Soruşturmanın genişletilmesi başvurunda bulunacağım

Mehmet Akif Ersoy Lisesindeki gerçekler ortaya çıkıyor. Sağlam okul, çürük raporu ile kurban edilmiş…! Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım sürecindeki sorumluluğu iki kişiye yüklenemeyeceğini muhakkik raporlarında isimleri geçen ve sorumlu olan Vali, Mollakendi ve Elazığ Belediye Başkanı hakkında da soruşturma izni verilmesi için başvuruda bulunacağını açıkladı

Soruşturmanın genişletilmesi başvurunda bulunacağım
18 Ağustos 2022 - 19:41 - Güncelleme: 07 Eylül 2022 - 23:19
Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım sürecinde mahkeme sunulan raporlarla ilgili parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş açıklmasında söze şöyle başladı“Partimizin ve şahsımızın yakınen takip ettiği ilimiz Mehmet akif Ersoy lisesinin yıkım ihalesindeki çeşitli şaibeli söylemlerin araştırılması için geçtiğimiz ağustos ayında ilimizin dönem Valisi Erkaya yırık beyefendiye basın mensupları aracılığı ile bir çağrıda bulunmuştuk. Bu okulun yıkım ihalesi ile ilgili genel yıkımlarla ilgili ciddi şaibeli iddialar konuşuluyor. Bu ilin idari amiri olarak üzerinize düşeni yapın gerekli soruşturmayı yaparak kamuoyunu aydınlatın diye bir talepte bulunmuştuk. Bu çağrımızın üzerinden bir ay geçmesine rağmen valilik makamınca bu konuda idari bir soruşturma anlamında bir adım atılmadığı gördük. Bunun üzerine çözümü noktasında adalete başvurmaya karar verdik. Ve şahsımın müştekisi olduğu Elazığ Cumhuriyet başsavcılığına yapmış olduğumuz bir suç duyurusu ile Mehmet Akif Ersoy lisesinin halihazırda kim tarafından yıkıldığı, talimatı kimin verdiği, ihale yapılıp yapılmadığı, devlet kasasına herhangi bir gelir elde edilip edilmediği noktalarında iddialarımız vardı. Bu iddiaları evrakları ile beraber Cumhuriyet Savcılığına teslim ettik. En nihayetinde cumhuriyet savcılığı Elazığ valiliğinden devlet memurlarının soruşturulması için kanun gereği bir izin talebinde bulundu.  Ve, Elazığ Valiliği ildeki bir müfettiş raporu, akabinde o müfettiş raporu ile yetinilmedi. Milli eğitim bakanlığından ikinci bir müfettiş raporu muhakkik raporu dosya içerisine alındı. Gelmiş olduğumuz nokta itibariyle Elazığ valiliği geçtiğimiz hafta Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına Milli Eğitim dönem müdürü ve bir personel hakkında soruşturma izni verdi. Bizde bu dosyanın müştekisi olduğumuz için 241 sayfadan ibaret soruşturma izin raporunu inceledik. İncelediğimiz hususlar tıpkı suç duyurusunda bulunduğumuz gibi medya aracılığı ile daha evvel kamuoyuna duyurduğumuz gibi gelinen nokta itibariyle yıkanı belli değil, yıktıranı resmi olarak belli değil ve devletin kasasına bir tl dahi girmeden kaybolmuş, yok olmuş bir okuldan bahsediyoruz. Şimdiye kadar ben bunları bir iddia olarak ileri sürüyordum. Elimizdeki şu rapora bakıldığında zaman bunların artık iddia değil bir tespit olduğu ortaya çıkmıştır”şeklinde konuştu

RAPOR SAĞLAM OKULU GÖZ GÖRE GÖRE YIKMIŞLAR

Raporda geçen ifadeleri okuyan Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. ERhun Karakuş; “İl Milli eğitim müdürlüğünün teknik elemanları tarafından okulun yıkımında 20 gün önce okulda inceleme yapılıyor. Teknik elemanların hazırladığı okulun hasarsız olduğu yazıyor. Bu rapora istinaden il milli eğitim müdürlüğü okul idaresine yazı gönderiyor. Okulun gerekli hazırlığını yapın yeni öğretim yılında bu okul hasarsız olduğu için eğitim verilecek deniyor. Bunun üzerinden 20 gün geçmiyor. Bu okul alel acele bir şekilde boşaltım kararı veriliyor. İl Milli eğitim müdürü dönemin valisine okulun acilen boşaltılması yönünde talebini iletiyor. Ve dönemin valisi buna olur kararı vererek 27 yedisinde okulu boşaltıp hemen yıkımına başlanılıyor.
Gelinen aşama itibariyle savcılığa gönderilen yazıda işlemler hakkında hiçbir resmi kayda ve bilgiye ulaşılmadı. Resmi ihale yapılmadı. Ve herhangi bir protokol dahi düzenlenmediği Mehmet Akif Ersoy lisesi binalarının yıkılması kararının kim tarafında verildiği muğlak ise de yıkılması amacıyla tahliye edilmesi sürecinin il milli eğitim müdürü tarafından yönetildiği, okulu yıktırılmasının depremde gördüğü hasar sebebiyle değil, yerinin elazığ belediyesine verilmesi için 24 ocak depremi bir fırsat olarak değerlendirildiği ve en kazı acilen kaldırılan binalarla birlikte okulun yıktırıldığı, ağır hasar kaydı, yıkım kararı, ilgili kurumlara gerekli bilgiler ihale yapılmadan kim tarafında yıkıldığı ve devletin ne kadar gelir edildiği bilinmemektedir. Şeklinde bir yazı ile cumhuriyet savcılığına soruşturma izni veriyor. Bunları ben söylemiyorum. Hasarsız okulun belediye verilmesi için yıktırıldığı cumhuriyet savcılığına verilen dilekçede soruşturma izni ve muhakkik raporu açık bir şekilde ortaya koyuyor” ifadelerinde bulundu.

SORUŞTURMA İZNİ GENİŞLETİLMESİ İÇİN İKİNCİ MÜRACAATI YAPACAĞIM
Burada soruşturma izni dönemin il milli eğitim müdürü ve bir milli eğitim personeli hakkında verildiğini vurgulayan İl Başkanı Karakuş;  “Esasen üzüldüğüm konu milli eğitimdeki o personel arkadaşımız. Tamamen bulunduğu görevin kurbanı oldu diyebilirim. Ancak gerek siyaseten gerek bürokrasi bağlamında bir değerlendirme yaptığımızda bir okulun ihalesiz, bedelsiz, bir gecede yok olacak şekilde yıkım emrini, yıkım işlemlerini, yürütmesi bir milli eğitim müdürünün değil, herhangi bir kurum müdürünün tek başına yapacağı bir iş olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla soruşturma izninde her ne kadar dönemim milli eğitim müdürü ve personeli hakkında soruşturma izni verilmiş olsa da biz bu soruşturmanın takipçisi olacağımız gibi bu süreçten sonrada soruşturmanın genişletilmesi amacıyla cumhuriyet savcılığına ikinci bir başvuruda bulunacağız.

Ve okulun hasarsız okulun boşaltılmasına, olur kararı veren dönemin Valisi, okulun yıktırıldığı iddia olunan görüntü kayıtlarında adı geçen muhakkik raporlarında adı geçen Elazığ’daki bir belde belediye başkanı ve mevcut belediye başkanın haricinde de muhakkik raporunda geçen ifadeye göre söylüyorum. Her ne kadar bütün kurum müdürleri ifadelerinde yıkanı ve yıktıranı ifade etmeseler de sohbetlerimizde bunun Elazığ Belediye Başkanı tarafından bir belde belediye başkanına Mollakendi belediye başkanına yıkım talimatının verildiği yönünde bir muhakkik raporu var. Dolayısıyla biz bu işin sadece iki devlet memuru olan il milli eğitim müdürü ve milli eğitimdeki o vatandaşımız hakkında soruşturma yapılması bizim vicdanımızında kabul edeceği bir şey değildir. Bunların tek başına yeteceği bir şey değildir. Biz cumhuriyet başsavcılığına ikinci bir başvuruda bulunacağız. Ve dönemin valisi, adı geçen belediye başkanları ile ilgili soruşturmanın genişletilmesi için bir talepte bulunacağız. Bu sürecin yakınen takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririm" diyerek sözlerini sona erdirdi.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum