Vatandaşlar, İdareye kusurları oranında tazminat davası açabilir

İlimizde 24 Ocak tarihinde yaşanan deprem sonra evleri ağır hasar gören bina sahiplerinin hurda gelirlerinden hak sahibi olduğu gibi Av. Fatih Kehya evini ağır hasar tespit sonrası kaybeden vatandaşların İdareye yönetilecek hizmet kusuruna dayalı tazminat talepli davalar dava açabileceğini söyleyerek bir yıllık süresi olan davaların bu yıl sonuna gelmeden açıklaması gerektiğini vurguladı

Vatandaşlar, İdareye kusurları oranında tazminat davası açabilir
11 Eylül 2021 - 14:27 - Güncelleme: 11 Eylül 2021 - 15:53
İlimizde 24 Ocak tarihinde yaşanan 6.8 lik deprem sonrası idarenin hizmet kusuruna dayalı olarak birçok idari dava açıldı.5.3 Şiddetindeki depremle ilgili dava açma süresinin dolmasına kısa bir süre kala Av. Fatih Kehya evini ağı hasar tespit sonrası kaybeden vatandaşların dava açabileceğini söyledi.
İdareye yönetilecek hizmet kusuruna dayalı tazminat talepli davalar için kanun koyucu tarafından öngörülen dava açma süresi 1 yıldır süre koyduğu ifade eden Av. Kehya, açılan davanın mahiyeti deprem neticesi ile ağır hasarlı tespit edilen binaların ağır hasarlı konuma gelmesinde idarenin sorumlu kurumlarının bir kusuru veya bir eksikliği bulunup bulunmadığıdır. Anılan noktada Gölcük ve Van depremi emsalleri gözden geçirildiğinde devlet kurumlarının bakım, denetim, depreme dayanıklılık ölçülerini kontrol ve nihayeten genel güvenliğin sağlanması adına birçok vazifesinin olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz davanın emsalleri değerlendirildiğinde evini ağır hasar tespiti sonrası kaybeden birçok vatandaşın bu davayı açma hakkı bulunmaktadır. Çünkü vatandaş nazarı ile teknik bir konu olan idarenin kusurunu var olup olmadığı tespiti neredeyse imkansızdır”  dedi.

Bilirkişi raporları idarelerin kusur oranlarını belirledi

İlimizde yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından duyarlı az sayıda vatandaşımız bu konu ile alakalı dava açtığını vurgulayan Av. Kehya; “Bu noktada ilimizde ihdas edilen idari davalarda bilirkişi raporları gelmeye başladı. Açılan davalar için bilirkişiler tarafından tayin edilen kusur oranı % 25 olarak belirlendi. Bu oranın %2 lik kısmı Afad %3 lik kısmı çevre ve şehircilik bakanlığı ve %20 lik kısmı ise Elazığ Belediyesinin sorumluluğu olmak üzere dağıtıldığını belirtti

Dosyalara intikal eden raporlar kusur atfedilen kurumlar tarafından itiraza açık konumda olduğunu dile getiren Av. Kehya; Önceki emsaller ile mukayese edildiğinde bilirkişi raporlarının çok fazla değişmeyeceği kanaatindeyim. Yani gerçekleşen deprem sonrası evini kaybeden bir vatandaşın evi için tayin edilen bedelin dörtte birini belirtilen kurumlardan tazminat olarak alma ihtimali kuvvetle muhtemel gözükmektedir” diye konuştu.
5,3 şiddetindeki depremin ardından ağır hasar tespiti yapılan bina sahiplerinin bu davayı açma hakkı olduğunu ifade eden Av. Kehya; ”Tabiki açabilirler. Bu vatandaşlarımız için idari dava açma yolu yorumsuz olarak açıktır. Dava açma süremiz en son 27.Aralık.2021 Tarihinde sona erecektir” diyerek ağır hasarlı bina sahiplerinin idareye kusur davaları açabileceği haklarının olduğunu gündeme taşıdı

Hak sahipleri haklarına sahip çıksınlar
.
24 Ocak tarihinde ağır hasar gören binalardan hak sahiplerinin mağdur edildiğini vurguladıklarını ifade eden Av. Kehya;Geçmişte deprem neticesi ile yıkım kararı alınan binaların hurda bedelinin bina sahipleri tarafından kendileri yıkım işlemini üstlenmesi sonrası kendilerine ait olacağını belirtmiş idik. Burada yıkım işlemini üstlenmek demek belirli bir taşeron ile anlaşma yapılıp bina sahiplerine ne kadar para ödeneceğinin belirlenmesinden fazlası değildir.
Halihazırda ilimizde yıkım işlemi tamamlanmayan binalar var ise kendileri tarafından yapılacak başvuru üzerine yıkım işlemlerini yaptırmaları ve hurda bedeli olarak anılan bedeli şahsi kazanım olarak tahsil etme imkanı hala bulunmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum