ERHAN DABAK

ERHAN DABAK

YAZIYORUM

MEMLEKETİ SEVMEK…

04 Kasım 2019 - 13:42 - Güncelleme: 04 Kasım 2019 - 13:50

Yazacağım Köşe yazımın bu haftaki konusu terörün ayırımı olur mu ve düzenlenen fuarlarla ilgili görüşlerimi aktaracaktım. Ancak derler ya “farz geldi, sünneti” bastırdı.
Bizde yazımızı geçtiğimiz Cuma günü Organize Sanayi Bölgesi Konferans salonunda düzenlenen Saka Holding’in tanıtım toplantısına ayıralım dedik.
…..
Geçtiğimiz Cuma günü Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısı İlimiz için büyük önem taşıyordu.
İlimizde ilk defa bu kadar büyük çaplı istihdam yaratacak bir yatırım gerçekleştirilmekteydi.
O nedenle düzenlenen toplantı herkes iştirak etmişti.
Siyasiler, Bürokratlar, STK Başkanları, İş İnsanları…
Herkes heyecanla gerçekleştirilecek yatırım hakkında bilgi sahibi olmak için merakla bekliyordu.
Daha önceden de yine bu salonda yatırım yapan İlimiz iş insanlarımızın yatırımlarının tanıtım toplantıları olmuştu.
Ancak bu kadar heyecan duyulmamıştı.
Sanırım yatırımın büyüklüğü toplantının havasını da etkilemişti.
…..
Toplantıyı önemli kılan bir başka konu ise yatırımın büyüklüğünün yanında Saka Holding Sahibi Ramazan Saka’nın Elazığ’lı olmasıydı.
Bir memleket sevdalısının yıllarca İl dışında yatırım yapıp büyüdükten sonra bu kadar büyük çaplı yatırımını memleketine kazandırmaya başlaması heyecana ayrı bir önem katmıştı.
İlimizin Altıncı bölgeye alınmasından sonra şehrimizde çeşitli ziyaretler gerçekleştiren  heyetlerin içerisinde ilk defa bu kadar büyük çaplı bir yatırım gerçekleştirilmesi merakı yaşanıyordu.
…..
Gelişen şehirlere baktığımızda büyük çaplı sanayi yatırımları o İllerin gelişimi için önemli bir faktördür.
Ekonomik alanda gelişme gösteren şehirler, toplumda hem sosyal hem de kültürel anlamda gelişmeye de katkı sağlamışlardır.
Coca-cola, Sanika Boru gibi yabancı yatırımcıların İlimizi tercih etmelerine rağmen İlin bağrından yetişen iş insanlarının memleketine yabancı olması her zaman eleştirilmişti.
İl dışında bulunan iş insanlarımızın yerine yabancı yatırımcıların ilimiz ekonomisinde lokomotif görevi görürken Saka Holding’in yatırımı önümüzdeki dönem de gelebilecek başka yatırımcılar için önemli bir rehber olacaktır.
Konuşmacıların aktardığında göre sırada bazı yatırımcıların da olması geçmişte yaşanan burukluğu bir nebze olsun morallerin yükselmesine vesile oldu. 
…..
İlimiz bu heyecanı yaşamayı çoktan hak etmiyor muydu?
Toplantıda şu aklıma geldi…
Adana’dan güçlenip İstanbul’a yatırım yapan bir Sabancı’nın memleketine yaptığı katkıyı görünce Elazığ’da neden bunlar gerçekleşmesin diye düşünmeden edemedim.
Gaziantep’te bir Konukoğlu, İstanbul’da yatırımlarının yanında  memleketinde önemli yatırımlara imza atıyorsa bizim hemşehrilerimizinde neyi eksik diye düşünmeden edemedim.
Öyle ya, uzaklara gitmemek lazım.  
Komşumuz Malatya’da bir Çalık, hem İstanbul’a hem de kendi iline sahip çıkıyorsa neden bizim yatırımcılarımız İlimizdeki yatırımcılarla bir olup doğduğu ve büyüdüğü toprakların makus tarihini değiştirmek için neyi beklediklerini düşünmeden edemedim.
…..
Tanıtım toplantısında tüm bunları düşünürken Saka Holding’in bu yatırımı bütün bu hayallerin gerçekleşmesi için bir adım olmuş olur diye düşünmeye başladım.
Ramazan Saka’nın dediği gibi “Yatırımı Türkiye’ye, Türkiye’de ise memleketimde yaparım” sözü beni çok duygulandırdı
 Umarım bu söz diğer memleket sevdalılarına örnek olur.
Artık… Memleketi sevmek “Harput Havalarını” özel gecelerde ya da peynirli ekmek günlerinde eğlenmekle olmasın.
Memleketi sevmek Sabancı gibi Konukoğlu gibi Çalık gibi İline katkı sağlasın…
Saka Holding bunu başarabiliyorsa, geride kalanlar neden gerçekleştiremesin.
Saka Holding bunun en iyi örneği…      
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum