PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Elazığlı Periler Avrupa'da

29 Temmuz 2020 - 13:53

Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi play-off final serisinin 3. Maçında almış olduğu galibiyetle 2019 Mayıs ayında, Elazığ İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı, ligde normal sezonu lider bitiren Çankaya Üniversitesi'nin ardından Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ne yükselen ikinci takım olmuştu.
Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle kendi şehrinde maçlarını oynayamayan Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Lig ekibi Birevim Elazığ İl Özel İdare, ligde kalan iç saha karşılaşmalarını Ankara’da yapma kararı almıştı.
 
Türkiye Basketbol Federasyonundan yapılan açıklamada, Elazığ ekibinin maçlarını Gençlik ve Spor Bakanlığı ile federasyonun desteğiyle oynamaya devam edeceği belirtilmişti.
 
Birevim Elazığ İl Özel İdare’nin, kalan iç saha maçlarında rakiplerini Ankara Spor Salonu’nda ağırlayacağı belli olmuştu ki; Türkiye Basketbol Federasyonu Küresel Salgın Covid-19 nedeniyle tüm ligleri iptal ederek mevcut haliyle tesciline karar verdi.
 
Covid-19  ile mücadele kapsamında ertelenen Kadınlar Basketbol Süper Ligini ile ilgili olarak Türkiye Basketbol Federasyonu kararını açıklamış, Liglerin mevcut haliyle tescil edilmesini kararlaştırmış, bu yıl ligde şampiyon olma ve küme düşme olayının olmayacağını belirtmişti.
 
Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlendi.
 
Birevim İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımının ligi 8. Sırada tamamlamasının onaylanması ile 2020-2021 sezonunda FIBA Avrupa Kupası müsabakalarına katılmaya hak kazanmış oldu.
 
Bu yıl ilk kez Kadınlar Basketbol Süper Liginde Elazığ’ı temsil eden Birevim İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı, sezona başlarken belirlemiş olduğu Avrupa hedefine ulaşmış oldu.
 
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Birevim Elazığ İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı 2020-2021 FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nda (EuroCup) Türkiye'yi  ve Elazığ’ı  temsil edecek.
 
Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Lig ekiplerinden, Elazığ İl Özel İdarespor Kulübünde,  son yapılan Olağanüstü Genel Kurul sonrası göreve gelen Mustafa Alpay başkanlığındaki 13 kişiden oluşan yeni yönetim kurulunun, bu önemli görevi en iyi şekilde yerine getireceklerinden hiç şüphemiz yoktur.
 
Elazığ’ımızın, Türkiye’de ve Avrupa’da tanıtım yüzü olan Elazığ’ın Perilerinin 2020-2021 sezonunda Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin yanı sıra Avrupa’da da başarıları ve mücadelesi,  Elazığ’ı tüm Türkiye ve Avrupa’ya taşıması açısından önemli bir süreç olacaktır.
 
Bu süreçte Elazığ’ın tüm dinamiklerinin,  Birevim İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımının destekçisi ve takipçisi olmalıdır. Şehrin önde gelen kurum ve kuruluşları, mülki amirleri ve siyasileri bu fırsatı şehir adına en iyi şekilde değerlendirerek, Elazığ’ı Türkiye’de ve Avrupa’da temsil edecek Perilerin devamlı yanında olmalıdır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum