Kurum kendisine cömert, Vatandaş ise nekes…

Elazığ Belediyesi yeni İmar Planı değişikliğine kendi uhtesinde olan vatandaşa hizmet alanlarını konut alanı olarak değiştirip satmaya hazırlanırken vatandaşın arazilerini hizmet alanı olarak belirleyip mağdur ettiği ortaya çıktı

Kurum kendisine cömert, Vatandaş ise nekes…
28 Haziran 2020 - 19:14 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 09:06

Elazığ Belediyesinin İmar Planı değişikliğinden rant anlayışı bu yönetim döneminde de devam ediyor. Elazığ Belediyesi yeni İmar Planı değişikliğinde kendisine ait vatandaşa hizmet alanlarının konut alanı olarak değiştirip satma girişiminde bulunduğu belirtildi.  2016 yılında İmar Revizyon plan değişikliğinde Mücahit Yanılmaz döneminde hazırlanan vatandaşların hizmetine sunulmak üzere kuruma ait park, otopark, sosyal donatılar olarak kullanılması amacıyla ayrılan alanların konut alarak değiştirilip satışı anlayışı büyük tepki görmüştü. Bu nedenle birçok yeşil alanlar, otopark alanları konut alanları olarak değiştirilmiş ve satılmıştı. Bu tepki Yanılmaz’ı koltuğundan etmişti.
Bu yönetimin ele aldığı İmar Planı değişikliği çalışmalarında da aynı anlayışını devam ettiği öğrenildi. Yapılan çalışmalarda Belediye ait kamu arazilerinin konut alanına çevrildiğinin görüldüğü ancak vatandaşın arazilerinin kamu alanı olarak değiştirildiği vatandaşın itiraz taleplerinin dikkate alınmadığı vurgulandı. Edindiğimiz bilgilere göre Belediyenin bu girişimi rant anlayışının bu yönetim döneminde de devam ettiği ortaya çıktı. Şehir planlamacıları Belediyenin bu girişiminin vatandaşın kendi arazileri üzerinde tasarrufunu elinde alarak halka hizmet adı altında hizmet alanı olarak belirleyip söz sahibi olmaktan çıkarması ancak kendisine ait hizmet alanlarını ise satışa sunması bir çelişki olarak değerlendirdiler.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum