Kültür varlıklarımıza böyle mi sahip çıkıyoruz...!

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Orkun Yıldızlar SSS Holding’in sorumsuz ve denetimsiz madencilik faaliyeti sonucu oluşan hafriyatın etkisiyle I.grup korunması gereken tarihi köprünün yıkılmasına neden olmasına rağmen işletmeye yaptırım uygulanmamasını eleştirdi.

Kültür varlıklarımıza böyle mi sahip çıkıyoruz...!
18 Mayıs 2022 - 10:35 - Güncelleme: 18 Mayıs 2022 - 16:18
Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, Maden İlçesinde 2863 sayılı yasa ve ilgi-a karar ile’I.Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı’’ olarak tescillenen Taş köprünün Yıldızlar SSS Holding’in sorumsuz ve denetimsiz madencilik faaliyeti sonucu oluşan hafriyatın etkisiyle 30.Ekim.2019 tarihinde yıkılmasına neden olmasından dolayı işletme hakkında herhangi bir işlem yapılmamasına tepki gösterdi.

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Orkun 17.Mayıs.2022 tarih ve 160286 sayılı(EK) dilekçe ile ilçenin tarihi yapılarından olan bu eserin Maden ilçemize kazandırılması, köprünün yeniden restorasyonu ve yıkımına sebep olan firma(Yıldızlar SSS Holding) hakkında gerekli harcamanın tazmin edilmesi için yasal olarak bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda takibini sürdürüyor.

Orkun konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Maden ilçesindeki tarihi ve tescilli taş köprü, Yıldızlar SSS Holding’in sorumsuz ve denetimsiz madencilik faaliyeti sonucu oluşan hafriyatın etkisiyle 30.Ekim.2019 tarihinde yıkılmıştır. Bu yıkımın sorumluluğu konusunda AFAD tarafından yapılan çalışmalar sonucu oluşturulan her iki raporda da (İlgi-b,c) işletmeci Yıldızlar SSS Holding tarafından dökülen pasalardan kaynaklandığı belirtilmiştir. Ancak; bu raporlara rağmen bugüne kadar ilgili kurumlar tarafından 2863 sayılı (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu) yasa hükmü yok sayılarak herhangi bir işlem yapılmamıştır. Karayolları Genel Müdürlüğünün tahsis ve sorumluluğunda bulunan bu tarihi taş köprünün kaderine terk edilmiş olması nedeniyle; DOĞRU PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve hemşeriniz olarak 17.Mayıs.2022 tarih ve 160286 sayılı(EK) dilekçe ile ilçenin tarihi yapılarından olan bu eserin Maden ilçemize kazandırılması, köprünün yeniden restorasyonu ve yıkımına sebep olan firma(Yıldızlar SSS Holding) hakkında gerekli harcamanın tazmin edilmesi için yasal olarak bir işlem yapılıp yapılmadığı hususlarında ki talebimi ilettim. Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz sözüne atfen bu vurdum duymazlık karşısında sessiz kalmadık, kalmayacağız. Yasal her türlü haklarımız saklı kalmak kaydı ile konunun takipçisi olacağız” dedi
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum