PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Futbolda Finansal Umutlar

25 Nisan 2020 - 16:55

Futbol sektörü küresel Covid-19 salgını nedeniyle istenmeyen bir dönemden geçiyor. Futbolun tepe yönetimleri FIFA ve UEFA, Futbolun paydaşlarına, federasyonlar ve kulüplere finansal destekler ile ilgili stratejik kararlar aldı.
 FIFA 24 Nisan 2020 de Covid-19 salgınından çok derin etkilenen futbol sektörüne destek planının ilk aşamasında, üye 211 ülkenin futbol federasyonlarına toplamda 150 milyon dolar finansal destekte bulunacağını açıkladı. Desteğin ilk aşamasında ülke federasyonları 2019 ve 2020 yılları için hak edilen ödemelerinin yanı sıra, en az 500 bin dolarlık finansal yardım alacak. Ayrıca Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 55 ülke federasyonuyla 23 Nisan 2020’de gerçekleştirmiş olduğu online konferans ile #Covid19 salgını ile mücadele ile ilgili finansal desteklerini açıkladı. Bu kapsamda Milli takımlara oyuncu gönderen 55 üye ülkeden 676 kulübe toplam 70 milyon Euro'luk ödemenin yapılacak ve destek olunacak. Avrupa Futbol Şampiyonası Play-offlarında yer almayan 39 takıma oyuncu gönderen kulüpler için 50 milyon Euro destek sağlanacak. Avrupa Futbol Şampiyonası Play-offlarında yer alan 16 takıma oyuncu gönderen kulüplere 17,7 milyon ve sonrasında 2,7 milyon Euro finansal destek sağlanacak.
Futbolun tepe yönetimleri FIFA ve UEFA Küresel Salgın Covid-19 sürecinde; finansal rezervlerini hareket geçirerek, futbol sektörünün hayatda kalmasına yönelik maddi destekler sağlayarak, kısa vadelide olsa finansal umut olmuştur. Bu desteklerin dışında ülke federasyonlarının da kendi rezervlerini zor günler geçiren futbol sektörü için kullanması beklenilen finansal umutlar içerisinde yer almaktadır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum