CEZMİ ORKUN

CEZMİ ORKUN


Sorumlu kim?

29 Eylül 2021 - 09:58

Değerli vatandaşlar, AKP iktidarı yapılan yanlış uygulamalarda mutlaka birilerini bu yanlışın sorumlusu olarak göstermede oldukça hünerli bir tutum sergilemektedir. İktidar temsilcileri kendi yarattıkları sorunların sorumluluğunu birilerinin üzerine atmakla sorunlar elbette çözülmüyor. Size birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Orman yangınlarını söndürme faaliyetlerinde sınıfta kalan AKP yönetimi orman yangınını söndürme işlemlerinin sorumlusu olarak belediyeleri göstermiştir. George Herbert  diyor ki “Camdan evde oturanlar başkalarına taş atmamalıdırlar”. O zaman Tarım ve Orman Bakanlığının görevi ne? Orman yangınlarını önlemek ve yangın halinde müdahale edecek sistemlerle ilgili çalışmalar neden yapılmadı?
CEVAP: AKP Yönetiminin tedbirsizliği.
 
 • KYK öğrenci yurtlarının yetersizliği nedeniyle “BARINAMIYORUZ HAREKETİ” adıyla pasif eylemde bulunan öğrenciler için bunların bir kısmı öğrenci falan değil, bunlar gezi eylemcilerinin bir başka versiyonudur diyerek yurt imkanı olmayan öğrencileri sorumlu tutmuştur. AKP yönetimine Mevlana hazretlerinin “ Kusur arıyorsan, tüm aynalar senin” sözüne atfen soruyorum, Sosyal devlet olmanın gereği öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılaması gerekirken eylemdeki öğrencileri öğrenci olmamakla suçlayacaksın öyle mi! Üniversitelere giren öğrenci sayısının artışı dikkate alınarak ilave yurt ihtiyacı neden yapılmadı?
CEVAP: AKP Yönetiminin önceliğinin parkları mesken edinen öğrenciler olmaması.
 
 • Hiçbir yargılama ve gerekçe olmadan KHK ile binlerce insanı işinden, aşından atıyor ve hatta bir başka iş yapmasını ülke içinde engellediği gibi  kendisiyle birlikte eş ve çocuklarının da pasaportlarına el koymak suretiyle iş, aş için yurt dışında çalışma imkanını da ellerinden alıyorsun. Neden böyle diye sorulduğunda bunlar terör örgütü ile iltisaklı diyorsun. Yargı kararı yok ama dendiğinde o konu yargının işi diyorsun. Yani AKP yönetimi  insanların refah ve huzurunu bozarak büyük bir kitle için sorun oluşturuyor, bu insanların sorununun çözümü yargıda diyor. Aristo ne diyor “Adalet önce devletten gelir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir”. Peki bu haksızlık ve hukuksuzluğun sebebi?
CEVAP: AKP Yönetiminin hukuk tanımazlığı ve vicdandan yoksun olması.
 
 • Gıda maddelerinin fiyatlarındaki  artışın vatandaşları olumsuz etkilemesi sonucu AKP yönetimi bu artışlardan zincir marketlerin sorumlu olduğunu ve yakın takibe alındığını söylemiştir. AKP Yönetimine “Arpa eken buğday biçmez” sözünü hatırlatarak soruyorum,  gıda fiyatlarının artışının sebepleri nedir? Araştırıldı mı? Neler yapılması gerekir? Bu artışa sebep olan kimdir?
CEVAP: Küresel güçlerin istediği tarım politikalarını uygulayan AKP Yönetimi.

AKP yönetimine göre ise;
Orman yangınlarının söndürülmesinde sorumlu, BELEDİYE’ler!
Yurt talebi amaçlı sürdürülen “BARINAMIYORUZ HAREKETİ” eyleminin sorumlusu, barınacak yer bulamayan ÖĞRENCİ’ler!
KHK’lıların adil yargılanma taleplerinde sorumlu, olmayan YARGI!
Gıda fiyatlarının artışındaki sorumlu ZİNCİR MARKET’ler!
Döviz fiyatlarının yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesinde, sorumlu “DIŞ GÜÇLER”!

Değerli vatandaşlar yukarıdaki örnekler çerçevesinde, Socrates’in “En büyük yanlış, yanlışların farkında olmamaktır.” Sözünü hatırladım. Bu söz sanki, AKP Yönetimine ithaf edilmiş gibi değil mi? eğer yaptıkları yanlışların farkında iseler önerim vakit kaybetmeden DOĞRU uygulamaların takipçisi olmalarıdır.

Değerli vatandaşlar bana, yahu sende bardağın hep boş tarafına bakıyorsun diyebilirsiniz. O zaman birde dolu tarafında ne var birlikte bakalım.
 • Verilen garantiler nedeniyle geleceği borçlandırılmış bir nesil var.
 • Hayalleri dahi çalınan bir gençlik var.
 • Umutları yok adilen milyonlar var.
 • Dağılmış aileler, mağdur edilmiş ve onurları ayaklar altına alınmış insanlar var.
 • Yargı, Yasama ve yürütmenin yok olduğu ancak, Yolsuzluk, yokluk ve yasakların kök saldığı bir Türkiye var.
 • Ülkemizde otoriter bir anlayışı hakim kılan ucube bir sistem var.

Değerli vatandaşlar, DOĞRU PARTİ temsilcisi olarak sizlere soruyorum SORUMLU KİM?
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum