ERHAN DABAK

ERHAN DABAK

YAZIYORUM

Yeni siyaset döneminde partilerde son durum

12 Ocak 2022 - 17:46

Ülkemizde seçimlere yaklaşık 1,5 yıl gibi bir süre var.

Muhalefet yaşanan sürecin seçimle çözüleceği ısrarını sürdürse de Cumhur ittifakının zamanında yapılacak söylemleri olsa da yaşanan ekonomik sıkıntıların giderilmemesi halinde bir erken seçimin olabileceği ihtimali de var

…..

Bu ihtimaller doğrultusunda siyasi partiler çalışmalarını hızlandırdılar.

Cumhur ittifakında bulunan Ak Parti ve MHP mevcut parti yönetimleri ile seçime girecek gibi görünüyor.

Millet ittifakını oluşturan partilerde de İYİ Parti’nin haricinde diğer partilerde yönetim anlamında bir değişiklik yaşanmayacağı büyük ihtimal

…..

İlimizde aslı seçimlerde önem arz edecek kısım partilerin gösterecekleri isimler olacak.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı ile beraber ilimize özellikle deprem ve pandemi döneminde ve sonrası beklentileri karşılanamaması Ak Partiyi zorlayacak gibi görünüyor.

MHP’de durum Ak Parti kadar olmasa da biraz sıkıntı var. MHP de küskünler özellikle Ak Partinin MHP kadrolarına yönelik tabanda yaşattığı ayrımcılık tabanı rahatsız etmeye devam ediyor. Bunu MHP yönetimi nasıl tolere edebilecek mi? onu zaman gösterecek.

Muhalefet açısından bakıldığında Siyasi partilerin il teşkilatlarında sahada bir çalışma var. Ancak ilin problemleri konusunda parti başkanlarının gündemden uzak kalmaları tabanda memnuniyeti ne kadar oluşturabiliyor. Biraz meçhul

Ülkede yaşanılan konjektöre bakıldığında anketlerde toplumun Cumhur ittifakında bir oy kaybınının yaşandığını göstersede Millet ittifakının yeterli bir toplum desteğini alamadığıda göz ardı etmemek lazım.

Bu kadar sıkıntılara rağmen hala kararsız insanların net bir görüş ortaya koyamamaları millet ittifakının yeterli bir muhalefet yapamadığını gösteriyor.

Burada ilimiz için bir hakkı teslim etmek gerekir. Yeniden Refah Partisinin ilimizin gündemi ile ilgili duyarlılığını görürken millet ittifakındaki diğer il partilerinin yetersizliği gözden kaçmıyor.

……

Siyasette sadece parti yönetimlerinin gösterdiği başarı ile beraber gösterilecek adaylarda önem arz ediyor.

İlimizde Ak Parti de mevcut isimlerin yıprandığı aşikar. Gerçi milletvekili arkadaşlar biraz alınacak ancak gerçek bu. Ak Parti bu isimlerle devam eder mi? bu isimlerden gelecek dönemde hangileri kalır.Şimdiden kestirmek güç ama Ak Partinin kan kaybettiği bir gerçek. Ak Partide bundan sonra gelecek isimlerden öte partide yer alacak isimlerin Genel merkez üzerindeki etkisi ön plana çıkacak.

Ak partinin 20 yıllık iktidarında yer alan isimlerin kamuoyundaki zaafiyetinin bu olduğu düşüncesini oluşturdu.

Listeye konulacak İsimler kimler olursa olsun İlin sorunlarını Genel merkez nezdinde etkili seslendirecek ve gücünü gösterecek isimlerin olmasına kamuoyu bakacak gibi.

Cumhur ittifakı ortağı MHP de de isim çok önem arz edecek. Cumhur ittifakının ruhuna yönetim anlamında aykırı tabanda bir siyaset izlenmese de kurumları da MHP’yi temsil eden isimlerin yanlışlara karşı duruşu MHP’ye bir artı kazanım sağlamakta.

MHP’de gelecek seçimlerde gösterilecek isim çok önemli olacak.

Millet ittifakı partilerden CHP’de, Milletvekili Gürsel Erol’un üç sene içerisinde gösterdiği performansı partiden ziyade isim konusunda bir artı sağlıyor kendisine.

Kendisinin de söylediği gibi CHP Gürsel Erol ile şanlı gibi görünüyor. Milletvekili Erol’un, Elazığ’ın 20 yıllık Ak Parti iktidarına sağladığı tam desteklerin şehre yeterli bir kazanım sağlamadığı, toplumun sesinin duyulmadığı bir dönem de Erol’un ses olması Elazığ’da muhalefetten de adayların mecliste olması gerektiği bilincini yerleştirdi.

Mecliste grubu bulunan İYİ parti ise bir önceki seçimde tahmin edilmeyen bir oy aldı. Geçen seçimden itibaren parti içi dengelerin oturmadığı İYİ Parti de yeni atanan Servet Gürgözelerin oluşturacağı yönetim ve bu partinin göstereceği aday İYİ Partiyi şanslı gösteriyor.

Ak partiden ayrılan DEVA ve Gelecek partilerinde ise DEVA biraz öne çıkıyor. Kuruluş süreci ile beraber hızlı bir yapılanma ve ilgi odağı olan DEVA İlimizde ne yazık ki yeterli performansı gösterdiğini söyleyemeyeceğim. DEVA Elazığ’da oylarını artırmak istiyorsa daha çok çalışması, toplumun sesi ile beraber sorunların yakın takipçisi olması gerekir.

Gelecek Partisinin Elazığ’da varlığı hiç yok.

Gelelim Milli Görüşü temsil eden iki Parti olan Saadet ve Yeniden Refah Partisine, Saadet Partisi bir yönetim değişikliği yaşadı. Yılların alışık olduğumuz İbrahim Başkanın koltuğu genç bir isme teslim edildi.

Ben; Saadet partisinin İlimizde o eski ihtişamına kavuşmasının çok zor olduğunu görüyorum. Sanırım ülke genelinde yapılan siyaset tabanda karşılık bulmuyor. İlimizde Saadet partisi kadrolarının daha aktif olması ülke genelindeki sorunlar yerine ilin sorunlarını önceliğine alması bu çizgide siyasetine ağırlık vermesi tabandaki soğukluğu giderebileceği kanaatindeyim

Yeniden Refah Partisine baktığımızda İl Başkanının bir hareketlilik kazandırdığını görüyoruz. Yeniden Refah Partisinin son deprem ile pandemi sürecinde izlediği siyaset hem tabanda partiye sempati duyulmasını sağladı hem de ilin sorunlarında toplumun sesi olma özelliğini kendisine kattı. Bu kazanç gelecek seçimlerde hanesine nasıl artı bir kazanım sağlayacak. Onu da zaman gösterecek

…..

Evet… Yeni yıla girerken siyasi partiler de seçimle ilgili gözlemlerim bunlar. Bu görüşlerim partiler arasında herhangi bir taraf olmak değil, siyasi partilerin Elazığ’a sağlayacağı katkıların daha iyi olması içindir.

İktidar iktidar sorumluluğu, muhalefet ise muhalefet bilinci ile gerekli siyaset başarısını gösterirse Elazığ kazanacaktır.

Gerçi insanlar ve partiler doğruları konuşanları pek sevmezler.

Ancak şu anki bize göre tespit ettiğimiz tablo budur.

Seçime daha uzun bir süre var.

Dengeler yarın ne olur onu da tahmin edemem.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum