Köye "Satlık köy" tabelası asılır iddiası…

Devletin 1 Milyon Tl’ye yakın bir kamu israfına yol açacağı ve kamu kaynaklarının heba edilmesine neden olacağı gibi Belediyenin siyasi ihtirası nedeniyle sorunu ortadan kaldırmaya yönelik girişimde bulunmaması, köy tüzel kişiliği ile yüklenici firma arasında süren dava nedeniyle köyün “Zügürt Ağa” filmindeki gibi satılık köy tabelası asılması ihtimali ile karşı karşıya kalacağı iddia ediliyor

Köye "Satlık köy" tabelası asılır iddiası…
11 Temmuz 2021 - 19:34 - Güncelleme: 21 Temmuz 2021 - 22:34
Elazığ Belediyesi tarafından Baskil Doğancık köyünde yaptırılan Şehit Fethi Sekin Külliyesi için devletin 1 milyon tl gibi bir kamu kaynağının heba olacağı haberlerini geçtiğimiz günlerde gündeme getirmiştik.

Şehit Fethi Sekin Külliyesi için bir iddia daha ileri sürüldü. Elazığ Belediye Başkanının külliye konusundaki siyasi hırsı nedeniyle köyün satılığa çıkma ihtimali ile karşı kalacağı belirtiliyor.  

 
Baskil İlçesi Doğancık Köyünde hatırlanacağı üzere geçtiğimiz 2020 yılı başlarında inşasına başlanmış Şehit Fethi Sekin Külliyesi için yüklenici firma alacakları ödenmediği için yarım kalan inşaat ile ilgili tedbir kararı tedbir kararı aldırmış, Elazığ Belediyesi 12.08.2020 tarihinde ara karar ile konulan tedbir kararının kaldırılmasını talep etmişti.
 

Elazığ 3 Asliye Hukuk Mahkemesi, Elazığ Belediyesinin talebini uygun bularak 8.04.2021 tarihinde tedbir kararını kaldırılmıştı.

Ancak; Elazığ 3 Asliye Hukuk Mahkemesinin 08.04.2021 tarihinde verdiği kararı ile yarım kalan işin bitirilmesi için engel kararını kaldırmasına rağmen Elazığ Belediyesi verilen karardan 20 gün sonra külliye inşaatının ihalesini yaptı.

Mahkeme kararı ile yarım kalan işin yapımı konusunda hiçbir engel kalmaz iken Elazığ Belediyesinin 2 milyon 407 bin 300 tl ye yeni bir külliye inşaatı için ihaleye yapması manidar karşılanmıştı

Konu ile görüştüğümüz kaynaklar, Elazığ Belediyesinin yarım kalan işin piyasa maliyet değeri 500.000 TL sı civarında olduğu işin tamamlanması için 1.000.000TL. daha az para harcayarak külliye inşaatını tamamlamak varken üstelik aynı yere yakın bir alanda sıfırdan 2.407.300 Tl bedelle külliye inşasının pek doğru bir karar olmadığı bu yaklaşımla Devletin 1 Milyon Tl’ye yakın bir kamu israfına yol açacağı ve kamu kaynaklarının heba edilmesine neden olacağı gibi Belediyenin siyasi ihtirası nedeniyle sorunu ortadan kaldırmaya yönelik girişimde bulunmaması, köy tüzel kişiliği ile yüklenici firma arasında süren dava nedeniyle köyün “Zügürt Ağa” filmindeki gibi satılık köy tabelası asılması ihtimali ile karşı karşıya kalacağı iddia ediliyor  


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum