Proje, Doğal hayata ve halkın geçim kaynaklarına zarar verecek

Arıcak ilçesine yapılacak HES projesine vatandaş tepkili. Vatandaşlar yapılacak olan projenin doğal dengeyi öldüreceği gibi halkın geçim kaynaklarını da yok edeceğini dile getirdiler

Proje, Doğal hayata ve halkın geçim kaynaklarına zarar verecek
26 Eylül 2021 - 17:21 - Güncelleme: 02 Ekim 2021 - 22:50
Deva partisi ilçe gezilerini sürdürüyor. Arıcak ilçesini ziyaret eden Deva partisi yöneticileri ilçe halkının dile getirdiği HES projesinin durdurulmasını istedi.

Deva Parti İl Başkanı Av. Mehmet Kangal yaptığı açıklamada; “Bu gün Arıcak ilçesini ziyaret ettik. Vatandaşlarımızdan bize gelen duyumlarda bir kısım sıkıntılar yaşandığını duyduk. Özellikle yapılması planlanan HES projesinden bahsettiler. HES projesinin bütününe vatandaşın %90 oranında karşı çıkıldığın duyduk. Yapılacak proje Zığır deresi denilen dere üzerinde yapılacak proje o güzergahta doğal yaşamı tamamen etkileneceğinden bahsedildi. Arıcak halkının adını duyurmak adına gerekirse bu projeden vazgeçilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Bu proje Zığır deresindeki doğal yaşamı etkileyeceği ile ilgili kuşkuları var. Bu projenin yapılması durumunda azda olsa fayda sağlanacaktır. Bu fayda Arıcak halkına değil yapacak olan şirkete olacaktır. Bu sebeple Arıcak halkının sesini duyurmak adına yetkililere sesleni duyurmak adına sesleniyorum. Halka rağmen bu projenin yapımına engel olun” dedi.


Projenin yapılmamasını isteyen vatandaşlar ise  Arıcak ilçe merkezimiz 11 köyümüz dahil tüm Arıcak halkı yüzde 90 karşı yüzde 10’luk kesimde bu konuda bilgisi olmadığından sessiz kalmışlardır. Bu işle ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Kimsenin bir haberi de yok. Bu proje uygulandığı takdirde 11 köy ve ilçe bu projeden zarar göreceğini belirtti.


Bir başka vatandaş ise Arıcak halkı bu projeye karşıdır. Devletin ve toplumun yararına bir projeyi engellemiyoruz. Bu proje halkın geçim kaynağına darbe vuracak bir proje olduğunu söyledi.   

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum