Elazığ olarak aşıda istediğimiz oranda değiliz

Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat yeni yılın ilk haftasında İlimizde COVİD 19 süreci ile ilgili bilgiler verdi. Polat, Bu gün geldiğimiz noktada yapılan çalışmaların karşılığı Elazığ olarak sarı renkte olmamız bizi üzmektedir. Bu emeğimizin karşılığı değil. Vatandaşların Türkovak aşısı uygulamaya konulduğundan aşılarınız yaptırmasını istedi.

Elazığ olarak aşıda istediğimiz oranda değiliz
04 Ocak 2022 - 21:21 - Güncelleme: 04 Ocak 2022 - 21:25
Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat yeni yılın ilk haftasında İlimizde COVİD 19 süreci ile ilgili bilgiler verdi. Polat, Bu gün geldiğimiz noktada yapılan çalışmaların karşılığı Elazığ olarak sarı renkte olmamız bizi üzmektedir. Bu emeğimizin karşılığı değil. Vatandaşların Türkovak aşısı uygulamaya konulduğundan aşılarınız yaptırmasını istedi.

Türkovak aşısı geldi     
 Yerli aşı olarak Türkovak’ın geçen hafta itibariyle Türkiye genelinde ve Elazığ’da uygulamaya başlandığını ifade açıklayan Polat, Covid 19 pandemisine karşı Türkovak aşısı ile birlikte daha güçlüyüz. Şu anda Elazığda Fethi sekin şehir hastanesinde geçen haftadan itibaren gece saat 24.00 kadar aşı sırası gelen bütün vatandaşlarımız randevulu, randevusuz aşılarını yaptırabilirler. Bu aşıyı bütün vatandaşlarımıza önermekteyim. Hiç aşı yaptırmamış birinci ve ikinci doz aşılamalarını özellikle Türovak aşısı yaptırmalarını özellikle istiyorum. Daha önceden aşı Sinovac ve biontech aşısı yaptıran vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak üçüncü ve dördüncü dozlarını Türkovak aşısını yaptırabilirler” dedi.

200 noktada uygulama merkezi kurduk
İki yıldır pandemi ile mücadele ettiklerini dile getiren Polat, “Bir dizi önlemler aldık. İlimiz genelinde 200 noktada aşı uygulama merkezi kurduk. Bunlar bütün ATM’ler, TSM’ler, Üniversite hastanesi, özel hastaneler, kamu hastanelerin tamamında gece 24 e kadar aşılamalar yapılmakta. Yine ilimizde iki avm bir hava limanı, eski elazığ valiliği binasında stant açtık. Bunlarda hizmetlerine devam etmektedir. Pandeminin başından bu yana filitasyon ekiplerimiz sahada 7/24 hizmet vermekteler.  Ayrıca aşıya direnen vatandaşlarımıza karşı ikna timleri kurduk. Bu alanda Doktorlu ekiplerimiz telefonla, yüz yüze çalışmalarını sürdürüyorlar. Vatandaşı pandemi konusunda bilgilerndirmek için pandemi çağrı merkezi kurduk.  Aşı çağrı merkezi kuruldu” diye konuştu.

Hastanelerde sıkıntı yaşamadık
Sağlıkta Türkiye ortalamasının üzerinde olması nedeniyle İl dışında hasta kabulü yaptıklarını vurgulayan Polat, hastanelerde durum ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi.  “Şu anda ilimiz genelinde hastanelerimizde pandemi hastalarına ayrılan yatak sayımız 276, yoğun bakım yatak sayımız 81 dir. Şu anda yoğun bakım doluluk oranımız %21, yine servis olarak ayırdığımız yataklarımızın doluluk oranı %38. Bu birkaç öncesine göre daha yüksekti. Geldiğimiz noktada yarı yarıya bir düşüş oldu. İlimizde ne kadar vaka artsa da sıkıntı yaşamadık. Düşüşler bizi rehavete götürmesin son zamanlarda ortaya çıkan omikron varyantı artmaya başladı. Şu ana kadar ilimizde omikron varyantı vakası tespit edilmedi. Bu olmayacağı anlamına gelmez” vurgusu yaptı.

İl olarak aşıda istediğimiz oranda değiliz
Kapalı alanlarda mümkünse gitmemek. Kurallara uymak gerektiğini sıkça dile getiren Polat, “Yeni varyant çok bulaşıcı ve dikkat etmemiz gerekir. Aşılama konusunda özellikle varyanta karşı hazırlıklı olmamız lazım. Bakanlığın yayınladığı İkinci doz aşı haritasında İlimiz genelinde şu anda oranda %69.2 ilçelerimizin aşılama oranları ise merkez ilçemizde oran %68,  Ağın ilçesinde %81, Alacakaya ilçesinde %68, Arıcak İlçesinde %55, Baskil ilçesine %69, Karakoçan ilçesinde %55, Baskil ilçesinde %69, Karakoçan İlçesinde %55, Keban ilçesinde %74, Kovancılar İlçesinde %52, Maden İlçesinde %74, Palu ilçesinde %52, Sivrice ilçesinde %71 alınan tedbirler ve olumlu gelişmeler aşılamadan İl olarak sarı renkte olmamız bizi üzmektedir. Bu emeğimizin karşılığı değil. Türkovak aşısı uygulamaya konuşmuşken aşılarınız yaptırın” çağrısında bulundu.    


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum