AYLİN SOLMAZ

AYLİN SOLMAZ


Tourette Sendromu

21 Haziran 2022 - 21:57 - Güncelleme: 21 Haziran 2022 - 21:59

Tourette sendromu Tikler adıyla bilinen bireylerin kendi iradeleriyle kontrol edemediği hareketlerdir. bir tür sesli ve bedensel tik hastalığıdır. Halk arasında kendini tutamam hastalığı veya bağırma hastalığı olarak bilinmektedir. Tourette sendromunda bireyler kontrol edemediği ani sesler ve hareketlerle mücadele etmek zorunda kalırlar. Tourette sendromu çocukluk çağında başlamaktadır. Nörobiyolojik bir hastalıktır.

TOURETTE SENDROMU KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?
Tourette genellikle 4-6 yaş arasında başlar. Fakat 10 ile 12 arasında görüldüğünde daha ciddi ilerler. Bu hastalık kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülür. Bu hastalığın sebebi bilinmemektedir. Ancak çoğunlukla kalıtsal bir hastalıktır.

TOURETTE SENDROMUNDA EN SIK HANGİ TİKLER GÖRÜLÜR?
En sık yüz, boyun ve vücudun üst tarafındaki kas kasılmaları veya boğaz temizleme, burun çekme, hırıltı sesi çıkarma, bağırma gibi ses tikleri görülür.

NASIL TEDAVİ EDİLİR
Farklılık göstermekle birlikte bazı tikler kendiliğinden geçerken, bazılarının şiddetti ise artabilir. Bu bireylerde, çeşitli yöntemler ile, oyun ve hobiler meditasyon ve rahatlama yöntemleri, ilgi ve dikkati değiştirebilecek kitaplar okumak; mevcut streslerini azaltarak tikleri veya tikin şiddetini azaltabilir. Tourette hastalarının daha sağlıklı ve düzenli olması adına bir nörolojik uzmana muayene olması gerekiyor.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum