İş yerlerine kavuşmamış esnaflarımız var

İlimizde 24 Ocak depreminden sonraki süreçte sıkıntıların devam ettiğini ifade eden Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top devletin esnaflara iki yıldan beri iş yerlerini teslim etmediğini açıkladı. Elaziginsesi.webtv’ye konuk olan Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Top, “Bu nedenle bu insanlar seyyar satıcılık yapıyor. Başkasının yanında işçi olarak çalışan insanlar var. Gündelikli çalışan esnaf kardeşlerimiz var” şeklinde konuştu. Top, konuşmasında stokçuluk ve şeker fiyatlarındaki artış hakkında da dikkat çeken açıklamalarda bulundu

İş yerlerine kavuşmamış esnaflarımız var
02 Mayıs 2022 - 22:26 - Güncelleme: 03 Mayıs 2022 - 20:16
Esnaflarımızın iş yerlerine kavuşmamasına rağmen sorumluluklarını yerine getirdiğini vurgulayan Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top; ’’ Bizler sıkıntıları il olarak 24 Ocak depreminden sonra yaşamaya başladık. O günden bugüne kadar arka sıra sıkıntılar yaşamaya başladık. Doğal afetler olsun fahiş fiyatları olsun, depremdeki olan kriz olsun salgının getirdikleri ekonomik krizden dalgalanan dövizden dalgalanan akaryakıt enerjide benzeri giderlerle ilgili tüm bu olumsuz etkenler esnafımızı ciddi manada etkilemişti. Bugün halen daha iş yelerine kavuşmamış esnaflarımız var. Hala daha bu esnaflarımız sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Vergisini ödediler, bağ kur SSK primlerini ödediler. Devlete olan her türlü sorumluluğu yerine getirdiler. Ama devletimiz esnaflara iki yıldan beri is yerlerini teslim etmediler. Perişan oldular halen daha şehrin yıkımları devam ediyor.  Bugün Mahallelerimizde ağır hasar gören evlerin yıkımları 20 günde bir devam ettiği için esnaflarımızın çok ciddi ticari kayıpları yaşıyor.  Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Ekonomik kriz dövizde olsun, yakıtta olsun dalgalanarak devam ediyor. En zarar gören kesim ise bizim esnaf teşkilatıdır. Biz istemezdik hiçbir kamu görevlisi zarar görsün onlar bizim başımızın tacı medeni iftarımız müşterilerimizdir. Ama kamu görevlisi zarar görmemiştir. Esnaf zarar görmüştür ve hala bunun etkileri devam ediyor.’’ Açıklamalarda bulundu.


DEPREMDEN SONRA DÜKKANLARIN YÜZDE 90’NINI TESLİM ETMEDİLER
Son bir ayda daha yeni yeni esnafların dükkanlarını teslim etmeye başladıklarını dile getiren Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top;’’ Son bir ay içerisinde hak sahiplerine daha yeni yeni teslim ediliyor. Yüzde 10 teslim ettiler. Ama yüzde 90 halen daha teslim etmediler ve bu insanlar seyyar satıcılık yapıyor. Başkasının yanında işçi olarak çalışan insanlar var. Gündelikli çalışan esnaf kardeşlerimiz var. Dün bakanlarımız, milletvekillerimiz gelmişti her defasında onlara söylüyoruz bir an evvel esnaflarımızın kuraları çekilsin. Esnaflarımız işlerine devam etsin.’’ Diye konuştu.

STOKÇULARIN AMACI ‘’HALKI KANDIRMAK’’
Vatandaşa seslenen Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top, vatandaşın ihtiyaca göre alışveriş yapması gerektiğini stokçuların amaçlarının halkı kandırmak olduğunu esnafın fiyatlardan haberdar olmadığını söyledi. ‘’ Stokçuluk denen bir kavram da vardır. Bu ilimizde de meydana geldi. Bu son dönemlerde bunların kuruluşu 90’ları sonu 2000 başlarında bunlar ilimizde yaygınlaşmaya başladılar. Daha önceden rakiplerdi. Dikkat çekmenizi istiyorum bir caddemizde işletme kurdukları zaman 3 harflilerden bahsediyorum. Diğeri de hemen tam karşısında kurardı. Dikkat edin şu anda da öyle birbirlerine rekabet kurarlardı. Rekabeti fiyatlarda yaparlardı. Bazı kalemlerde yaparlardı. Bu son dönemlerde 5 ‘i 1 yerde 3 harfli dediğimiz bu cinler daha da cin oldular. Artık teknolojide değişti.  Bir tuşa basarak şu ürün bu kadar olacak. Ayçiçek yağı 5 litresi 60 liraydı simdi 180 lira dediler kim yaptı bunu. Birde stok yaptılar halkı kandırarak raflarına birer tane koydular. Depolarda gördük fahiş cezalar aldılar. Bizlerde şahit olduk. Daha bugüne kadar bizim Elazığ esnafımızdan yerel esnafımızdan bir kuruş ceza yiyen fahiş fiyatlarıyla ilgili bir ceza yiyen esnafımız yoktur. Vatandaşımıza söylüyorum ihtiyacınız varsa alışverişinizi yapın. Bunların işleri kandırmak. Vatandaşımızdan daha ne kadar para kazanırız düşüncesi var zihniyeti var bunlarda. Bizler bu şehirde yaşıyoruz yatırımımız bu şehirde müşterimiz kim akrabamız, tanıdığımız insanlar. Biz bu insanların ne patronlarını tanıyoruz ne yetkililerini tanıyoruz. İki tane eleman koymuşlar kasanın başına bir tane de koymuşlar rafların önüne durmadan etiket değiştiriyorlar. Vatandaşımız söylüyor inanın kasaya gelene kadar fiyat değişti diyor. Bizim esnafımız fiyatlardan haberdar olamıyor. Rafında ürün bittikten sonra haberdar oluyoruz.’’ Dedi.

ELAZIĞ ŞEKER FABRİKASININ SEKERİNİ ÖZELLEŞTİRDİLER
Son günlerde Elazığ gündeminde yer alan şeker sıkıntısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top, Elazığ şeker fabrikasını özelleştirmek için çalışmalar yapıldığını fakat devletin şeker fabrikasındaki şekeri özelleştirdiğini açıkladı.  ‘’ Sayın şeker fabrikası müdürümüzle sürekli istişare halindeyiz. Bırakın daha şeker müdürü milletvekillerimize de bu konuyla ilgili sıkıntılarımızı defalarca anlattık. Anlatmaya da devam edeceğiz. Burada yanlış bir politika var. Hiç kimsenin görüşü alınmadan bilgisine başvurulmadan bu iş nasıl yapılır nasıl vatandaşımız daha rahat eder veya vatandaşımız bu işlerden nasıl zarar görür diye hesabını kitabını yapmadan yapılan bir uygulama var. Türkiye genelindeki bazı illerdeki şeker fabrikaları özelleştirildi satıldı. Bizim ilimizde de satılması için herhangi bir çalışmalar oldu. Ama satılmadı bu şekilde hizmet etmeye devam ediyordu. Ne yaptı hükümetimiz tutu bizim Elazığ seker fabrikasının şekerini özelleştirdiler. Devlet dedi ki sen şekeri üret getir bana bende pazarlamasını size veriyorum. Devlet tekelinde olan şeker fabrikasının pazarlamasını veriyorum. Türkiye’nin yüzde 70 özel sektör ürünlerinden oluşuyor. Şeker ihtiyacını karşılayacak yüzde 70 özel sektörde yüzde 30’u devletin elinde. Devletin elinde olan fabrikalarda pazarlamasını özelleştirmiş. Şimdi burada özelleştirilmiş fabrika devletimize diyor ki biz senin bu koyduğun bedelle bir torba şekeri bu maliyetle satamıyoruz bize zam ver. Devlette diyor ki ben vatandaşa zam vermem ben ucuz şeker vermek istiyorum. Haliyle şu anda bizim ilimizdeki özelleşen şeker Ankara’ya gidiyor paketlenip tekrar buraya bayi aracılığıyla esnafımıza şeker verilmesi için bir araç geliyor. Ben buradan özellikle Sayın Valimize milletvekillerimize, sivil toplum örgütlerine, şehrin dinamiklerine sesleniyorum lütfen bu işi sahiplensinler sıkıntı yaşıyoruz. Şekerin 1 torbası 800 lira yani 5 kilosu 80 TL civarında ama bizim Elazığ şeker fabrikasında ürettiğimiz 5 kiloluk şeker 55 lira civarında hem vatandaşımız burada ucuz şeker alsın hem de esnafımız şekere ulaşsın diye bu konuda 15 günde bir gelen araç ilimize yetmiyor. Diğer illeri de göz önünde bulundurduğumuz zaman böyle bir sıkıntı yok. Bizim ilimizde sıkıntı var Malatya’ya 2 veya 3 araç geliyorsa bize 15 günde bir araç geliyor. Bu uygulama yanlıştır devletimiz böyle bir uygulama koymuş ama bu uygulamadan vazgeçilir diye düşünüyorum.’’ İfadelerini kullandı.    

ŞEKERE ZAM YAPILMASI GEREKİYOR
Esnafın şekere ulaşması için zam yapılması gerektiğini belirten Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası Başkanı Cebrail Top, özel sektörde şekerin çok olduğunu fakat fiyatların yüksek olduğunu dile getirdi.’’ Şekere zam yapılması gerekiyor vatandaşımız ve esnafımız da şekere ulaşsın. Şu an devletin elindeki şekerin fiyatı ucuz ama şeker yok. Özel sektörde ise, şeker çok ama fiyat yüksek. Aradaki fark bu.’’ Dedi.  


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum