OKTAY KAPAN

OKTAY KAPAN


Titreme hastalığı

20 Ekim 2021 - 12:05

Tremor, titreme anlamına gelir ve farklı birçok hastalıkla birlikte görülebilir. Parkinson hastalığının, Periferik Nöropati gibi beyin ve beyincik hastalıklarının, alkol yoksunluğunun belirtisi olabilir veya bir ilacın yan etkisi olarak titreme görülebilir.
Tremor postural, istirahat ve hareket tremoru olarak sınıflandırılabilir.

Tremor türlerinden biri olan Esansiyel Tremor, ellerde, bacaklarda, seste, gövde de ve kalçada görülen ritmik titremeye yol açan nörolojik hastalıktır.

Günlük pratikte en sık rastlanılan hareket bozukluğu olan Esansiyel tremor cinsiyet farkı gözetmeksizin sıklıkla 60 yaş üzerinde gözlenir. Titremeler; yemek yerken veya yazı yazarken kişiyi rahatsız edecek boyutlara gelebilir. Titreme şikayeti ile gelen hastaya ailede el titremesi öyküsü olup olmadığı sorulmalıdır.

Esansiyel tremor sıklıkla tek taraflı ve elde başlar, hastalık ilerledikçe kafada sallanma, seste titreme ve bacaklarda titreme gözlenebilir.

Genellikle Parkinson hastalığı ile karıştırılsa da, temel titreme başka bir hastalığa bağlı değildir. Esansiyel Tremorun nedeni tam olarak bulunamamıştır ancak genetik olduğu düşünülmektedir. Genellikle ailede birden çok kuşakta bu rahatsızlık görülür.

Esansiyel titreme, inme hariç tüm nörolojik hastalıkların en sık görülenidir. Parkinson hastalığından daha yaygındır. 100 binde 350 gibi bir sıklıkla dünyada en fazla görülen hareket hastalığı olarak nitelendirilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum