PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Futbol Şehri Elazığ

22 Temmuz 2020 - 13:34 - Güncelleme: 22 Temmuz 2020 - 16:24

Elazığ şehri sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda futbola elverişli bir şehir olarak değerlendirilmektedir.  Uzun yıllardır Türk sporuna ve futboluna önemli katkı sağlayan Elazığ şehrinin sosyal ekonomik gelişim süreci son yıllarda yaşamış olduğu krizlerden dolayı sekteye uğramıştır.
Özellikle 24 ocak 2020’de yaşamış olduğu Deprem ve arkasından gelen Covid-19  salgını ile ilgili gelişmeler, tüm sektörleri etkilediği gibi spor sektörünü ve dolayısı ile futbol ile ilgili paydaşlarıda derinden etkilemiştir.
Bu süreçte Elazığ’ın en önemli temsilcisi Elazığspor ligden çekilme durumunda kalmış, diğer temsilcisi Elazığ Belediyespor Bölgesel Amatör Lig ekibimiz Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü liglerin tescili ile mevcut ligdeki konumlarını korumuştu.
 Bu gelişmeler ile futbolda duraklama dönemine giren Elazığ şehri, profesyonel ve amatör futbol adına yatırımları devam etmektedir. Profesyonel futbol adına Elazığspor, Elazığ Belediyespor hem mevcut durumlarının iyileştirilmesi, hem de yeni hedefler ve stratejiler ortaya koyarak, şartlar ne olursa olsun yola devam etme kararlılıklarını göstermektedirler.
Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen şehirde futbol adına yapılan yatırımlar gelecek adına ümitleri canlı tutmaktadır.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geçici çözüm için yapılan, Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Sentetik Futbol Sahası, kısa sürede bitirilen ve önümüzdeki sezon kullanıma açılacak olan Doğukent mevkiindeki Butik Stadyum ve yapımı devam eden şehrin ortasındaki Atatürk Stadyumunun tamamlanması ile uzun yıllar futbol heyecanını kaybeden Elazığ, yeniden futbol şehri kimliğini kazanmaya aday olacaktır.
Nitekim ; “Mastercard tarafından 2019’ da Mevcut ve inşası devam eden futbol stadyumları bulunan Avrupa şehirlerinde, stadyum çevresinde oturan 2000 kişi ile yürütülen, “how football fuels smart cities”, isimli araştırmada;  futbolun altyapı, inovasyon ve ekonomiyi geliştirme gücünün süper stadyumlar merkezli şehirlerin 50 yıl içinde oluşmaya başlayacağı anlamına geldiğini ortaya koymuştu.  
Futbolun şehirlerin gelişimine katkıları konusunda bilgi edinmek ve buna ilişkin görüşleri tespit edebilmek için gerçekleştirilen araştırmada; bir stadyumun, bulunduğu şehrin ekonomisine ortalama 585 milyon Euro’ya varan katkı sağladığı açık olarak belirtilmiştir.
Araştırma kapsamında, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapan Londra, Milano ve Kiev’in harcama verileri de incelenmiş, buna göre, maç günü yapılan harcamaların, bir önceki sene aynı dönemde yapılan harcamaların iki katı olduğu görülmüştür.
Araştırma sonuçlarına göre şehirlerde futbola yapılan yatırım, şehrin altyapısından ekonomisine her türlü gelişimine destek olduğu ifade edilmektedir.
Araştırma, ayrıca, şehrin futbol takımının başarısının, futbola yapılan yatırım ile doğru orantılı olduğunu ve futbolun insanlarda yüksek bir aidiyet ve birlik ruhu oluşturduğunu belirtmektedir”
Bir bölgenin ve şehrin gelişimine sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda katkı sağlayan spor ve kurumlarının kıymetini bilerek, bu günlerde oldukça ihtiyaç duyduğumuz pozitif gelişmelerin temsilcisi olan spor kulüplerimize, spor yatırımlarına önem vermemiz gerekmektedir.
Elazığspor Kulübünün eski günlerine dönmesi ve Elazığ Atatürk Stadyumunun bir an önce faaliyete geçirilmesi, Şehrimiz, Bölgemiz ve Ülkemiz için sosyal ve ekonomik olarak önem arz etmektedir. 
Dolayısı ile; 52 yıllık mazisi ile varlığını devam ettiren Elazığspor, önümüzdeki yıllarda yeni yatırım ve desteklerle, futbol şehri olarak Elazığ’ın gelişimine,  büyümesine,  tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum