ERHAN DABAK

ERHAN DABAK

YAZIYORUM

Yeni dönem Belediye de Şerifoğulları- Işıkver diyaloğu…

05 Temmuz 2020 - 09:56 - Güncelleme: 05 Temmuz 2020 - 10:16

Ülkemiz yerel seçimler 31 Mart 2019 tarihinde oldu. Cumhur ittifakını oluşturan iki siyasi parti Ak Parti ve Milliyetçi Hareket partisi bu seçimlere ayrı ayrı olarak girmişlerdi
Her ne kadar Ülkenin genel politikalarında Cumhur ittifakı MHP- AKP’ye destek verse de yerel de diğer illerde farklı siyaset sergilemelerine rağmen İlimizde bu dönem de öyle olmayacağı görülüyor…
…..
Şimdi önümüzdeki günlerde MHP’nin Şerifoğullarına vereceği desteğin hikayesini anlatayım.
Önce iktidar partisinden başlasak daha iyi olacak.
Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde 2016 yılı İmar Revizyon Plan değişikliğinin onaylanma süreci Olağanüstü bir toplantı ile gündeme gelmişti. Bu toplantıda AKP içerisinde bazı Meclis üyeleri Plan değişikliğinin yetersiz olduğunu dile getirmiş toplantısının son günün de yapılan değişikliklerden haberdar edilmemesi nedeniyle toplantının ertelenmesini istemişlerdi.
Ancak Ak Parti içerisinde ileri sürülen bu görüş oylamaya da yansımış ret verilerek görüş ayrılıkları net olarak kamuoyuna yansımıştı.
Toplantıda yaşananlar parti içerisinde İl Başkanı ile Belediye Başkanı arasındaki çekişmenin de varlığını  gün ışığına çıkarmıştı.
Herkes o gün toplantının ertelenmesi beklenilirken sürpriz bir şekilde MHP’li Meclis üyeleri devreye girmiş gündemin kabul edilmesini sağlamışlardı.
Belediye Başkanı Şerifoğulları da bu arada büyük bir çizik yemekten son anda kurtulmuştu.
Ve… Ak Partili Belediye Meclisi üyeleri arasında yaşanan bu görüş ayrılığı Belediye Meclisinde bundan sonra nasıl bir seyir izleyecek merak edilmeye başlanmıştı.
Elazığ Belediyesinin 3 Temmuz günü yapılan İlk Meclis toplantısında kendini hissettirdi.
Bir yılı geçmesi nedeniyle yenilenmesi gereken komisyon seçimleri gündem de olmasına ve ilk gün yapılması gerekirken 6 Temmuza ertelenmesi AKP içerisinde bir anlaşmazlığın yaşandığını işareti idi.
Çünkü; 18 yıllık AKP’li Belediye döneminde çoğunluk iktidar partisinde olduğundan komisyon seçimleri zamanında yapılmış, ertelenmemişti.
…..
Şimdi gelelim Milliyetçi Hareket Partisine…
Bu dönem de MHP’de komisyonlarda değişiklikler yaşanıyor.
Özellikle İmar Komisyonundaki değişiklik dikkat çekiyor.
Biliyorsunuz, MHP’de İmar komisyonunda Behçet Susmaz önemli bir şahsiyet.
Hem bilgisi hem tecrübesi ile AKP’nin Belediyesinin yaptığı bazı uygulamalarında bir fren görevi görüyordu.
Bunun Yanılmaz döneminde meclisteki sayı yetersiz olmasına rağmen büyük bir özveri ile o günkü isimlerle iyi mücadele verdiler.
Ve…. Bir çok yanlışın önüne geçtiler.
Bunun yeni dönemde de gördük.
Peki alanında bu kadar başarılı isim “Susmaz” neden bu dönem İmar komisyonundan geri çekilir?.
…..
Bu aslında son günlerde MHP İl Başkanı ile Belediye Başkanı arasındaki ilişkilerde yaşanılan diyaloğun yansıması…
Belediye Başkanı Şerifoğulları, açıklamaları ve İmar komisyonundaki yaşanan yanlış uygulamaların dile getiren MHP eski İmar komisyon üyesi ve Grup Başkanı görevini yürüten “SUSMAZ”ın,  “SUSMASI” gerektiği düşüncesinde…
Bunu hissettirmese de “SUSMAZ” ın açıklamalarına karşı verdiği yanıtlarla gösteriyor.
AKP içerisinde çatlak devam ederken MHP’den de “SUSMAZ”ın konuşması Belediye Başkanı Şerifoğulları için iyi bir durum olmayacak.
O nedenle “SUSMAZ”ın bu görevden geri çekilmesi ve “SUSMASI” gerekiyor.
Kulislerden edindiğimiz bilgilere göre İddia bu ki, bu temenni MHP İl Başkanı Işıkver’e iletilmiş.
İl Başkanı Temmuz ayı Meclis toplantısı öncesi MHP grup toplantısında komisyonlar belirlenirken   Susmaz’ın görüşünü almadan İmar Komisyonunda bundan sonra görev almamasını toplantıda açıklar.
İl Başkanının nezaket gereği danışmadan bilgisi ve tecrübesi ile MHP açısından Belediye de önemli isim olan Susmaz’ı komisyondan alması Susmaz’ı yaralar.
İl Başkanı yaptığı girişimin yanlış olduğunu fark edip gönlünü almak tekrar İmar komisyonuna görev almasını sağlamak için aracılar devreye koymasına rağmen SUSMAZ duruşunda geri adım atmaz.
Hem grup başkanlığından hem de İmar komisyonunda görev almaz.
…..
AKP’li Belediye Başkanı Şerifoğulları bir taşta iki kuş vurarak önümüzdeki dönem de İmarda yapacağı değişikliklerde önündeki en büyük engeli MHP İl Başkanı Işıkver’in girişimi ile komisyondan görev verilmez ve komisyonlarda yaşanacaklardan haberdar olmaması sağlanır.
Zaten Şahinoğulları ve Işıkver paslaşmasının yansıması 3 Temmuz günü gündem de olan bir maddede kendini gösterdi.
Gündemin 8 ve 9 maddesindeki Kent Meydanı ve otopark yapılması işindeki yanlış yöntemi yeni İmar komisyonu üyeleri değil de Susmaz’ın dikkati sonucu geri çekilmesi, bundan sonra MHP İmar konularında yeni üyeleri ile nasıl bir performans göstereceğini ortaya koyar.
Evet durum böyle…
Bakalım bu dönem de Şerifoğulları ve Işıkver’in diyaloğunun yansıması Elazığ için ne gibi katkılar (!) sağlayacak   
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum