Reklam
PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Sporda 5G Teknolojileri

09 Eylül 2020 - 15:37


Teknoloji ne kadar hızlı gelişirse, hücresel ağlardaki altyapı değişikliği de buna bağlı olarak daha sık gerçekleştiği bilinmektedir. . Telekomünikasyon teknolojisinin zaman içinde gösterdiği alt yapı değişiklikleri 1G, 2G, 3G, 4G şeklinde isimlendiriliyor. “G” harfi İngilizcede “nesil” anlamında gelen “Generation” kelimesini ifade ediyor. Buna göre 5G açılımı “5. nesil” oluyor. Her nesil öncekine göre yenilikler içeriyor.
​5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 5G daha hızlı iletişim için farklı frekansları kullanan bir sistemdir. İlk olarak, mobil ağ servislerin kullandığı enerji maliyetlerinde %90 azalma sağlanacağı . 4G’ye göre daha fazla cihaz ile hızlı bağlantıda kalacağı, iletilen bit başına güç tüketimi 1/1000 kat aşağıya düşeceği, ve indirme süreleri düşerek 4G ile 30-60 milisaniyelere kadar düşen cihazlar arası iletişim ve bağlantı süresi 5G ile 4 milisaniyeye düşeceği  teknik olarak değerlendirilmektedir.
2020 başında dünyada 5G’ye 34 ülkede 61 5G şebekesi ile başlanmış olup, yatırımlar durmadan  hızla devam etmektedir. Günümüzde 38 ülkede 92 ticari 5G şebekesi kullanıldığı, 750 Mobil operatörün ve mobil dünyadaki tüm paydaşların bir araya gelerek sinerji oluşturduğu en önemli organizasyonlardan biri olan GSMA (Global System for Mobile Communications)’ın öngörülerine göre ise ; 2025 yılında dünyada 1,8 milyar 5G bağlantı olacağı, bu önemli ekosistemin yaratacağı ekonomik büyüklük ve yaşantımızda yaratacağı dönüşüm inanılmaz büyüklükte olacağı ifade edilmektedir.
Tahminlere göre 5G, ülkemizde ilk olarak 2021 yılı içinde deneyimlenebileceği, belirli merkezlerde kullanıma sunulup, altyapı uygunluğuna göre zamanla yaygınlaştırılarak,  ülke genelinde kullanımın 2022 yılında başlaması öngörülmektedir.
5G sunacağı yenilikler;  Tarım, sağlık, finans, üretim, ulaşım, eğitim gibi akla gelecek her sektörde olduğu gibi spor sektöründe de yeni bir değişim ve dönüşüme, yeni ürün ve hizmet şekillerine dönüşecektir.
Spor dünyası, iş ve oyun arasında bir denge kurarak. Hem televizyonda hem de parkta bir eğlence biçimi olarak da tanımlanmaktadır. Ancak elit bir düzeyde, kazanma ve kaybetme arasındaki farkın en küçük marjlara bağlı olabileceği milyar dolarlık  bir endüstridir.
5G, bir dizi yeni 5G kullanım alanı sağlayarak spor izleme ve oynama şeklimizi değiştirmeyi vaat etmekte ve uygulamaların başlamış olmasıdır.
Amdocs'un son araştırmasına göre, ağ operatörlerinin üçte birinden fazlasının büyük spor olaylarına karşılık gelecek ticari bir 5G teknolojisi lansmanı planladığını ortaya koymaktadır.  Operatörlerin yüzde 91'i 2020'nin sonuna kadar 5G'yi spor salonlarında denemeyi planlamaktadır.  
Bu gün dünyanın en büyük ağ operatörlerinin yaklaşık üçte ikisi,  spor etkinliklerinde sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) sunmak için 5G'den yararlanmayı beklemektedirler. Böylece spor hayranlar akıllı telefonlarına indirecekleri özel uygulamalar ile birden fazla açıdan birden fazla açıdan anlık tekrarlara erişim elde edeceklerdir. Bu, çok yakın gelecekte, takımınızın oyuncularının sahadaki pozisyonunun akıllı telefonunuzda gerçek zamanlı, ağır çekimde ve farklı açılardan müdahalenin bir incelemesini izleme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir.
5G hizmetinin sağladığı daha yüksek hızlar, stadyum ve spor salonları etrafına yerleştirilmiş kablosuz 360 derecelik kameralardan gelen video akışlarının saniyede 200 megabit'e kadar hızlarda yüklenebileceği imkanı sağlayacağı ifade edilmektedir.
Sadece burada birkaç örneğini sunabildiğimiz 5G teknolojisinin her sektörde olduğu gibi önümüzdeki yıllarda spor sektöründe önemli bir yere sahip olacağı, spor sektörünün gelişimine içerik üretmek ve yayın yapmak kitlelere ulaşmak gibi uygulamalarla önemli katkı sağlayacağı aynı zamanda 5G teknolojisinin kitlelere ulaşımında da sporun önemli bir araç olduğunu söyleyebiliriz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum