oluşturacak. Odalar oluşturacak. STK’lar oluşturacak. Aslında bu işin tam karşılığı var mı var. Karşılığı olan yerde şehir konseyidir. Asıl yapması gereken faaliyetlerini yürütmesi gereken nokta burası iken burada böyle bir şey yok. Bizim bazı yerlerde eksikliklerimiz var. Kent konseyinin içinde siyasetçiler var. Bürokratlar var. STK’lar var. Kentin bütün kesimlerini kapsayacak bir yapı var. Kent konseyi bir üst yapı. Kanunen tasarlanışı da böyledir. Kent konseyi bunları toplayacak makam olabilir. Ama bizim burada işlemiyor. Asıl yürütecek olan organ burasıdır” vurgusu yaptı

Meslek Odaları ne iş yapar?

İlimizdeki Kamu meslek odalarının yetersiz olduğu dile getiren ELSAD Başkanı Erdoğan, “Ticaret odasının depremden sonra talep ettiği şeyleri gündeme gelmeseydi bu kadar etkili de olmazdı. Ama şimdi mesela Ziraat Odası. Mesela ben, Ziraat odasının hiçbir varlığını görmüş değilim. Yani bu adamlar nerede yaşıyor, ne iş yapıyorlar sadece bir tek şey biliyorum çiftçi kayıt belgesi almak için müracaat ediyorsun ona da bir ücret veriyorsun. Yani ben ziraat odasını başka bir şey ile bilmiyorum. Bütün ziraatçileri, tarımcıları temsil eden bir kurum. Diğer tarafta hakeza Borsa da öyle. Mesela siz Malatya borsasını gidin inceleyin, Manisa Ticaret borsasını gidin inceleyin ve gelin Elazığ'ı inceleyin. Siz bu ikisini incelediğinizde aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz. Yani evet doğru yani bunlar bence işin bir tarafındalar mı evet. Ama mesela ben şuna bakıyorum yani biraz şuna bırakmaları lazım efendim falan geldi git karşıla, onun hoşuna gidecek şeyler söyle, günü kurtar ondan sonra böyle temel şeylerden uzak yapay şeyler yani bunlar artık bunları aşmamız lazım” dedi.
 KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 
 


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum