Erol, "Demokratik geçti", Dr. Özden, "Delegeler baskı altına alındı"

Cumhuriyet Halk Partinin 25 Eylül tarihinde yapılan kongrenin yankıları devam ediyor. Seçim öncesi baskı ve ihraçların gölgesinde yapılan kongre sonrası farklı açıklamalar gündemi meşgul edecek gibi. CHP Milletvekili kongrenin demokratik ve delegelerin özgür iradeleri ile oylarını kullandığı ifade ederken İl Başkan adayı Dr. Emrah Özden ise kongrede delegelerin baskı altında oylarını kullandıkları hatta kendisinin bir tehdit aldığını belirtti.

Erol, "Demokratik geçti", Dr. Özden, "Delegeler baskı altına alındı"
26 Eylül 2021 - 19:02 - Güncelleme: 26 Eylül 2021 - 21:40
 Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol, kongre ile ilgili olarak ileri sürülen iddialar hakkında 26 Eylül tarihinde parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Erol, Kongrenin basına neden kapalı olduğunu açıkladı. Kongrenin demokratik bir şekilde geçtiğini belirterek “Tüzük neyi emrediyorsa siz ona uymak zorundasınız. Konuklara ve basına kapalı yapıldı. Bunun nedeni konuşma olmadığı için sadece seçimin yapıldığı kongreydi. Gündem belliydi. Konuşmalar olmadığı için adayların değerlendirmeleri olmadığı için zaten seçime geçtikten sonrada seçim sorumluluğu seçim kurulunda olduğu için basını çağırmamıştık. Birde pandemi süreci var. Bir ard niyet bir kısıtlamaya yönelik herhangi bir şey değil. Sonra kongre yeni bir delege ile yapılmadı. Geçmiş kongreyi toplayan delege ile yapıldı. Kongre son derece demokratik bir ortamda geçti. İnsanlar özgürce oylarını kullandılar. Sonuçta Elazığ’da yeni bir heyecan ve umut yaratacak bir ekip seçti” şeklinde konuştu.

Delegeler tehdit edildi, baskı altında alındı
Ancak Erol’un demokratik ve delegelerin özgür bir şekilde oy kullandığı yönünde açıklamasına muhalefetin adayı farklı değerlendirdi. Muhalefetin il başkan adayı Dr. Emrah Özden ise Sözcü gazetesine yaptığı değerlendirmede Kongre öncesinde 43 tane delegenin tedbirli olarak disipline verilerek oy kullanma haklarının gasp edildiğini iddia ederek konuşmasını şöyle sürdürdü. Yaklaşık 1 yıl önce il başkanlığı adaylığı için çalışmalarıma başladım. O süreçte de çok başarılı işlerimiz oldu. Süreç içerisindeki çalışmalarda delegelerin bütünlüğünü sağladık. İl başkanımız Zeki Kaplan'ın görevden alınmasından sonra disipline verilip ihraç edilmesi ve 43 tane delegenin tedbirli olarak disipline verilmesi ve seçimi kazanamayacaklarından dolayı delegeleri telefonla arayıp ‘kime destek vereceksin' diye sordukları zaman benim ismimin söylenmesi sonrasında 9 kişinin tekrar tedbirli disiplin kararı verilen bir süreçle karşı karşıya kaldık.

Biz bu süreçte partimiz zarar görmesin diye genel merkeze toplu olarak gitmek isteyen delegelerimizin önüne geçtik. Partimizin zarar görmemesi için elimizden geleni yaptık. Ama buna bağlı olarak süreç öyle bir işledi ki arkasından 9 kişinin alınmasında da kalmayarak delegeler üzerinde uygulanan baskılarla karşı karşıya kaldık. Delegelerimiz tehdit edildi.Benim adaylıktan çekilmemle ilgili çok yoğun baskılar oldu. Ben ne görevden alınan Zeki Kaplan'ın adayı olduğumu ne de Gürsel Erol'un adayı olduğumu söyleyerek hiçbir zaman destek istemedim.

Ben sadece parti örgütümüzün desteğini alarak aday olduğumu söyledim insanlara. Bu kongrede bana 5 dakika konuşma fırsatı dahi verilmedi. Ben Cumhuriyet Halk Partisinin bir önceki dönem 2. Sıra milletvekili adayıydım. Son bir haftadır ceplerinde çay parası olmayan insanların adliye koridorlarında haklarını aramasının mücadelesini verdikten sonra ben bu seçime girdim.
Disiplin kurulu başkanı keyfi olarak yaklaşık olarak 55 tane insanı disipline veriyorsa ben buradaki demokrasi anlayışını kabul etmiyorum. Bu kongrede yapılan yanlışlıkların hukuk mücadelesini sonuna kadar vereceğim” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/chp-elazig-olaganustu-kongreye-gitti-6670791/amp/?__twitter_impression=trueKANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum