Reklam
Reklam

Esnaflar kredilerin bir yıl ertelenmesini istiyor

İlimizde küçük esnaf ve İş dünyası 24 Ocak depremi ile birlikte pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntılar nedeniyle ses yükseltmeye devam ediyor

Esnaflar kredilerin bir yıl ertelenmesini istiyor
20 Kasım 2020 - 21:24 - Güncelleme: 24 Kasım 2020 - 19:29

İlimizde küçük esnaf ve İş dünyası 24 Ocak depremi ile birlikte pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntılar nedeniyle ses yükseltmeye devam ediyor. Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ulaş’ta kredilerin bir yıl daha ötelenmesi çağrısında bulundu. Elazığ Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, 24 Ocak depreminde esnafın ayakta kalması için kullanılan kredilerin pandeminin de gelmesi ile birlikte esnafı zor duruma bıraktığını ayakta kalmaya çalışan esnafın ödenmesi gereken kredilerini ödeyemez hale geldiğini söyledi. Elaziginsesi.webtv’ye konuk olan Ulaş, 24 Ocak ve pandemi sürecindeki on aylık sürede esnafların yaşadıkları sıkıntıları anlattı. 24 Ocak depreminin ardında pandemi sürecinin esnafları sıkıntılı bir süre ittiğini belirten Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “ Deprem sürecinde farklı alanlarda verilen kredilerimiz oldu.  Zor bir süreçten geçmemize rağmen esnaflarımızın müracaat edenleri çoğu o kredilerden faydalandı. İlimizdeki yöneticilerin gayretli çabasıyla esnaflarımız 3 dilim krediler verildi. Biri il etapta 3 kooperatifimiz var. Kooperatiflerimizin aracılığı ile 50.000 TL, ondan sonra 100.000 TL KOSGEB kredisi ve akabinde de 25.000 kredi artı 25.000 de kredi kartı esnaflarımıza bu imkanlar sağlandı. Tabii süreç itibari ile malumunuz belki depreme bağlı olarak, bizler o sıkıntıyı yaşamamış olsaydık,  bugün o sıkıntılarımız minimize edilmiş olabilirdi. Ama akabinde gelen başka bir ağrımız, acımız var o da pandemi. Bu pandeni ister istemez her sektörü etkilediği gibi bizim odamızın veya bizim sektörü de etkiledi. Üyelerimiz bazı sıkıntılar yaşadı ve yaşıyor halen” diye konuştu.

Krediler bir yıl daha ertelenmelidir
Bizim deprem anında çok iş yerlerimiz yıkılmadı ama akabinde hasarlı, ağır hasarlı ve yıkılmak zorunda kalan binaların olduğunu dile getiren Ulaş, “O binaların altında esnaflarımız vardı. Benim birçok esnafım dükkânlarında bulunan eşyalarını evlerine taşıdılar. Eşyalarını evlerine taşımış olan esnafımız kredi almışlardı. Bu kredileri ödemek için iş yapmaları lazım.
Kredilerin bazılarının ödenmeye başlandığını ama ödemelerde bulunmayan esnaflarında olduğunu vurgulayan Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “KOSGEB ödemeleri bugün, yarın başlayacak. KOSGEB ödemeleri, çektikleri aydan itibaren bir yıl olması lazım daha bir yıl olmadı. Bir esnafımla konuştum en erken kredi alan esnafımdı.  Başkanım yaklaşık 2 ay sonra ödememi yapacağım, ödemem geldi. Ama bunu yapabilirseniz erteleyin malum iş yapamıyoruz, hem sıkıntılar devam ediyor. Şimdi iş olmayınca esnaf gelir gidere mi çalışacak, krediye mi çalışacak, yoksa eve mi çalışacak. Şimdi sizlerin de aracılığı ile yetkililerimize bir çağrıda bulunayım. Bu kredilerin mutlaka ve mutlaka her esnafın talebi olduğu gibi, her odanın talebi olduğu gibi bizim odamızın da talebidir. Esnafımızın talebini paylaşıyoruz. Bu krediler eğer bir yıl ertelenirse ben inanıyorum ki; esnaflarımızın %99’nun onların paylaşımıdır, biz rahat edeceğiz” diyerek ertelenmesinin esnafı rahatlatacağını dile getirdi.


 KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum