ERHAN DABAK

ERHAN DABAK

YAZIYORUM

Herkes bizi kabul edecek…

25 Mart 2021 - 22:36 - Güncelleme: 26 Mart 2021 - 12:06

Bugünkü köşe yazısını kendimize ayıralım istedik.
1980 yılında gazeteciliğe başladığımız bu yolculukta 2018 yılı Şubat ayında kurduğumuz ER-DA Ajans bünyesinde kurulan ve 26 Mart 2019 tarihinde yayın hayatına başlayan “elaziginsesi.webtv”i  Üçüncü yılına kavuştu.
…..
Elazığda dijital mecrada ilk olmayı başarak ve yayın hayatında b
u sürece gelmemiz kolay olmadı.
Bizim meslekte her zaman şu söylenir.
Elazığ’da gazetecilik yapmak kolay değil diye…
…..
Elazığ’da gazetecilik yapmak kolay olmamasına rağmen yıllardır gazetecilik çok kolay yapıldı.
Hani bir söz var ya “Etliye ve Sütlüye karışılmadan” bir meslek icra edildi.
Öyle güzel yapıldı ki;
Elazığ’ın gelişmesinde ihtiyacı olan sosyal, kültürel, ekonomik, spor vs. gibi çok önemli sorunlarını konuşmak, sorgulamak, çözümlerini bulmak yerine kamuoyuna yıllardır pembe tablolar çizerek bu günlere getirdik.
1980 yılında başladığımız 41 yıllık meslek bir sürecinde “Doğu’nun Paris’i” dediğimiz bu şehri el birliği ile “Doğu’nun köyü algısını” kamuoyunda oluşturmayı başardık.
…..
Ondan sonrada dedik ki; “Bu şehir neden böyle oldu?
Sanki suçlusu, biz değilmiş gibi sorgulamaya hoşgörüsünü gösterdik.
Benim yıllardır gördüğüm tablo buydu.
…..
Fikrime katılmayanlar olabilir…
Haksızlık ettiğimizi de düşünenler olabilir.
41 yıllık dönem de gelişmiş şehirlerin nasıl gelişme gösterdiklerini analiz ettiğimizde önce yerel medyasının farkındalık yarattığına şahit oldum.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında, gazeteciliğin asli görevi olan kamuoyunun sesi, gözü, kulağı olma ilkesinin ön planda tutulması o şehirlerin gelişmesinde önemli bir rol üstlendiklerini gördüm.
…..
Bu anlayışı, Elazığ’da da gerçekleştirebilir miyiz? diye düşünürken, 2018 yılında başladığımız ilk adımla önce ER-DA Ajansını, sonrada bünyesinde elaziginsesi.com haber sitesi ile elaziginsesi.webtv’yi kurduk.
elaziginsesi.com haber sitesi ile günlük haberler ile beraber yazılamayan konuların araştırarak, sorgulayarak en kısa sürede okurla buluşturup kamuoyunun doğru karar vermelerine katkı sağlamayı planlarken,
elaziginsesi.webtv ile de Elazığ’ın sorunlarında konuşulmayanları irdeleyerek  kamuoyunun gerçeklerden haberdar olmasını istedik.
…..
Bunu gerçekleştirmek kolay olmadı.
Amatör ruhla başladığımız ilk adımız süreç içerisinde daha profesyonel olmaya yöneltti bizi.
İki yıl içerisinde verdiğimiz mücadelede göbek bağımızı bir yerlere bağlamadan özgür, tarafsız gazetecilik anlayışının Elazığ’ın ihtiyacı olduğunu fark ettirmek istedik.
Tabii ki; bu anlayışı kabul ettirmek kolay olmayacağının farkındaydık.
41 yıldır Elazığ’ın dertleri ile dertlenilmeyen bir anlayışın hakim olduğu bu şehirde farkındalık yaratmak kolay olmayacağını çok iyi biliyorduk.
Ama başaracağız.
Çünkü; göbek bağımız kimseye bağlı değil.
Birilerinin desteği ile kalemimize yön veren değil, kamuoyu adına gerçekleri yazan, konuşulmayanları  konuşan bir medya olmak istiyoruz. Hedefimiz Elazığ'ın gelimesi, kalkınması ve hak ettiği yere ulaşması...
Bu hedefte, 
Üçüncü yılımıza girerken, iki yıldır verdiğimiz mücadelede, Elazığ adına verilen bizlere verilen manevi destek, çalışmalarımıza güç katmıştır.
Belirli kesimlerce kabul görülmemeye çalışılsakta, başaramazlar diye beklenti içerisinde olanlara rağmen bunu başaracağız.
Ve… Bir gün gelecek “Herkes bizi kabul edecek”
Buna inanıyor, bunun için mücadele ediyoruz.
O günlerinde, çok yakında olacağın inanıyoruz.
Daha nice yıllara takipçilerimizle birlikte olmak dileği ile…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum