PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

FIFA'nın COVID-19 Ayarı

07 Nisan 2020 - 22:22 - Güncelleme: 10 Nisan 2020 - 10:50

FIFA COVID-19'un yasal sonuçlarına yönelik 07 Nisan 2020 de yeni tedbirler ve tavsiye kararları alarak bir kılavuz şeklinde yayınladı.
Küresel Salgın COVID-19 Futbolun tüm seviyelerinde benzeri görülmemiş bozulmasının ardından,  FIFA yönetimi ve Futbol Paydaşları Komitesi, kulüplerin, oyuncuların, liglerin, ulusal birliklerin ve konfederasyonların temsilcileri de dâhil olmak üzere, farklı paydaşlarla istişare edilerek, özellikle transfer sistemi ve oyuncu sözleşmeleri ve ile ilgili olarak, Covid19 salgınından kaynaklanan bazı temel pratik sorunların ele alınması için,  bir dizi ilke ve öneri geliştirerek, FIFA Görev Gücü (Task Force ) tarafından oybirliğiyle kabul edildi ve FIFA Konseyi Bürosu tarafından onaylandı. 
Bu tavsiye kararlarının “sağlık futboldan çok önce gelir” ilkesi ile yola çıkılarak,  her bir sorunu çözmeyecek olsa da, öngörülebilir gelecek için;  futbola bir istikrar ve netlik ölçüsü getirmesi beklenmektedir. FIFA liderliğindeki bu işbirlikçi çabanın, futbolun nasıl bir araya gelebileceği ve zorlu zamanlarla yüzleşmek için birlik, dayanışma ve uzlaşma ruhu gösterebileceğine dair olumlu bir örnek sağlayabileceği düşünülmektedir.
Oyuncu sözleşmelerinin sona ermesi ve başlaması;
Süresi dolan oyuncu sözleşmeleri genellikle sezon sona erdiğinde sona erer ve sezon sonu ile aynı tarihte sona ermektedir. Çoğu ülkede mevcut oyunun askıya alınmasıyla birlikte, ülke sezonlarının belirlenen tarihlerde sona ermeyeceğini ön görülerek, sözleşmelerin sezonun sona ereceği zamana kadar uzatılması önerilmektedir. Bu, sözleşmenin imzalandığı zamanki, tarafların özgün niyetine uygun olmalı ve ayrıca spor bütünlüğünü ve istikrarını korumalıdır.
Benzer bir ilke, yeni sezonun başlamasıyla başlayan sözleşmeler için de geçerlidir, yani bu sözleşmelerin yürürlüğe girmesi bir sonraki sezona başlayana kadar ertelenir. Şeklinde tanımlanmaktadır.
 
Artık gerçekleştirilemeyecek olan futbol istihdam anlaşmaları:
COVID-19 salgınının, kulüplerin gelirleri üzerinde büyük bir etkisi olduğu, maçların oynanamayacağı için değil. Futbolunda ekonominin diğer sektörlerdeki gibi, işleri korumak ve oyuncular ile kulüpler arasında adil ve makul bir çıkar dengesi sağlamak amacıyla bu koşullara uygun adil ve eşitlikçi çözümler bulmak zorunda olduğu;
Buna göre, FIFA; kulüpleri ve oyuncuları futbolun askıya alındığı dönemde anlaşmalar ve çözümler bulmak için birlikte çalışmaya teşvik etmektedir.
Kendi ülkelerindeki koşullara uygun çözümler bulmak, öncelikli olarak ulusal düzeydeki ilgili taraflara bağlı olmakla birlikte, FIFA her bir durumun tüm yönlerini, kulüpleri ve oyuncuları desteklemek için, hangi hükümet önlemlerinin alınacağı da dâhil olmak üzere, futbolculara yapılacak ödemelerin ertelenmesi veya azaltılması, gerekip gerekmediği ve hangi sigorta kapsamının mevcut olabileceği eşit bir şekilde bakılmasını önermektedir.
 
Tüm bahsi geçen bu konularda taraflar anlaşamazsa ve bunun sonucunda davalar FIFA'ya giderse incelenecek faktörler aşağıdaki başlıkları içerecektir:
-Kulübün oyuncularla anlaşmaya varmaya yönelik gerçek bir girişimi olup olmadığı;
-Kulübün ekonomik durumunun ne olduğu;
-Yapılacak olan herhangi bir düzenlemenin oyuncu sözleşmelerine orantılılığı;
-Yapılacak herhangi bir sözleşme düzenlemesinden sonra oyuncuların net gelir pozisyonu; ve oyunculara eşit muamele görüp görmediği.
Bu şekilde FIFA, her iki taraf için de adil ve dengeli çözümler bulabileceğini ummaktadır.
 
Transfer Süreçleri;
Transfer süreçleri ile ilgili olarak, yine normal düzenleyici pozisyonu, yeni olgusal koşullara uygun ayarlamak gerektiği vurgulanarak. Buna göre, FIFA esnek olacak ve ilgili transfer süreçlerinin eski sezonun sonu ile yeni sezonun başlangıcı arasında yer almasına izin verecek.
Aynı zamanda, FIFA mümkünse genel bir koordinasyon seviyesini sağlamaya çalışacak ve aynı zamanda yarışmaların düzenliliğini, bütünlüğünü ve düzgün işleyişini koruma ihtiyacını ön planda tutarak, herhangi bir yarışmanın sportif sonuçları kesintisiz ve haksız olmaması gerektiğini ifade etmiştir.
Kaynak  https://www.fifa.com/who-we-are/news/
                FIFA COVID-19: Futbol Düzenleme Kılavuzu  

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...


https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum