PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Avrupa Futbolunun Geleceği

17 Eylül 2021 - 16:26

Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) 26. Genel Kurulu, 6 ve 7 Eylül tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşti. UEFA ve Avrupa futbolunun önde gelen paydaşları, Eylül ayı içerisinde Avrupa Futbolunun Geleceğine İlişkin Konvansiyon'da olumlu tartışmalar yaşandı.
İki günlük toplantı, Avrupa futbolunu birleştirmek ve oyunun geleceğini herkesin yararına güçlendirmek için önemli bir istişare sürecinin başlangıcı oldu. Zirve, Avrupa futbolunun mevcut durumunu tartışmak ve ortak çalışmanın uzun vadeli politika ve yönetişim reformlarına doğru ilerleyebileceği yolları belirlemek için ulusal federasyonların, liglerin, kulüplerin, oyuncuların, antrenörlerin, taraftarların ve acentelerin üst düzey temsilcilerini bir araya getirdi.
UEFA Başkanı Aleksander Čeferin, FIFA Başkanı Gianni Infantino ile ECA Üyeleri ile video mesajı yoluyla doğrudan görüştü ve hem birlik mesajları verdi hem de oyunun karşılaştığı son zorlukların ardından Avrupa kulüp futboluna destek verdi.
UEFA Başkanı Aleksander Čeferin, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Nasser Al-Khelaifi ve Avrupa Ligleri yönetim kurulu üyesi Javier Tebas'ın açılış konuşmalarının ardından, katılımcılar finansal sürdürülebilirlik, rekabetçilik, iyi yönetişim ve Avrupa futbolunun temelleri için temel teşkil eden dört temel alan hakkında görüş alışverişinde bulundular. FIFA Başkanı Gianni Infantino, Avrupa Kulüpler Birliği'nin 26. Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada ise;  spor için daha güçlü bir geleceği teşvik etmenin bir yolu olarak futbol topluluğu arasında dayanışmayı savundu.
Bağımsız bir uzman tarafından yönetilen her panelde, Avrupa'daki tüm futbol piramidinin kısa ve uzun vadeli olumlu gelişimini sağlamak için gerçekleştirilebilecek kapsamlı eylemlere odaklanıldı. Katılımcılar, Avrupa futbolunun karşı karşıya olduğu uzun süredir devam eden ve son zamanlarda karşılaşılan zorluklara yönelik çözümleri tartışmak için birlikte çalışmak için işbirlikçi ve birleşik bir taahhütte bulundular.
Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, birkaç üst düzey temsilcinin katılımıyla bu sürece güçlü bir destek gösterdi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Avrupa Konseyi Demokrasiden Sorumlu Genel Müdürü Snežana Samardžić-Marković konuşmalarında, kurumlarının UEFA ile yakın ortaklıklarının ve Avrupa spor modelini ve değerlerini dayanışma konusundaki kararlılıklarının altını çizdiler.  Tüm kuruluşlar, bu ilk önemli adımları kabul etti ve uzun vadeli çözümler sunmak için gerçek işbirlikçi ruh ve momentum tarafından teşvik edildi (1).
ECA toplantısında 160 Üye Kulüpten temsilciler, futbolun nasıl reform yapabileceğini ve COVID-19 pandemisinin devasa etkisinden nasıl kurtulabileceğini tartışmak ve yeni ECA Başkanı Nasser Al-Khelaifi'nin kendisinin ve ECA Yönetim Kurulu'nun ECA ve Avrupa'nın geleceğine ilişkin vizyonunu ortaya koyduğunu duymak için bir araya geldi. 
ECA Başkanı Nasser Al-Khelaifi, geçen Nisan ayında Yürütme Kurulu tarafından göreve atanmasından bu yana ilk kez Üye Kulüplere doğrudan hitap etti ve beş önceliğe dayalı olarak organizasyon ve Avrupa futbolu için umut ve amacı yenileme arzusunu dile getirdi: bu öncelikler  Avrupa Futbolunun Finansal İstikrarı, Daha Güçlü Paydaş İlişkileri, Anlamlı ECA üye avantajları, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık; ve Yenilenen ECA Ruhu ve Değerleri, olarak yer aldı.
Al-Khelaifi, futbolun karşı karşıya olduğu hem kısa hem de uzun vadeli zorluklara ortak çözümlere duyulan ihtiyacı vurguladı.  Kurula stratejik öncelikleri takip etme yetkisi verildi
Genel Kurul'un temel amaçlarından biri, ECA temsilcilerinin önümüzdeki aylarda üzerinde çalışacakları öncelikleri ve konumları tartışmak ve üzerinde anlaşmaya varmaktı.
Avrupa oyununun mevcut durumu hakkında ECA İdaresi'nin çeşitli sunumlarını dinledikten sonra, ECA Üyeliği, Yönetim Kuruluna aşağıdaki alanlarda anlamlı reformları sürdürmesi için net bir yetki verdi:
            Hem Avrupa'daki tüm kulüplerin karşı karşıya olduğu acil ödeme gücü sorunlarını hem de hem sürdürülebilirliği hem de rekabeti garanti eden düzenlemeyi sağlamanın uzun vadeli zorluklarını çözmek için mali reform.
Finansal açıdan sürdürülebilir ve sosyal açıdan bilinçli, modern, güvenilir bir futbol endüstrisi sunmak için paydaşların birlikte daha yakın çalışmasını sağlamak için yönetişim reformu.
Dürüst angajmana dayanan ve kulüp oyununun uluslararası futbola önemini ve katkısını tanıyan ve kulüpler ile ulusal federasyonlar arasında daha iyi bir denge sağlayan IMC reformu (2).
Konvansiyon, son bir genel kurul oturumu ve daha sonraki çalışma grubu toplantılarından oluşan başka bir istişare turu için Kasım 2021'de yeniden toplanacak. Önümüzdeki aylarda katılımcılar, futbol için herkese fayda sağlayan sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için gereken uzun vadeli politika ve yönetişim reformları üzerinde düşünecekler. Kongre, ulusal futbol federasyonları, ligler, kulüpler, oyuncular, antrenörler, taraftarlar, acenteler, ticari ortaklar ve politika yapıcılar olmak üzere tüm futbol topluluğunun temsilcilerini bir araya getirecek (3)
Umarım, Avrupa Kulüpler Birliği'nin (ECA) 26. Genel Kurulu toplantısında, Avrupa Futbolunun geleceği ile ilgili alınan kararlarda Türk Futbolunun tepe yönetimleri ve kurumları da yer alarak, gerekli sorumluklarını yerine getirir.
Kaynaklar:
1-https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/mediareleases/news/026d-1335a399e912-2569a1b31418-1000--european-football-setting-foundations-for-the-future/
2-https://www.ecaeurope.com/news/eca-members-gather-for-first-general-assembly-under-new-leadership/
3-https://www.uefa.com/insideuefa/about-uefa/news/026d-1335b7b5eda9-df72024195d8-1000--explainer-convention-on-football-s-future/

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum