PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Bir Futbol Klasiği Kupa Amerika

30 Haziran 2021 - 13:35 - Güncelleme: 30 Haziran 2021 - 14:06

Avrupa'da EURO 2020 heyecanı sürerken Güney Amerika'da ise Kupa Amerika (Copa America) coşkusu yaşanıyor. Kupa Amerika en eski uluslararası futbol müsabakası ve dünyanın en çok izlenen üçüncü spor organizasyonudur. 1916'da kurulan yarışma, Güney Amerika'nın şampiyonunu belirlemektedir.
Kupa Amerika, Güney Amerika Futbol Konfederasyonunun (CONMEBOL)'un düzenlediği Güney Amerika Futbol Şampiyonası'na verilen addır. Normalde 2 senede bir düzenlenir ama gelişen olaylara göre tarihi değişmektedir. CONMEBOL üyesi olan Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela ve Ekvador' un katıldığı turnuvaya, üye olmayan iki takım daha davet edilir. Genelde turnuva 12 takımla oynanmaktadır.
Rio de Janeiro'da toplanan CONMEBOL Konseyi, 2020 yılında Kupa Amerika 'nın Kolombiya ve Arjantin'de yapılmasına karar vermişti. Bu turnuvanın merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı yarışan her iki ülkenin ortak başvurusunun sonucuydu. CONMEBOL, Kolombiya'da şiddetli protestolar, Arjantin'de ise yeni tip (Covid-19) salgını nedeniyle iki ülkenin ev sahipliğini iptal etmişti.
Kupa Amerika’ nın ev sahipliğine genellikle alfabetik sıraya göre karar verilmektedir. Ancak 105 yıllık tarihinde turnuvanın formatında birçok değişiklik olmasına rağmen. Turnuva en son 2019'da Brezilya tarafından ev sahipliği yapmıştı. Brezilya daha önce beş kez Kupa Amerika 'ya ev sahipliği yaptı ve 1919, 1922, 1949, 1989 ve 2019'da her seferinde kazandı. 
2014 Dünya Kupası, 2016 Olimpiyat Oyunları ve 2019 Kupa Amerika Brezilya'da gerçekleşmişti.  FIFA uluslararası turnuvaları olan 2022 Dünya Kupası ile çatışmaya girmemek için turnuvanın muhtemelen 2023'e kadar tekrar ertelenmesi gerekecek gibi görünüyordu. FIFA Kupa Amerika 'nın tek yıllarda değil, Eurocup gibi turnuvalara denk gelecek şekilde düzenlenmesine karar verdi.  Arjantin ve Kolombiya'nın ev sahipliği iptal edilen 2021 Kupa Amerika bu yıl Brezilya'da düzenlenmektedir. Bu yıl Brezilya'da düzenlenen turnuva, bu ülkenin ev sahipliği yaptığı ve onu şüphesiz Latin Amerika'daki en büyük spor merkezi konumuna getiren bir dizi turnuvanın bir sonucu olarak gerçekleşecek.
Kupa Amerika’da bu yıl 10 takım mücadele ediyor. Turnuvaya davet edilen Katar ve Avustralya'nın çekilmesiyle takım sayısı 12'den 10'a düştü. Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Kupa Amerika iki grupta (A Grubu: Arjantin, Bolivya, Şili, Paraguay, Uruguay B Grubu: Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru)  olmak üzere toplam 10 takım mücadele ediyor. 13 Haziran'da başlayan Kupa Amerika 10 Temmuz'da sona erecek.
2019 da, Brezilya’da düzenlenen Kupa Amerika ile ülke pazarında turizm faaliyetlerinde bir artış ve bu pazar sektörünü çevreleyen alanlarda büyük değişimler yaşandı. Şampiyonanın başlamasından önce, çevrimiçi seyahat acentesi Decolar, ülkedeki yabancı turist sayısında %36'lık olası bir artış olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı. Veriler, şampiyona döneminde otellerin %100'ünün dolduğu  ve 180 milyon Brezilya Reali'nin üzerinde işlem gören Porto Alegre gibi şehirlerdeki tekrarlayan büyüme oranlarıyla doğrulanmaktadır.
Kupa Amerika için, en az üç büyük şirket;  Master Card ve likör şirketleri Diageo ve Ambev sponsorluklarını etkinlikten geri çekti. Brezilya'da devam eden Kupa Amerika' ya sponsor olmaktan vazgeçen markaların Nedeni? Ülkede hala COVID-19'dan günlük enfeksiyon (75.000'den fazla onaylanmış vaka) ve ölüm (2.000) oranı çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
Kupa Amerika 'ya katılım Bolivya, Venezuela veya Paraguay gibi futbolun baskın rakiplerinin çevresinde yer alan küçük federasyonlar için gelirlerinin önemli bir parçası. 2019'da, Kupa Amerika 'nın en son oynandığı zaman, Venezüella federasyonu doğrudan turnuvadan 6 milyon dolar, ayrıca ulusal düzeyde sponsorluklar ve sahiplik haklarından elde etmişti.
Pandemi, bölgenin futbol manzarasının finansmanını büyük ölçüde etkiledi. Turnuvayı yürütmekten sorumlu CONMEBOL, diğer Kulüp turnuvalarıyla birlikte Kupa Amerika’dan 487 milyon dolar brüt gelir elde etmeyi  bekliyorlardı ve en azından sponsorlar geri çekilmelerini açıklamadan önce, geçen yılın açığını kapatacaklarını tahmin ediyorlardı.
Koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik krize ve futbol endüstrisi üzerindeki etkisine rağmen, CONMEBOL bu yılki turnuva için daha yüksek ödüller açıkladı.
Kupada şampiyon olan takım 10 milyon dolarlık bir ödül kazanacak, bu rakam önceki turnuvaya  göre 2,5 milyon dolar daha fazla. CONMEBOL için yüksek ödül, turnuvayı daha da çekici ve rekabetçi kılıyor. Turnuvaya katılan her takım hazırlık ve lojistik için 4 milyon dolar almaktadır. 2019'daki son Kupa Amerika, 118 milyon dolar gelir elde etti. 
Alışılmadık bir dizi koşul nedeniyle, Brezilya'da Kupa Amerika’dan daha fazla izleyiciye ulaşan Avrupa Şampiyonası olacak. Hem Kupa Amerika hem de Euro2020 yarışmalarında eşit derecede olağanüstü yetenekler var.  Euro'da Ronaldo, Griezmann, Ibrahimović, Ramos varsa, Kupa'da Neymar, Messi, Cavani ve Suarez var.
Euro2020 büyük sponsorlar çekiyor ve para ödülü de çok daha büyük. 2016 Euro'da şampiyon 9 milyon dolar toplamıştı; 2016 Kupa Amerika kazananları ise 6,5 milyon dolar para ödülü topladı. Euro2020 en çok izleyiciyi çekiyor ama bu Kupa Amerika'nın kalitesini düşürmemektedir. Brezilya'nın Güney Amerika'ya tamamen farklı bir dizi olağandışı koşullar altında turnuvaya ev sahipliği yapması beklense de. Brezilyalıların %99,47'sinin erişimine açık olan TV Globo, bu yıl Kupa Amerika’yı yayınlama hakkına sahip değil ancak Avrupa Şampiyonası'nın da kablo kanallarında Kupa Amerika'yı geçmesi bekleniyor. Globo'nun popüler SporTV kanalı, son yirmi yılda çoğu yayında olduğu gibi 51 maçın tamamını yayınlayacak. Güney Amerika turnuvasının tamamını izlemek isteyenler, SBT ve CONMEBOL tarafından oluşturulan yeni kurulan ve az bilinen bir hizmete abone olmak zorunda kalacaklar.
Futbol severler 2021 yılında dünyanın iki büyük futbol müsabakasını, Kupa Amerika ve Euro'yu görecek. Kupa Amerika’mı, Euro2020’ mi tartışması uzun süredir devam ediyor ve futbol dünyasını yıllardır bu iki görüş arasında bölünmüş durumda. Hem Kupa Amerika hem de Euro 2020’in dünyanın her yerinden hayranlar çektiği ve büyük bir takipçi kitlesine sahip olduğu bilinen bir gerçektir. 
Fakat her yarışmanın kendine özgü erdemleri ve kusurları vardır ve bu nedenle bir yarışmanın diğerinden üstün olduğunu iddia etmek yanlıştır.

Kaynaklar
1-https://labsnews.com/en/notes/copa-america-2021-starts-brazil/
2-https://latinamericanpost.com/27499-two-venues-for-copa-america-the-solution-to-an-economic-problem
3-https://labsnews.com/en/articles/society/copa-america-how-soccer-drives-tourism-and-pushes-the-market-in-latin-america-and-in-the-world/
4-https://www.wicz.com/story/44086577/Cabinetry-Hardware-Market-Size-Global-Industry-Trends-Share-Growth-Emerging-Technologies-Opportunity-and-Forecast-2021-to-2026
5-https://www.sportingfree.com/football/copa-america-vs-euro-cup/
6-http://www.ecoti.in/BE30HY

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum