PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Futbolda Siber Güvenlik

09 Aralık 2020 - 14:11

Siber güvenlik, donanım, yazılım ve veriler gibi internete bağlı sistemlerin siber tehditlerden korunmasıdır. Uygulama, bireyler ve kuruluşlar tarafından veri merkezlerine ve diğer bilgisayarlı sistemlere yetkisiz erişime karşı koruma sağlamak için kullanılmaktadır.
Siber güvenlik, sistemleri, ağları ve programları dijital saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bunlar siber saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeyi, bunları değiştirmeyi veya yok etmeyi amaçlar; kullanıcılardan gasp etmek veya normal iş süreçlerini kesintiye uğratmak. Etkili siber güvenlik önlemlerinin uygulanması, günümüzde özellikle zordur çünkü insanlardan daha fazla cihaz vardır ve saldırganlar daha yenilikçi hale gelmektedir.
On yıl önce; 21 Aralık 2010’ da  “Sibernetik Futbol” isimli makalemde; Teknolojideki son gelişmeler futbolu şekil olarak değiştirmekte, geliştirmekte ve yenilemektedir. Vurgusu yaparak siber alandaki gelişmelerin futbola olan önemli katkılarından bahsetmiştim. Son yıllardaki Bilgi ve Teknolojideki gelişmelerin olumlu yönleri ile birlikte, siber tehditler şeklinde güvenlik problemleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu gelişmeler diğer alanlarda olduğu gibi spor özelliklede futbol kurum ve organizasyonlarını da yakından ilgilendirmektedir.
Spor liglerinin ve takımların güvende olma önceliği, geleneksel olarak fiziksel varlıkların, taraftarların, sporcuların ve salonların, güvenliğini ve refahını korumaya odaklanmıştır. Bununla birlikte, endüstrinin dijital teknolojiyi, analitiği ve çevrimiçi varlığını artan şekilde benimsemesi, fiziksel alanın çok ötesine geçen siber uzaya uzanan yeni bir varlık ve güvenlik açıkları sınıfını ortaya çıkarmış durumdadır. Ligler ve takımlar tarafından kamuoyuna duyurulan son siber olaylar, kötü niyetli aktörlerin endüstriler arasında bildirilen en yaygın saldırı modellerinden bazılarını kullanarak spor organizasyonlarına saldırmada başarılı olabileceği teorisine güven verdiği vurgulanmaktadır.
Spor organizasyonları da iç işlevlerden güvenlik sistemlerine, sporda şans oyunları ve taraftar etkileşimlerine kadar şovu canlı kılmak için büyük ölçüde BT ve teknoloji hizmetlerine güvenmektedir. Spor organizasyonları (büyük ve küçük), sahada ve saha dışında performansı oluşturmak, ölçmek ve iyileştirmek için büyük miktarda veri toplayarak (ve kullanarak) giderek daha fazla 'veri bakımından zengin' hale gelmektedirBununla birlikte, veri güveni ve finansal gücün birleşimi, spor sektörünü siber suçlar için birincil hedef haline getirmektedir. Spor organizasyonlarına yönelik siber saldırılar gün geçtikçe artmaktadır. Ne yazık ki çoğu spor kurumu, bir siber güvenlik olayını belirlemek, yönetmek, araştırmak ve kurtarmak için yeterli donanıma sahip değildir.
Spor endüstrisinin bilgisayar korsanları için ne kadar kazançlı olduğu, İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) 'nin Spor Organizasyonlarına Yönelik Siber Tehdit  raporunda bir çok örnekler ile yer almaktadır.
Mishcon de Reya (MDR)  isimli siber güvenlik ve soruşturma kuruluşu, Dünya Kupası'na yönelik mevcut siber riskler hakkında bir rapor hazırlamıştı. “Rusya'daki FIFA 2018 Dünya Kupası'na Yönelik Siber Tehditler” raporu, büyük spor etkinliklerinin ev sahiplerine ve taraftarlar, sporcular ve işletmeler gibi etkinliklere katılanlara yönelik potansiyel siber tehditleri ve güvenlik risklerini vurgulamaktadır.
Son olarak veri korumanın modern toplumun temel kaygısı haline gelmesiyle FIFA, futbol dünyasında bu önemli konu hakkında farkındalık yaratmak için bir dizi önemli adımlar atmaya başladı. FIFA, 2020 Aralık başında ikinci “Veri Koruma Zirvesi” ni düzenledi. Ana tartışma konuları arasında sağlık verilerinin yönetimi, yeni teknolojilerin tanıtımı ve bunların veri koruma üzerindeki etkileri, sınır ötesi veri kullanımı ve oyuncuların verilerinin korunması yer aldı.
Zirve FIFA'ya veri koruma alanındaki en son araçlarını, özellikle de FIFA'nın tüm potansiyel paydaşları için tek adresli yeni FIFA “Veri Koruma Portalı”nı ve FIFA'nın “Veri Koruma Cep Kılavuzu”nu sunma fırsatı sağladı.
FIFA Futbolda oynadığınız rol ne olursa olsun, verileriniz ve kişisel bilgilerinizle tam olarak ne yaptığımızı ortaya çıkarmak için. Veri oyun planımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için,  FIFA  veri koruma politikası geliştirerek futbolun tüm paydaşlarına yönelik “Siber Güvenlik Tedbirleri”ni kendi portalında açık erişime sundu.
Spor endüstrisine karşı gittikçe karmaşık hale gelen siber saldırıların futbol sektöründeki sayısındaki artışla nedeniyle, futbol kurum ve organizasyonları yeni saldırıları ve saldırganları dinamik olarak ele alabilecek kaynaklara yatırım yapmalı, Siber Güvenlik konusunda yeni teknik ve stratejiler geliştirmeli ve önlemler almalıdır.

Kaynak : Sebahattin Devecioğlu, Futbolda siber güvenlik sorunu: Tehditler ve önlemler, indigo Dergisi, 06 Aralık 2020, https://indigodergisi.com/2020/12/futbolda-siber-guvenlik-sorunu-tehditler-ve-onlemler/
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum