PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

PROF. DR. SABAHATTİN DEVECİOĞLU

SPORDA

Spor Sektöründe Covid-19 Maliyeti

26 Nisan 2020 - 18:02

Küresel Salgın Covid-19 Spor sektörünü derinden etkiledi. Tokyo2020, NBA, NFL, LaLiga, Premier Lig, Serie A, Bundesliga, Şampiyonlar Ligi, Euro 2020, MLS, 2020 Golf Turnuvası, ATP Tour ve Formula 1, gibi bir çok mega organizasyon ertelendi. Salgın sürecinde stadyumlar, salonlar boşaldı, taraftarlar, seyirciler evlerine kapandı, reklam, sponsorluk, yayın anlaşmaları, biletler iptal edildi.
Mega spor organizasyonlarının salgın sürecinde ertelenmesinin toplam maliyeti 5 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. Kulüplerin ve organizasyonların etkilenecekleri en önemli gelir kaynaklarının Bilet, Sponsorluk ve TV hakları, Maç günü gelirleri olacaktır.
Forbes’e göre; Amerika’da Beyzbol toplam zararın  (% 2 milyar) % 40'ını oluşturduğu tahmin edilirken, NBA 1.2 milyar dolar, NCAA 1 milyar dolar zararla karşı karşıya olduğu,  NHL, Nascar ve MLS'nin toplam 900 milyon dolar zarar edeceği tahmin edilmektedir.
KPMG'ye göre; İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa'daki futbol tamamen durdurulursa potansiyel olarak kaybedebileceği miktar 4 milyar Euro olacak.
Covıd-19 sürecinde;  futbol sektöründe 1.25 milyar Euro 'luk bir paya sahip olan İngiltere Premier Ligi ile maksimum 950 milyon Euro'luk kayıpla LaLiga en çok kaybedecek olan ligler olacaktır.  Bundesliga, 750 milyon Euro, Serie A, 650 milyon Euro ve Ligue 1'in 400 milyon Euro zararla karşı karşıya oldukları tahmin edilmektedir.  
En çok yayıncılıktan gelen gelirlerin krizin etkilerine maruz kalması beklenmektedir.
Kantar Media'nın son raporlarına göre;  kriz sürecinde canlı spor izleyicilerinde % 50'lik bir düşüş kaydedilmesi beklenirken,  bireysel egzersiz, sosyal medya ve çevrimiçi eğitim için harcanan zaman, en önemli davranış değişiklikleri olarak gözlemlenmektedir. Özellikle sosyal medyada ve  bireysel egzersiz de % 40 artış görülmüştür.  
Çözümün bir parçası olmak ve sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek için hem Nike hem de Adidas gibi firmalar,  antrenörler ve temsilcileri aracılığıyla bu süreçte ücretsiz çevrimiçi oturumlar başlattı.
Kaynak: The Sports Business Institute, 22 Mart 2020.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum