CEZMİ ORKUN

CEZMİ ORKUN


Varız ancak yokuz

03 Kasım 2021 - 22:23

Değerli vatandaşlar, üyesi olduğumuz Paris Anlaşması detaylarının görüşüldüğü toplantıda Türkiye’den bir yetkili olmamasını hayret ve şaşkınlıkla karşıladım. Çünkü; Türkiye 192. Ülke olarak “Paris İklim Anlaşması” onayını 06.10.2021 tarihinde TBMM’den almıştır. Bu onay ile  anlaşmanın sağladığı maddi fonlardan faydalanmanın yanında alınacak kararlara uyma zorunluluğunu kabul etmiş bulunmaktadır.
İskoçya'nın Glasgow kentinde 12.Kasım.2021’e kadar devam edecek olan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansına (COP26), dünya liderlerinin yanı sıra aralarında çevre ve iklim aktivistleri, uluslararası dev şirketler ve sivil toplum kuruluşlarıın da yer aldığı 30 bin civarında katılımcı yer almaktadır.

BM IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli), iklim üzerindeki zararlı etkinin gerçek kaynağının insan olduğu ve Paris İklim Anlaşması'nın küresel sıcaklık artışını  2°C’nin derecenin altında tutma hedefinin dünyada karbon salınımında büyük kısıtlamalar gerçekleşmediği sürece mümkün olamayacağı ifade edilen raporun altında, Türkiye dahil 191 diğer üye ülkelerin imzası vardır.
Ancak, Glasgow'da 12.Kasım.2021 tarihine kadar devam edecek toplantıda , henüz tamamlanmamış ve birçok madde de fikir birliği oluşmamış olan Paris Anlaşması, Taraf ülkelerin karbon yayılımlarını ne kadar indirecekleri konusu dahil uzlaşı sağlanmayan maddeler üzerinde yapılan görüşmelerde Türkiye’yi temsilen bir yetkilinin bulunmaması kabul edilemez bir durumdur.
Türkiye olarak, mevcut iktidar yetkililerince açıklanan bazı çekincelerin resmiyet kazanması için taraf ülke olarak bu toplantıya devletimizi temsilen birilerinin katılması zorunluluk olması gerekirken, katılmadığımız bu toplantıda alınan kararlarda çekincelerimiz yer alacak mı? yoksa karbon emisyonları azaltma duasına mı çıkacağız! Ne dersiniz değerli yetkililer.
Uluslararası boyuttaki bu tür anlaşmalara sadece mali kaynaklar olarak bakan, gelecek nesillerimizin yaşamlarına duyarsız bir anlayışı ülkemiz hak etmiyor. Değerli vatandaşlar bu iktidar “ Parada varız ancak bilimsellikte yokuz” anlayışının savunucusu olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.
Selam ve Saygılarımla

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum