Riskli alan vatandaşa gelince 5 kat, belediyeye gelince 9 kat

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 24 Ocak depreminde İlimizde Riksli alan olarak belirlediği Mustafapaşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa Mahallelerini beş kata mahkum ederken depremden 10 ay sonra Elazığ Belediyesine 9 kat ve üzerine bina yapılmasına müsaade etmesi şaşırttı.

Riskli alan vatandaşa gelince 5 kat, belediyeye gelince 9 kat
28 Eylül 2021 - 10:16 - Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 17:19
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 24 Ocak depreminde İlimizde Riksli alan olarak belirlediği Mustafapaşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa Mahallelerini beş kata mahkum ederken Elazığ Belediyesinin 2105 yılında riskli alan olarak ilan edilen bölgeyi Başkan Şerifoğulları’nın o bölgede plan değişikliği depremden 10 ay sonra 24. 11. 2020 tarihinde 9 kata çıkarıldığı ortaya çıktı.

Bu ayrıntı geçtiğimiz haftalarda medyada yer alan “Yeşil alan ve parklar satılıyor” haberine Elazığ Belediyesi tarafından verilen cevapta ortaya çıktı.

Mustafapaşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa mahallerindeki ev sahiplerini riskli alanlar olmamasına rağmen riskli alan olarak belirleyip TOKİ tarafından beş kata mahkum edilerek 20 yıl taksitle ikinci kez ev sahibi olmaya mahkum eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Elazığ Belediyesinin rantı için 2015 yılında riskli alan olarak belirlediği yerleri sırf belediyeyi gelir elde etmesi için yaşanan depremden 10 ay sonra 9 kat ve üzerine bina yapılmasına müsaade etmesi şaşırttı.Öte yandan Belediye yaptığı açıklamada Başkan Şerifoğulları’nın bu kararı çıkarması için yoğun çaba sarf ettiği belirtmesi dikkat çekti.
Eğer Belediye Başkanı kendi kurumunun rantı için riskli alan olarak belirlenen bölgeye yeni plan yaparak 9 kata çıkarta biliyordu ise neden alan riskli alan olmayan sadece binaların yorgun olması nedeniyle yıkılan bu üç mahalleyi yeni plan yapmayıp riskli alanda olarak belirleyip 5 kata mahkum etti? sorusunun yanıtı ne olacak merak ediliyor  

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum