Reklam

İHALEYİ KAZANAN FİRMA NEDEN YIKIM İŞLERİNİ YAPAMIYOR?

İlimizde yaşanan depremden sonra başlayan yıkım işleri kafalarda soru işleri oluşturmaya devam ediyor. İl Özel İdaresi tarafından yapılan yıkım ihalesini alan firmanın yıkım işlerine başlamaması yıkım işlerini engelleyen birileri mi? var sorusunun sorulmasına neden oluyor

İHALEYİ KAZANAN FİRMA NEDEN YIKIM İŞLERİNİ YAPAMIYOR?
12 Şubat 2020 - 22:36 - Güncelleme: 19 Şubat 2020 - 15:12

Elaziginsesi.com haber sitesi olarak İlimizde 24.01.2020 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında yıkılan binalar yıkım firmalarının ilgisinin ve iştahını artırdı şeklinde bir haber gündeme getirmiş kamuoyu deprem sonrası alel acele acil olarak ihalesiz olarak yıktırılan binaların hangi şartlarda nasıl verildiği merak ettiğini  dile getirmiştik. Bu konu gündemde konuşulmasına rağmen yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi yüksek binaların makaslı yıkım makinası ile yıkımların gerçekleştirilirken ihalesiz verildiği yıkımlar üzerinden büyük karların sağlandığı  iddia edilmişti. Bu nedenle İlimizde yıkılacak onlarca binanın yıkım firmalarının iştahının artmasına neden olduğu ifade edilmişti. Ve kafalarda oluşan 13 sorunun yanıtlanması istenmişti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde ihalesiz verilen yıkım çalışmaları 30 farklı noktada sürdürülürken yaklaşık 200 yapının yıkıldığı kentte 4600 binanın yıkılacağı düşünülürse İlimizdeki firmaların neden dahil edilmediği ortaya çıkmış oldu. Kamuoyunda bu konu tartışılırken Elazığ İl Özel İdaresi geçtiğimiz hafta bir ihale gerçekleştirdi. 450 yıkımın gerçekleştirileceği ihalede kazanan firmadan 20 bin Tl geçici teminat alınırken 100 bin Tl de güvence bedeli istendi. İhalesi yapılan ve İlimizde bir firmanın kazandığı bu ihalede firmanın hala yıkım işlerinin gerçekleştirediği ifade belirtiliyor. Aradan günler geçmesine rağmen il dışında bir çok firma yıkım için İlimize gelirken ihaleyi kazan firmanın hala yıkım işlerine başlatılmaması kafalarda soru işaretlerinin daha da artmasına neden oluyor.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum