PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

FUTBOLDA KORONAVİRÜS MÜCADALESİ

19 Mart 2020 - 19:43 - Güncelleme: 19 Mart 2020 - 19:57

UEFA son toplantının ardından Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi için kararını verdi. Kurul EURO 2020'nin ardından Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ni de erteleme kararı aldı.
UEFA son 16 turunda kalan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin “Koronavirüs tehdidi sona erene kadar”  askıya alındığını duyurdu. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde kalan maçların ne zaman oynanacağı belirsiz.
UEFA, ayrıca konu ile ilgili iki farklı çalışma grubu da oluşturdu. Bir grupta UEFA’dan iki temsilci ve Avrupa Kulüpler Birliği’nden iki temsilci, takvimi belirlemek için çalışacakken, diğer grup ise alınan karar sonrasında ekonomik sonuçları ele alacak.
Şampiyonlar Ligi Final Maçı 30 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da oynanacaktı. UEFA, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması planlanan final maçını ileri bir tarihe erteleme kararı aldı. UEFA Avrupa Ligi Final Maçı ise Polonya’da oynanacaktı. Koronavirüs salgını  tedbirleri kapsamında bu maçın da ertelenmesine karar verildi. UEFA, Şampiyonlar Ligi finalinin 27 Haziran'da, Avrupa Ligi finalinin ise 24 Haziran'da oynanmasını teklif etti.
UEFA'nın EURO 2020'yi erteleme kararını değerlendiren TFF Başkanı Nihat Özdemir, “kararı desteklediklerini belirtti.”
TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında “EURO 2020'nin Türkiye'de düzenlemesiyle ilgili herhangi bir başvurularının olmadığını” söyledi.
TFF'nin Süper Lig'i ertelemesi konusunda konuşan Eski Yöneticilerden Şenez Erzik, "UEFA, ligleri zorla ertelemek ve federasyonların özerkliğine el sürmek istemez”. Koronavirüs salgını nedeniyle ne zaman başlayacağı belli olmayan ligler hakkında ise Erzik, "Liglerin ertelenmesi, koronavirüse çareler aranıp bulunduğunda, yaz tatilinden de fedakarlık yaparak Haziran Temmuz aylarında başlanarak bitirilebilir." dedi.
FIFA, futbol kulüplerinin milli takımlara futbolcu göndermesini zorunlu hale getiren maddeyi yeni tip koronavirüsü salgını nedeniyle Mart ve Nisan ayları için askıya aldı. FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, bazı ülkeler arasındaki seyahat kısıtlamaları ve dünya genelinde oluşan değişiklikler nedeniyle, Mart ve Nisan aylarında kulüplerin milli takımlara futbolcu gönderme zorunluluğunun kaldırıldığı duyuruldu. Kararın sadece futbolcu ve halk sağlığıyla ilgili olmadığı, ülkelerdeki farklılıklar dikkate alındığında bazı takımların gelişmelerden ötürü önemli futbolcularını kaybederken, bazılarının ise önemli oyuncularına sahip olmaya devam edeceği için rekabete zarar gelmesinin önlenmesi şeklinde olduğu belirtildi.  Mart ve Nisan aylarında yapılması planlanan tüm uluslararası maçların, gereksiz sağlık riskinden ve potansiyel spor adaletsizliği durumlarından kaçınmak amacıyla iptal edilmesi önerildi. Asya ve Güney Amerika'daki FIFA Dünya Kupası eleme maçlarının, FIFA ile ilgili konfederasyonlar arasındaki istişarenin ardından ertelendiği hatırlatıldı.
Tüm bu gelişmeler ışığında FİFA ve UEFA Küresel Salgın Koronavirüs nedeniyle kendi organizasyonlarını iptal ederken,  kendine bağlı kıta ve ülke federasyonlarının erteleme ve ilgili düzenlemeler konusunda serbest bıraktı.
KPMG, dünyanın en büyük 5 futbol liginde maçların askıya alınmasından dolayı geri kalan maçlarının tamamlanmaması durumunda TV yayınlarından ve sponsorluk gelirlerinden oluşacak kayıplarının €4 milyar olacağını belirtti.
Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan korona virüs, Avrupa'da özellikle İtalya, Fransa ve İspanya'yı etkiledi. Bu gelişme üzerine Paris Saint-Germain forması giyen Brezilyalı yıldızlar Neymar ve Thiago Silva, koronavirüs salgını nedeniyle Fransa'dan ayrılıp ülkeleri Brezilya'ya gitti.
İngiltere'de liglerin ertelenme kararı tekrar tartışılmaya başlandı. İngiltere Bayrağı Ada'da futbol paydaşlarının yapacağı toplantının ardından sezona kaldığı yerden devam edilmesi beklenirken; Koronavirüs nedeniyle daha önce liglerin 4 Nisan'a kadar ertelendiği İngiltere'de, bu süre uzatıldı ve futbol müsabakaları en az 30 Nisan'a kadar askıya alındı.
G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş, koronavirüs sebebiyle mağazalarını geçici olarak kapattı.
Küresel Salgın hem halkı hem de Sporcu Ailesini tehdit ederken, Dünya futbol otoriteleri erteleme ve iptal kararlarını futbol dünyasını kapsayacak şekli ile almalıydı.
Futbol bütün dünyada küresel salgın sona erene kadar kısa sürede olsa ertelenmeliydi bu karar kıta ve ülke organizasyonlarına bırakılmamalıydı.
Ertelemeden doğacak tüm ekonomik kayıpları: Yayın Gelirleri, Sponsorluk Anlaşmaları, Şans Oyunları, Maç Günü ve Bilet vb. Gelirlerini telafi edecek bir fon oluşturarak,  maddi kayıplar telafi edilmeliydi.
Sporcuların Transfer Süreleri, Bonservis Bedelleri, Maaşları, Sigortaları Hakları ve alacakları saklı kalacak şekilde,  fonlar aracılığı ile telafi edilmeliydi.
TFF, Yayıncı Kuruluşun, Kulüplerin ve Futbolcuların Maddi Haklarındaki Kayıpları Endişesiyle Ligleri erteleme konusunda kararsız kalarak seyircisiz oynama kararı aldı.
FİFA’dan ve UEFA’dan erteleme konusunda maddi bir ışık göremeyen TFF kendi göbeğini kendisinin kesmesi gerektiğini anladı.
Bana göre hazır FİFA, UEFA organizasyonları hazır ertelenmişken,  koronavirüsle mücadele kapsamında kritik eşik geçene kadar, Türkiye Futbol Ligleri de kısa süreliğine de olsa ERTELENDİ.
FIFA ve UEFA,  Yerel Ligler Konusunda topu taca attı. Futbolun Tepe Yönetimi koronavirüs mücadelesinde tüm ligleri bir kararla erteleyip liglerin kulüplerin ve sporcuların maddi kayıplarını fonlamalıydı.
TFF olası bir ertelemede kendi bütçesi ile bunu gerçekleştirmesi şimdilik zor görünüyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Futbol, Basketbol, Voleybol Federasyonları Başkanları ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ile bir araya gelerek Koronavirüs Salgınına yönelik süreci 19 Mart 2020 Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum