PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

FİFA'nın Futbolda İnovasyon Programı

10 Mayıs 2021 - 15:11

FIFA'nın yeni çözüm odaklı inovasyon platformu. FIFA İnovasyon Programı, FIFA'nın pazara giren ancak futbol oyununda kullanıma hazır olmayan veya hali hazırda uygun olmayan yenilikçi ürünlerle ilgilenen bir platform olarak kurulmuştur.
Bunlar, yeni başlayanlar tarafından pazara sunulan tamamen yeni ürünler veya yenilikçi yapıları nedeniyle yerleşik standartları ve gereksinimleri karşılamayan mevcut ürünlerin yeni varyasyonları ile ilgilidir. Bu çalışmalar dikkate alınması için, herhangi bir ürünün özellikle FIFA İnovasyon Programı'nda belirtilen zorluklardan birini ele alması gerekmektedir.  Proje başına iki yıllık bir süre ile sınırlandırılan program, ürünün yalnızca FIFA tarafından belirlenen somut bir ihtiyacı karşılamakla kalmayıp aynı zamanda diğer birçok inovasyon platformunun aksine, belirlenen süre içinde net bir hedefi de yerine getirmesi gereken şeffaf ve tek tip bir sürece sahip olması gerekmektedir.
FIFA İnovasyon Programının bir parçası olmak için, aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır:
Ürün, fiziksel veya sanal olarak gösterilebilecek en az bir prototip formunda mevcut olmalıdır.
Önerilen ürün, FIFA İnovasyon Programında belirtilen zorluklardan birini ele almalıdır.
Başvuru sahibi, söz konusu ürünü kullanarak denemelere (deneysel) ev sahipliği yapmak isteyen uygun bir destekleyici yarışma organizatörü sunmalıdır.
Başvuru sahibi, kontrollü denemelerin ve izlenen deneylerin nasıl çalıştırılabileceği ve bağımsız değerlendirmenin doğrulamaya nasıl izin vereceği konusunda bir plan önermelidir.
Başvuru sahibinin akılda iki yılı geçmeyen net bir zaman çizelgesi olması ilgili tüm masrafları karşılaması gerekmektedir.
Tekliflerin sunulması üzerine FIFA, bunların haklarını değerlendirecek ve durum tespiti yapacaktır. Bu sürecin sonucunun olumlu olması halinde, FIFA ve başvuru sahibi, ortaklaşa kararlaştırılan bir proje planının şartları altında şirketi İnovasyon Programının bir üyesi yapan bir anlaşma imzalayacaktır. Bu proje planının amacı, her zaman ürünün oyun içi kullanım için gelecekteki uygunluğuyla ilgili olmalıdır.
Projenin yönetici özeti ve kilit sonuçlar, başvuru sahibinin üyeliği süresince ve sonrasında FIFA İnovasyon Programı web sitesinde kamuoyuna açıklanacaktır.
Futbol Teknolojisi ve İnovasyon Alt Bölümü, futbol dünyasının mevcut ihtiyaçlarını anlamak, iyileştirmek ve nihayetinde doğru bir şekilde teknoloji sağlayıcılarının, üreticilerin, yeni kurulan şirketlerin veya yerleşik şirketlerin çözmeye yardımcı olabileceği belirli zorluklara göre formüle etmek için iç ve dış paydaşlarla sürekli diyalog halindedir. Bu zorluklar, ilgi konusu olan ve üyelik için dikkate alınacak projelerin açık, müzakere edilemez kapsamını belirlemektedir.
Dört ana ilgi alanı, futbol ekipmanı ve oyun yüzeyleri, yöneten teknolojiler, performans teknolojileri ve futbol deneyimi teknolojileri şeklinde kümelenen zorluklar, belirli bir çerçeve dahilinde yeniliği mümkün kılmak amacıyla beklenen sonucun mümkün olacak en net şekli ile tanımlanmışlardır. Bunlar;
Polimerik dolgu olmadan tasarlanmış suni çim sistemleri;
Futbol Sahaları için FIFA Kalite Programı, üzerinde oynanacak oyun için uygun alternatif yüzeyler sunarak son yirmi yılda futbolun gelişmesini sağlamıştır. Yıllar içinde birçok teknik ve biyomedikal konu ele alınmış olsa da, şu anda sürdürülebilirliği ve özellikle de mikroplastiklerle ilgili düzenleme konusunu ele alan çözümler bulmak için acil bir ihtiyaç vardır.
Yenilikçi Elektronik Performans ve İzleme Sistemleri
Futbolda en yaygın EPTS türü, oyuncunun sırtının üst kısmındaki bir yeleğe giyilen giyilebilir cihazdır. FIFA'nın etki değerlendirme testi ve EPTS Kalite Programı, bu sistemlerin Oyun Kurallarına göre test edilmesi ve onaylanması için tanınmış bir çerçeve oluşturmuştur.
Temel GLT sistemi
Hedef çizgisi teknolojisi, 2012'de oyunda kullanılmak üzere onaylanan ilk teknolojik yönetim aracı oldu. Bu teknolojinin seçkin liglerin ötesinde daha geniş bir şekilde kullanılmasını sağlama çabasıyla FIFA, bu tür hedef çizgisi teknoloji sistemlerini keşfetmeye isteklidir.
Temel video yardımcı hakem sistemleri (VAR)
Video yardımcı hakem (VAR) teknolojisi, 2016 yılında ilk deneyler için onaylandı ve dünya çapında kullanıma sunulduğundan bu yana 2018'de Oyun Kurallarına dahil edildi. FIFA'nın oyunu tüm seviyelerde iyileştirmeye yardımcı olmak için teknolojiden yararlanma hedefi doğrultusunda, bu zorluğun amacı, bu resmi görevlendirme teknolojisinin temel ihtiyaçlarını karşılayan VAR çözümlerini ortaya çıkarırken, doğrudan maliyetleri, personel veya altyapı anlamında gerekli kaynakları azaltmak amaçlanmaktadır.
Gelişen bilim teknoloji ile birlikte, futbola özgü geliştirilmeye çalışılan yeni teknolojiler futbolun doğasını bozmadan daha adil bir oyun ortaya koymak adına ümit verici gelişmelerdir.
Bu teknolojilere uyum sağlamak bu teknolojileri geliştirmek kadar önemlidir.

Kaynak: http://football-technology.fifa.com/en/innovations/

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum