Konteyner kentte "Hapis"hayatımı yaşanıyor?

Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Turan Yıldız depremde konteynerlerde kalan vatandaşların mağduriyet içerisinde olduğunu söyledi

Konteyner kentte "Hapis"hayatımı yaşanıyor?
20 Temmuz 2020 - 08:18 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 12:21

Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Turan Yıldız depremde konteynerlerde kalan vatandaşların mağduriyet içerisinde olduğunu söyledi. Dönem Sözcüsü Turan Yıldız yaptığı yazılı açıklamada Malatya yolu üzerinde kurulan Konteyner kentte yaşayan vatandaşların sorunlarını şöyle dile getirdi
“Elazığ Şehir Meclisi olarak AFAD Demirtaş Konteyner Kentini ziyaret ettik. Ziyaretçi girişi yasak olduğundan bizleri davet eden vatandaşlarla dışarıda görüşmek zorunda kaldık.  Mağdur vatandaşlarımızın sorunlarını kendilerinden dinledik. Bu yerleşkede bulunan yaklaşık 1.000 konteynerlerin ancak yarısı dolu ve burada 1.500 civarı vatandaşımız yaşamaktadır. Konteyner kentte yaşayan vatandaşlarımızın tespit ettiğimiz başlıca problemleri ise şunlardır:
1. Ulaşım: Mevcut durumda Konteyner Kente sadece saat başı toplu taşıma araçları girmektedir. Bu ise talebi karşılayamaktadır. Minibüslerin de bu lokasyona hizmet vermesi sağlanırsa veya özellikle mesai saatleri civarında ilave seferler konulursa problem çözülmüş olacaktır.
2. Sağlık: 1 doktor ve 1 hemşire ile sağlık hizmetleri 08:00-17:00 saatleri arasında yürütülmektedir. 24 saat esaslı bir model geliştirildiği takdirde hem sağlık hizmetlerinde süreklilik sağlanacak hem de mağdur vatandaşlarımızın psikolojik olarak önemsenmeme düşüncesinden arınmalarına sebep olacaktır.
3. Eğitim: Vatandaşlarımız 21 m2'lik alanda bir taraftan yaşam mücadelesi verirken diğer taraftan çocuklarının geleceğinden endişe etmektedir. Boş olan yaklaşık 500 konteynerden yeteri kadarı düzenlenerek çocukları sessiz bir ders çalışma ortamına kavuşturmak gerekmektedir.
4. Ziyaretçi Problemi: Pandemi gerekçesi ile Konteyner Kente ziyaretçi girişi yasaktır. Oysa ki herhangi bir karantina uygulaması yoktur. Burada yaşamak zorunda kalan vatandaşlara Tecrit uygulaması doğru bir yaklaşım değildir. İnsanlar şehirde Abdullahpaşa'ya, Sürsürü'ye, Rızaiye'ye rahatça gidebiliyorlarsa; bunun için bir engel yoksa, Konteyner Kentte böyle bir yasağın olmaması gereklidir. Sadece, yerleşim alanın dar ve sıkışıķ olmasından dolayı ziyaretler için belirli bir saat uygulaması getirilebilir. Problemin çözümü şarttır.
5. Havaların ısınmasına bağlı olarak yerleşkede sık sık yılan, akrep vb. zehirli mahlukatlara rastlandığı ifade edilmektedir. İlgili kurumların bölgede sık sık ilaçlama çalışması yapması ve sağlık ocağında bu tip zehirlenmelere karşı gerekli ilaç ve aşıların bulundurulması gerekmektedir.
6. Pazar Yeri: Konteyner Kentte uygun bir alanda pazar yeri oluşturulması ve haftada bir gün pazar kurulması vatandaşların ihtiyaçlarını daha uygun fiyatlara karşılayabilmeleri ve taze ürüne ulaşabilmeleri, ekonomik ve sağlık açısından oldukça elzem bir meseledir.
Sayın Valinin ve/veya Belediye Başkanının talimat vermesine gerek bırakılmadan konu başlıklarının muhatabı olan tüm kurumları bu mağduriyetleri gidermek üzere göreve davet ediyoruz”dedi.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum