Hazar gölü çevresinde çöp toplamadan kim sorumlu...?

Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin görev alanı sorumluluğu yeniden tartışılmaya başlandı. Birliğin çöp toplama bedelinin 60 Tl’den 350 Tl’ye çıkarılması eleştiriye neden oldu.

Hazar gölü çevresinde çöp toplamadan kim sorumlu...?
06 Haziran 2021 - 22:08 - Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 21:05
Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliği eleştirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde Arıtma tesislerinin bakımsızlığı nedeniyle birliğin görevi sorgulanmıştı. Şimdi de Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin yönetiminin çöp toplama bedelini artırması ile birliğin görev alanı sorgulanmaya başlandı  
 MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek, Sivrice Belediyesinin kendi görev alanı içerisinde çöp toplama bedelini 350 tl ye çıkardığını hemen Birliğin meclisi de toplanarak göl çevresindeki çöp toplama bedelini 350 tl’ye çıkardığını vurgulayarak orada 500 villa olsa toplanan parayı siz hesap edin öte yandan İl Özel idaresi olarak yıllık 800 bin tl’de ödenek aktarıyoruz diyerek Birliğin ne iş yaptığını sordu. Dilek konuşmasında ;”Birliğimiz var. Çöp toplama işlemi var. Orada belediye kendi sınırları içerisinde olan yerlerle ilgili hizmet ağındaki yerlerle ilgili zam yapmış 350 tl den çöp vergisi alıyor. Fakat oradaki birlikteki birliğin meclisi de toplanarak 350 tl kararı alıyorlar. Bundan özel idarenin bilgisi var mı? Orası bağımsız mıdır? Yetki vereceğiz hangi çöp toplama ile ilgili yetki vereceğiz. Merak ediyorum. Bir hesap yapı gölün kenarında  500 tane villa olsa 350 tl den hesaplayın. Özel idareden yıllık 800 bin tl. Birliğe ödenek gönderiyoruz. Arıtma tesisi ile ilgili sorunu burada konuştuğumuzda basın aracılığı ile cevap vermek durumunda kaldılar. Ama gelinen noktada o sıkıntılar hala devam ediyor. Yerelde böyle keşmekeş olmaz.  Valime sesleniyorum. İşlere bir el atsınlar. Keşmekeşlik böyle devam etmemeli. Orası kendi zammını yapmış parayı topluyor. 60 tl den 350 tl ye çıkmış” dedi.


MHP İl Genel Meclis Üyesi Dilek’in eleştirilerine yanıt veren Ak Parti Maden İl Genel Meclis Üyesi Suphi Özay ise birliğin yönetiminde olduğunu Sivrice Belediyesi Birliğin üyesi olması nedeniyle 60 Tl’ye çöp toplayamayacağını belirtmesi neticesinde 350 TL’ye kendilerinin de zam yaptıklarını ifade etti. Özay konuşmasında; “Birliğin üyesi ben varım. Sivrice il genel meclis üyemize vardır. Sivrice belediye başkanı o birliğin üyesidir. Geçen sene 350 tl belediye başkanı tarafından öngörüldü. Ben bu parayla hizmet alamıyorum. 350 tl ye çıkarınki ben rahat hizmet vereyim dedi. Belediye Başkanının kendi talebidir. Bizde bu talebe okey dedik. Burada herhangi bir usulsüzlük yolsuzluk orada vatandaş bir sefer oturuyor. 350 tl de fazla bir para sayılmaz. 60 tl ile kimde orada belediyenin çöp toplaması mümkün değil”diyerek Birliğin çöp toplama görevi olmadığını ifade etti. 
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ                                                                                                  .   
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum