Tazminat kararı sonrası şüpheli görüşme...

Elazığ 1. İdare Mahkemesinin 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evi yıkılan vatandaş tarafından açılan tazminat davasını karara bağladı. Tazminatın büyük kısmının Elazığ Belediyesinin sorumlu tutması sonrası Ak Parti Milletvekillerinin ve Belediye Başkanının  Adalet Bakanını ziyaret etmesi dikkat çekti. 

Tazminat kararı sonrası şüpheli görüşme...
14 Kasım 2021 - 16:38 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 - 10:24
Elazığ 1. İdare Mahkemesinin 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evi yıkılan vatandaş tarafından açılan tazminat davasını karara bağladı. Tazminatın büyük kısmının Elazığ Belediyesinin sorumlu tutması sonrası Milletvekillerinin ve belediye başkanının  Adalet Bakanını ziyaret etmesi dikkat çekti. 

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Milletvekilleri ile birlikte Elazığ Belediye Başkanı Adalet Bakanlığında bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretin gerekçesi merak edilirken ziyaretin Elazığ 1. İdare Mahkemesi, 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evi yıkılan vatandaş tarafından açtığı maddi ve manevi tazminat olarak yaklaşık 40 bin TL tutarında emsal niteliğinde ilk tazminata hükmetmesinden sonra gerçekleştirilmesi manidar bulundu.  

Elazığ 1. İdare Mahkemesinin verdiği karar sonucu tazminatın 31.955,82 Türk Lirasının Elazığ Belediyesi’nden, 4.793,37 Türk Lirasının AFAD'dan, 3.195,58 Türk Lirasının ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan idareye başvuru tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile ödenmesine hükmetmişti

İlimizde 30 bine yakın hasarlı bina ve açılan 2 bine yakın dosyanın olduğunu ifade eden hukukçular idari mahkemenin verdiği kararın 30 gün içerisinde uygulanması ve hükmedilen tazminatın ödenmesi gerektiği ödenmediği takdirde Belediye ve diğer kurumlardan icra yoluyla tahsil edileceği, ayrıca suç duyurusunda bulunulmasının yolunu açtığını belirttiler.

Öğrenildiğine göre ziyaret sonrası dava açılmadan önce yapılacak olan idari başvuru yoluna kurumlarca cevap verilmesinde ağırdan alındığı, cevap sunulmadığı veya çok geç cevap verildiği belirtiliyor. 

Mahkemelerin vereceği emsal kararlar sonrası Elazığ Belediyesinin yüklü miktarda tazminatla karşı karşıya kalması kaçınılmaz. Bu nedenle Belediye  Başkanı ve Milletvekillerinin Adalet Bakanlığı ziyaretinde Belediyenin ağır maddi tazminat karşısında zaman kazanması ve seçim sürecinde tazminat ödenmemesinin planlandığı ileri sürülüyor.  

Daha önce İdarenin vatandaşların başvurularında herhangi bir sıkıntı yaşatmazken ziyaret sonrasında İdarenin vatandaşların başvurularını ağırdan aldıkları ifade ediliyor. Edindiğimiz bilgilere göre daha önce Adli yardımda Afet bölgelerinde harç ve masraflar ödenmez iken siyasi baskılar neticesinde yasal olarak zorunlu olmasına karşın ilimizde adli yardım ve harç muafiyetinin uygulanmadığı, başvuru sahiplerine zorluk çıkarıldığına vurgulandı


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum