"GES", Vurgunu son anda önlendi

Elâzığ Baskil Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2020 yılında 7 köyde yapılan Güneş Enerjisindeki vurgun, İş insanının yaptığı başvuru sonucunda önledi. Güneş enerjisi işi yapan İş İnsanı Yük. İnş. Müh. Yunus İçen önemli iddiada bulunarak, Vurgunun öyküsünü, şikayet sonrasında idarenin yaptığı işlemleri ve Vali Yırık’a ulaşamamasını elaziginsesi.com haber sitesine anlattı

"GES", Vurgunu son anda önlendi
13 Temmuz 2021 - 22:15 - Güncelleme: 22 Temmuz 2021 - 09:57
Elâzığ Baskil Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2020 yılında ihalesi yapılan Baskil ''Alangören, Hacımehmetli, Kadıköy, Kumlutarla, Şahaplı, Suyatağı ve Eskiköy İçme Suyu Tesisi Geliştirme ve GES ihalesi'' 7 köyde yapılan Güneş Enerjisindeki vurgun, İş insanının yaptığı başvuru sonucunda önlediğini iddia etti. Güneş enerjisi işi yapan İş İnsanı Yük. İnş. Müh. Yunus İçen elaziginsesi.com haber sitesine yaptığı açıklamada Vurgunun öyküsünü, şikayet sonrasında idarenin yaptığı işlemleri ve Vali Yırık’a ulaşamamasını şöyle anlattı;

İhaledeki işler eksik yapıldı. 
Baskil kaymakamlığı tarafından güneş enerji yapım işindeki ihalenin kontrollüğünü Elazığ İl Özel idaresi tarafından yapıldığını ifade eden İş insanı Yunus İçen; “Elazığ İl Özel idarenin belirlemiş olduğu mühendis ve teknik elamanlar tarafından işin geçici kabulü kesin kabulü ve hak edişleri yapılıyor. Bu ihale içinde yer Alangören Hacı Mehmetli Kadıköy Eski köy su yatağı kumlu tarla Şahaplı köylerinin içme sularının elektriğini güneş enerji panelleri ile temini söz konusuydu. Yalnız bu işi yaparken müteahhit firma bu işi çok düşük fiyata aldı. Ancak işi yaparken idare bunların birçoğuna göz yumduğunu söyledi.

İhaleden sonra 180 bin tl fazla ödeme yapıldı.
Bu ihalelerden toplam olarak kendi hesabına göre 180 bin TL fazladan müteahhite ödendiğini vurgulayan İş insanı Yunus İçen; “Bu gözle görünen kısmın yaklaşık tutarı, burada döşenen kabloları ve boruları yer altında olduğu için onları tespit edemedik. Ayrıca klorlama cihazlarını müteahhit döşedi mi, döşemedi mi onları da depoları kilitli olduğu için gidip bakıp onları tespit edemedik. Yapılanları idare ile müteahhittin arasındaki iş birliğine bağlıyorum” şeklinde konuştu.


Şikâyet ettim diye ödemelerimi yapmıyorlar
Elazığ İl Özel idaresinde özelikle bu ve diğer GES işlerinin kontrollüğünü yapan İsmail Karataş diye bir elektrik teknisyeni var. Bunları tespit edip dile getirdiğim için bana çok sıkıntı çıkardı. Geçen sene Yalın damlar köyünün GES işini yaptım. İçme suyunu işini yaptım. Oradaki işimi 2 ay teslim almadı, geç aldı. Paramı da dolayısıyla iş bittikten 2 ay sonra ödedi. Bütün müteahhitler geçen sene 12 nci aya kadar bitirdikleri işin parasını aldılar. Benim hala daha alamadığım işin parası var. Saka başı köyünün sulama tesisisin havuz inşasını yaptım o işin parasını hala daha bana ödemediler. 70 bin TL param içeride var. Ben mahkemeye verdikten ve kendilerine de bunu söz olarak söyledikten 2 gün sonra aradılar. Paran hazır dediler, bende dedim ki ben paramı mahkemeyle alacam siz 2 aydır beni zora sokuyorsunuz görevi kötüye kullanıyorsunuz paramı ödemiyorsunuz tek dertleri de bu şikayetimden vazgeçmemdi ancak vazgeçmedim.
Usulsüzlüğü tespit edip Genel Sekreter Ali ŞİŞ’ e ilettim. Bu dosyayı olduğu gibi aldım kendisinin önüne koydum. Sizin elamanlar böyle böyle yolsuzluk yapıyorlar kamuyu zarara uğratıyorlar. Bilginiz olsun.  Dedi ki ben İsmail’in yerini değiştireceğim. Başka bir müteahhitin şikâyeti üzerine o kararı zaten almışlardı.  İsmail Karataş’ı sulamaya verdi. Böylece olayın üzerini kapatmaya çalıştı. Ama başka hiçbir şey yapmadı. Müteahhittin burada yapmadığı kalemleri müteahhite tekrardan yaptırmaları gerekiyordu. Bunların hiçbir tanesini yaptırmadılar. Benim yaptığım işlerde eksik bir iş gördüklerinde işimi teslim almıyorlar, bunu yap ondan sonra gel diyorlar ” oysa bu firmanın bütün eksikliklerini kabul ettiler hatta fazla para bile ödediler bunların belgeleri bende mevcut. Diye konuştu

Baskil kaymakamının değişmesini fırsat bildiler
Ama şikayetimden sonra artı eksi farkı müteahhitten geri istediklerini ifade eden İş insanı İçen; “Normalde onu da yapamazlar. Çünkü işin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kesin hak ediş yapılır. Ondan sonra artı eksi yapılır, az ödenen eksik ödenen varsa talep gönderilir. Bunlar 6 ay geçtikten sona bu işlemi yaptılar. Ben mahkemeye başvurunca işin üzerini örtmek için müteahhit çağırdılar 2 inci bir hakkediş yaptılar. Baskil kaymakamının da değişmesini fırsat bildiler. Önceki Oğuz kaymakam ne ödediğini iyi biliyor. Bütün bu işlerin kontrolünü de o yaptı. İhale de onun zamanında oldu. Ama yeni kaymakamın hiçbir şeyden haberi yok İsmail Karataş iki sefer gidiyor. Onlarla görüşüyor, bunlar yeni bir kesin hak ediş yapıyor. Yeni kesin hak ediş de yapamaz. Çünkü ödedikleri ilk hak ediş, hak ediş bir kesin diye yazar. Önceki Hakedişin kapak sayfasını değiştirdiler. Yeni bir hak ediş yaptılar, kaymakama da imzalattılar. Fazla olan parayı da talep ettiler. müteahhit bu parayı ödedi. Yalnız benim şikayetim sadece bu iş için değil. Elazığ da 2021’e kadar 29-30 tane GES işi yapıldı. İsmail Karataş’ın kontrolü olduğu hemen hemen bütün işlerde bu yolsuzluklar var” diyerek yapılan işlerin incelenmesi uyarısını yaptı.

Vali soruşturma izni vermedi
Şikâyet etmemen için çok arandığını belirten İş insanı Yunus İçen; “Beni tanıyanları devreye koydular. Milletvekili danışmanına bile aratırdılar. Ben vazgeçmedim. Şikâyet edeceğimi söyledim, şikayetimi de yaptım.
Valilik soruşturma izni vermedi vermemesinin sebebi de burada üstünü kapattıkları bir idare kurumunun hazırladığı savunma var. Ben, Vali beye ulaşmaya çalıştım, ulaşamadım kendisi randevu vermedi. Aynı dosyayı ben savcılığa vermeden önce kedisinin özel kalemine elden bizzat teslim ettim. Bunu Vali bey’e ver dedim. Verip verilmediğini tam bilmiyorum. Kendisinden randevu istedim, randevu vermediler. Dışarıda bir yerde yakalayıp görüşmemede izin vermediler. Vali bey’de dosyayı kapattı. zaten dosyayı kapatmakta da üzerine yok soruşturma izni vermiyor. Hiçbir şekilde oysa burada yolsuzluk var, devlet kurumu kamu kurumu zarara uğratma var. Teknik personel tarafından görevi kötüye kullanma var. Soruşturma izni ver eğer savcılıkta aklanıyorsa savcılıkta aklansın önceden neden aklıyorsun. 
‘’Bu şikayetimden dolayı halen daha bana ödemedikleri para var. Onun içinde ayrı bir alacak davası açacağım. Soruşturma izni verilmemesi kararına gereken itirazımı Gaziantep bölge İdare mahkemesine yaptım. Sonucunu bekliyorum’’ dedi.

İş İnsanı Yunus İçen ’in GES ihalesindeki vurgunun detayları;(Video'da)

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...


https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum