Hazar gölü "Mavi Bayrak" ne zaman alacak?

İlimizin turizm cenneti doğunun “bodrumu “olarak lanse edilen ve çevre illerde yaşayan insanların rağbet gösterdiği Hazar gölü 21 yıldır Mavi Bayrak’a hasret. 2000 yılında kaybedilen Mavi Bayrağın ne zaman geri alınacağı merak edilirken gölün kirliliğini ortadan kaldırmak için kurulan Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin görevi de sorgulanmaya başlandı

 Hazar gölü "Mavi Bayrak" ne zaman alacak?
16 Haziran 2021 - 18:04 - Güncelleme: 24 Haziran 2021 - 21:45
İlimizin turizm açısından büyük değeri olan Doğunun bodrumu olarak kabul gören Hazar gölü büyük ilgi görüyor. Her yıl sahilden faydalanan vatandaşlar gölün kirliliğinden şikayet ederken Hazar gölünün 21 yıldır Mavi bayrak alamadığı ortaya çıktı. İlk olarak1996 yılında Avrupa Çevre Vakfından mavi bayrak ödülüne layık Türkiye’nin tek gölü ünvanını elde eden Hazar gölü maalesef 2000 yılında plajlarında ve göl suyunda görülen kirlilik ve katı atıklar nedeniyle Mavi Bayrak’lı göl olma ünvanını kaybetmişti.
Aradan 21 yıl geçmesine rağmen mavi bayrak alınması konusunda müracaatlar yapılmasına rağmen Hazar gölünde yaşana kirlik önlenmesi konusunda bir girişim yapılmadığı gibi Sivrice İlçesinin ve Gezin Beldesinin iddia edildiğine göre  kanalizasyon atıklarının göle verilmesi nedeniyle Hazar gölünün Mavi Bayrak alma şansının olmadığı vurgulanıyor.
Edindiğimiz bilgilere göre gölün büyük bir kirlilik yaşadığı yönünde şikayetlerin ortadan kaldırılması için İl Özel idaresi tarafından finans edilerek kurulan Arıtma tesislerinin 2019 yılından beri çalışmadığı, ilçenin kanalizasyon atıklarının göle salındığını iddia ediliyor.

Arıtma tesisinin iyileştirilmesi için İl Özel idaresi tarafından her yıl Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğine bütçesine 800 bin TL’ye yakın bir ödenek aktarılmasına rağmen gölün neden hala kirli olması Arıtma tesisin çalışamamasından mı kaynaklanıyor? sorusunu akıllara getiriyor. Öte yandan Gölün kirliliğinin ortadan kaldırılması için kurulan Sivrice-Maden Mahalli İdareler Birliğinin görevinin ne olduğunu da sorgulanmaya başlandı. 
    

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum