AYLİN SOLMAZ

AYLİN SOLMAZ


Değer Görmek Mi? Kendi Değerini Farketmek Mi?

05 Nisan 2022 - 23:27 - Güncelleme: 05 Nisan 2022 - 23:29

Çoğu insan toplum tarafından beğenilmek, takdir edilmek ister. Çünkü değer gördükçe kendini iyi hisseder. Oysaki insanın değerini belirleyecek olan kendisidir. İnsanların sizi tanıması sizin kendinizi tanımanızdan geçer. Siz kendinizi anlatırsanız insanlarda sizi tanımış olur. Kısacası değerinizi yine siz belirlersiniz. Bizler kendimize değer verdiğimiz kadar değer görürüz.  Hiç kimse bizi değerli veya değersiz yapmaz.

Örneğin bir insanın size çok iyi davranması çok değerli olduğunuzu göstermez veya tam tersi kötü davranması değersiz olduğunuzu göstermez. İnsanların size davranışı yalnızca onların size verdiği değerdir, asla sizin öz değeriniz değildir. Siz kendinizi yetiştirişiniz, donatırsınız, okursunuz, öğrenirsiniz ve kendinize bir değer biçersiniz. Bu sizin öz değerinizdir. Şunu unutmayın siz kendi değerinizden emin olursanız insanların size davranışını da belirlemiş olursunuz. Ve böylelikle kimse size kendinizi değersiz hissettirmez.

Sadece kendinizi tanıyın.

Her insan kocaman bir dünyadır. Mesele o dünyayı görebilmektir. Kendi dünyanızı bulun. İnsanlara kendinizi anlatmanın en iyi yolu kendinizi anlamaktan geçer. Değer görmenin en iyi yolu kendi değerinizi bilmenizden geçer. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Kendinizi eksiklerinizle sevin. Ört bas etmeye çalışmayın kabul edin. Ancak bu şekilde eksiklerinizi tamamlamış olursunuz.
Kimsenin sizin değerinizi belirlemesine izin vermeyin. Değerinizin farkında olun bunu ortaya koyun. İnsanların size yaklaşımını izleyin.  Unutmayın; Siz çok değerlisiniz.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum